Bankaların artık aidatı olmayan kredi kartı çıkarılması ile ilgili yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Lakin yapılan bu düzenlemeler var olan kartları kapsamıyor. Üstelik aidatsız kredi kartları, taksitli alışveriş imkanı sunmadığı gibi kredi kartı puan avantajlarına da yer vermemektedir. Bizler de bugünkü yazımızda mevcut kredi kartı aidat ücretinin ödenmemesi için neler yapılabilir? Buna değineceğiz.

İlk Olarak Bankanızla Görüşün


Her şeyden önce aidatlı kredi kartına sahipseniz, bu aidatı ödememek için bankanız ile iletişime geçmelisiniz. Bankaların çağrı merkezi ile iletişime geçerek bir itiraz dilekçesi oluşturursanız, bir müddet sonra size bir cevap gelecektir. Bankalar yapmış olduğunuz itirazları değerlendirirken sizlerin potansiyeline bağlı olarak değişken kararlar verebilirler. Bu noktada eğer harcamalarınız yüklü ise ve düzenli ödeme yapan biriyseniz, kredi kart aidat ücreti sizden alınmayabilir. Bunun haricinde sizlere belirli bir miktar harcama şartı da koyabilir. Örneğin; aylık 1000 TL ödemeleriniz de kredi kartı aidatı alınmayacaktır. Gibi öneriler sunabilirler.

Herhangi bir önerinin gelmemesi ve yapmış olduğunu itiraz dilekçesine olumlu yanıt verilmemesi sonucunda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilirsiniz. Bankalar çoğunlukla avukat, mahkeme ve diğer ekstra giderler ile uğraşmamak adın kredi kart aidatı iptal dilekçenize olumlu yanıt verebilmektedir.

Yeni düzenlemeler ile birlikte artık her bankanın aidatı olmayan kredi kartı bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak bu kartlar genellikle taksit ve puan imkanı sunmayan kartlardır. Sizler de eğer bu kartlardan yararlanmak istiyorsanız, bankalar ile görüşerek bu kartları talep edebilirsiniz.

Diğer Bankaları Da İnceleyin

Bankalar arasında yaşanan rekabet sonucunda kredi kart aidat ücretleri bankadan bankaya değişiklikler gösterebilir. Çoğunlukla diğer bankalar sizlere sms ya da arama yolu ile düşük aidatlı kredi kartı sunabilmektedirler. Sizler de gelen bu tekliflerden en uygun olanını değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  HGS Kredi Kartı ile Ödeme Yöntemleri

Her Şey Sözleşme Detaylarında Gizli


Kredi kartı alırken sizlere sunulan sözleşmeye imza atmadan önce sözleşmeyi iyice okumalısınız. Bazı zamanlarda bilinçli ya da bilinçsiz olarak yapılan sözsel ifadeler ile yazısal ifadeler birbiri ile uyuşmayabiliyor. Sözleşmeye imza attığınız takdirde kredi kartı aidatı ücreti ödemeyi kabul etmiş olursunuz.

Kullanılmayan Kredi Kartlarını Kapatın

Günümüzde her bireyin bir ya da birkaç tane kredi kartı olabilir. Çoğu zaman sadece cüzdanda kalan ve kullanılmayan kredi kartlarının herhangi bir aidatı var ise bu kredi kartlarının ücretlerinden kurtulmak için öncelikle banka ile görüşebilirsiniz. Bir çözüm yoksa kartınız kapatmanız daha mantıklı olacaktır.