Kredi Kartı Affı Çıktı Mı? Kimleri Kapsıyor?

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren kredi kartı affı ile ilgili güncel bir gelişme var mı? Banka borçlarına af var mı? Kredi borcunu ödeyemeyenler için sicil affı getirilecek mi? Af gündemde ise kapsamı nedir ve kredi kartı borcu affı kimleri kapsıyor? Kredi kartı affı 2019 yılı ilk yarısında yapıldı mı? Bunlar her ay kredi kardı borcunu ödeyemeyen on binlerce kişinin kafasında olan sorulardan yalnızca birkaçı. Kredi kartı borcu affı konusunda merak ettiğiniz konuların güncel cevaplarını sizin için derledik.

Kredi Kartı Affı Neden Önemli?


Her yıl yüzbinlerce kişi kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşüyor. TBB Risk Merkezi’nin yayınladığı istatistiklere göre, 2018 yılında toplam 806 bin 709 kişi kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe düşmek zorunda kalmıştır. 2019 yılı rakamları ise bir önceki yıla göre daha yüksektir. Aşağıdaki tabloda, kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takip başlatılan gerçek kişi sayıları ay ve yıla göre girilmiş, ayrıca rakamlar aylara göre karşılaştırılmıştır. Aylık olarak bakıldığında 2018 yılında 950 bin civarında kredi kartı borcu olan gerçek kişi mevcuttur. Bu da yıl sonunda borçluların ancak yüzde 15’inin borcunu kapatabildiğini göstermektedir.

  2018 (kişi sayısı) 2019 (kişi sayısı) Önceki yıla göre değişim oranı (%)
Ocak 82641 96067 16,25%
Şubat 75581 86982 15,08%
Mart 76765 90241 17,55%
Nisan 71794 81694 13,79%
Mayıs 80754    
Haziran 77331    
Temmuz 81379    
Ağustos 78137    
Eylül 87617    
Ekim 78891    
Kasım 77749    
Aralık 81553    
İlginizi Çekebilir:  İnternetten Kredi Kartı Başvurusu Yapılan Bankalar

Bu trendin devam etmesi halinde, 2019 yılında 930 bine yakın kredi kart sahibi yasal takibe düşmüş olacaktır. Aileleri ile birlikte milyonlarca kişi kredi kartı borçları nedeniyle mağdur olmaktadır.

Dolayısıyla kredi kartı affı milyonlarca kişiyi ilgilendirmektedir.

Kredi kartı borcu nedeniyle yaşanan sorunları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Hakkınızda yasal takip başlatılır ve banka alacaklarını tahsil etmek için gelirlerinize el koyabilir.
  • Mal varlıklarınıza icra başlatılabilir.
  • Başvuru sırasında kefil göstermişseniz, kefiliniz maddi ve manevi sıkıntı yaşayabilir. Bu da size itibar kaybı olarak geri dönebilir.
  • Kredi notunuz düşer. Kredi ve kredi kartı başvurularınız reddedilebilir.

Bu ve benzeri birçok maddi ve manevi nedenle kredi kartı borcu affı önemli hale gelmektedir.

Kredi Kartı Affı Haberleri Neler?

Kredi kartı affının gündemde olup olmadığı milyonlarca kişinin yakından takip ettiği, her daim sıcak bir gündem. En son kredi kartı taksitlerinin yükseltilmesi kararı ile birlikte af da yeniden gündeme geldi.

Haziran 2019 ortasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, alım gücü düşen vatandaşları rahatlatmak için bazı kalemlerde kredi kartı taksit sayılarının arttırıldığı belirtilmişti.

Yeni taksit düzenlemesine göre, 3 bin 500 TL tutarının altındaki televizyon alışverişlerinde daha önce 9 ay olarak taksit sınırı 12 aya yükseltildi. Elektronik eşya alımlarında 3 ay olan taksit sınırı 6 aya çıkartılarak, tüketiciye kolaylık sağlandı. Beyaz eşya ve mobilya alışverişlerinde ise taksit sayısı 12 aydan 18 aya çıkartıldı. Ayrıca uçak bileti, vergi borcu ve kurumsal kart taksit ödemelerine de düzenleme getirildi.

Buna göre yurtiçi havayolu ve konaklama ödemeleri 9 aylık taksitler yerinde 12 aylık taksitler halinde ödenebilecek. Vergi borcu olanlar ise taksitlendirmeyi 9 ay yerine 12 ay üzerinden yapabilecek.

Şirketler ve diğer kurumlar için ise 12 ay olan kredi kart taksit sınırı 18 aya yükseltildi.

İlginizi Çekebilir:  Finansbank Kredi Kartı Başvurusu

Bu düzenleme piyasada olumlu karşılanırken, yeterli bulunmadı. Bu düzenlemenin etkin olabilmesi için kredi kartı borcu affı gerektiği belirtiliyor.

Kara Listeye Af Gelsin

Daha önce birçok kez BDDK ve hükümete yapılan çağrılar, kredi kartı taksitlendirme sayısının yükselmesiyle bir kez daha gündeme geldi. Ekonominin canlanması için yapıldığı söylenen kredi kartı düzenlemesinin amaca ulaşmak için kapsamının genişletilmesi gerektiği belirtiliyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) daha önce de birçok kez dikkat çektiği gibi tüm tüketicilerle birlikte özellikle esnafın borç batağında olduğunu belirtti. Kara listeye kredi almanın yüklerini daha da arttırdığı ve içinden çıkılmaz bir döngüye girdikleri ifade edilirken, bir an önce bu konuda da çalışmaların yapılması gerektiğine işaret edildi.

Daha önce bu tür düzenlemeler yapılarak, borçlar indirime sokulmuş ve yapılandırılmıştı. Ayrıca kredi kartı borcu affı için faiz oranlarında da özellikle gecikme faizlerinde düzenlemeler yapılmıştı.

Bir çıkış yolu arayan okuyucular Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar yazımızı inceleyebilirler.