1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Kredi Kartı Affı Çıktı Mı? Kimleri Kapsıyor?

1

Kredi Kartı Affı Çıktı Mı? Kimleri Kapsıyor?

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren kredi kartı affı ile ilgili güncel bir gelişme var mı? Banka borçlarına af var mı? Kredi borcunu ödeyemeyenler için sicil affı getirilecek mi? Af gündemde ise kapsamı nedir ve kredi kartı borcu affı kimleri kapsıyor? Kredi kartı affı 2019 yılı ilk yarısında yapıldı mı? Bunlar her ay kredi kardı borcunu ödeyemeyen on binlerce kişinin kafasında olan sorulardan yalnızca birkaçı. Kredi kartı borcu affı konusunda merak ettiğiniz konuların güncel cevaplarını sizin için derledik.

Kredi Kartı Affı Neden Önemli?

Her yıl yüzbinlerce kişi kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşüyor. TBB Risk Merkezi’nin yayınladığı istatistiklere göre, 2018 yılında toplam 806 bin 709 kişi kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe düşmek zorunda kalmıştır. 2019 yılı rakamları ise bir önceki yıla göre daha yüksektir. Aşağıdaki tabloda, kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takip başlatılan gerçek kişi sayıları ay ve yıla göre girilmiş, ayrıca rakamlar aylara göre karşılaştırılmıştır. Aylık olarak bakıldığında 2018 yılında 950 bin civarında kredi kartı borcu olan gerçek kişi mevcuttur. Bu da yıl sonunda borçluların ancak yüzde 15’inin borcunu kapatabildiğini göstermektedir.

 2018 (kişi sayısı)2019 (kişi sayısı)Önceki yıla göre değişim oranı (%)
Ocak826419606716,25%
Şubat755818698215,08%
Mart767659024117,55%
Nisan717948169413,79%
Mayıs80754  
Haziran77331  
Temmuz81379  
Ağustos78137  
Eylül87617  
Ekim78891  
Kasım77749  
Aralık81553  

Bu trendin devam etmesi halinde, 2019 yılında 930 bine yakın kredi kart sahibi yasal takibe düşmüş olacaktır. Aileleri ile birlikte milyonlarca kişi kredi kartı borçları nedeniyle mağdur olmaktadır.

Dolayısıyla kredi kartı affı milyonlarca kişiyi ilgilendirmektedir.

Kredi kartı borcu nedeniyle yaşanan sorunları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Hakkınızda yasal takip başlatılır ve banka alacaklarını tahsil etmek için gelirlerinize el koyabilir.
  • Mal varlıklarınıza icra başlatılabilir.
  • Başvuru sırasında kefil göstermişseniz, kefiliniz maddi ve manevi sıkıntı yaşayabilir. Bu da size itibar kaybı olarak geri dönebilir.
  • Kredi notunuz düşer. Kredi ve kredi kartı başvurularınız reddedilebilir.

Bu ve benzeri birçok maddi ve manevi nedenle kredi kartı borcu affı önemli hale gelmektedir.

Kredi Kartı Affı Haberleri Neler?


Kredi kartı affının gündemde olup olmadığı milyonlarca kişinin yakından takip ettiği, her daim sıcak bir gündem. En son kredi kartı taksitlerinin yükseltilmesi kararı ile birlikte af da yeniden gündeme geldi.

Haziran 2019 ortasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, alım gücü düşen vatandaşları rahatlatmak için bazı kalemlerde kredi kartı taksit sayılarının arttırıldığı belirtilmişti.

Yeni taksit düzenlemesine göre, 3 bin 500 TL tutarının altındaki televizyon alışverişlerinde daha önce 9 ay olarak taksit sınırı 12 aya yükseltildi. Elektronik eşya alımlarında 3 ay olan taksit sınırı 6 aya çıkartılarak, tüketiciye kolaylık sağlandı. Beyaz eşya ve mobilya alışverişlerinde ise taksit sayısı 12 aydan 18 aya çıkartıldı. Ayrıca uçak bileti, vergi borcu ve kurumsal kart taksit ödemelerine de düzenleme getirildi.

Buna göre yurtiçi havayolu ve konaklama ödemeleri 9 aylık taksitler yerinde 12 aylık taksitler halinde ödenebilecek. Vergi borcu olanlar ise taksitlendirmeyi 9 ay yerine 12 ay üzerinden yapabilecek.

Şirketler ve diğer kurumlar için ise 12 ay olan kredi kart taksit sınırı 18 aya yükseltildi.

Bu düzenleme piyasada olumlu karşılanırken, yeterli bulunmadı. Bu düzenlemenin etkin olabilmesi için kredi kartı borcu affı gerektiği belirtiliyor.

Kara Listeye Af Gelsin

Daha önce birçok kez BDDK ve hükümete yapılan çağrılar, kredi kartı taksitlendirme sayısının yükselmesiyle bir kez daha gündeme geldi. Ekonominin canlanması için yapıldığı söylenen kredi kartı düzenlemesinin amaca ulaşmak için kapsamının genişletilmesi gerektiği belirtiliyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) daha önce de birçok kez dikkat çektiği gibi tüm tüketicilerle birlikte özellikle esnafın borç batağında olduğunu belirtti. Kara listeye kredi almanın yüklerini daha da arttırdığı ve içinden çıkılmaz bir döngüye girdikleri ifade edilirken, bir an önce bu konuda da çalışmaların yapılması gerektiğine işaret edildi.

Daha önce bu tür düzenlemeler yapılarak, borçlar indirime sokulmuş ve yapılandırılmıştı. Ayrıca kredi kartı borcu affı için faiz oranlarında da özellikle gecikme faizlerinde düzenlemeler yapılmıştı.

Bir çıkış yolu arayan okuyucular Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar yazımızı inceleyebilirler.


Share.

1 Yorum

  1. Mehmet Aktaş on

    Kredi kartı borcu affa uğrar mı zannetmiyorum neden çünkü hükumet kredi mağdurlarını düşünecek olsa onlar için mücadele eder mağdur olmamaları için çalışmalar yapardı varsa yoksa başka saçma meselelerle uğraşıyorlar halkın ne maaş aldığı ortada nasıl geçinildiği de ortada halkın ocağına ateş düştüğünde millet vekillerinin haberi bile olmuyor kendileri buzlu bademleri götürürken aylarca et yemeyen ailelerin babaları bu ay bari bir mangal nasıl yaparızın peşinde kredi kartı yada kredi mağdurları bankaların eline düşmüş yılana sarılır durumda banka ile anlaşmaya kalksan borç olacak 2 katı anlaşmasan elinde bir ev bir arazi olsa %60 zarar ile satışa sokulacak devlet tüm bunları bilmiyor mu bir yasa var mı ortada yok nasıl daha fazla zengin olurumun derdinde siyasiler.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.