Kredi ile Ev Almak Caiz Mi?

Ev almak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri kredi ile ev almak caiz mi? Özellikle ilk ev almak için kredi çekmek caiz mi sorusu ile çok sık karşılaşıyoruz. Bu sorunun temel nedeni ise kredi çektiğinizde faiz ödemek zorunda kalmanız. Ev kredisi caiz mi derken aslında ev almak için faiz ödemek günah mı demek istenmektedir. Farklı din alimleri bu soruya farklı cevaplar vermektedir. Ev kredisi çekmek günah mı Diyanet tarafından da gündem edilen bir konu olmuştur. Bu konudaki açıklamaları okuyarak konut kredisi çekip çekmemeye karar verebilirsiniz.

Kredi ile Ev Almanın Hükmü Nedir?


Diyanet TV’de yayınlanan Diyanete Soralım programına katılan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt, kredi ile ev almak caiz mi sorusuna dinimiz açısından cevap verdi. Bozkurt ev kredisi ile ilgili gelen sorular üzerine, ihtiyaçlarımızı karşılamak için borca girmenin dinen tavsiye edilen bir durum olmadığını belirtiyor. Kredi ile ev almak yerine kirada oturmayı tavsiye etmektedir. Fakat birikmiş parası olmayanların da ev sahibi olma hakkının olduğunu da ifade etmektedir. Bunun önündeki en büyük engelin ise kredi çekerken alınan faiz olduğu belirtilir. Zira faiz dinimizce haramdır.

Bu noktada katılım bankalarının verdiği kredinin ticarete girdiğini kabul ettikleri ve dinen ticaretin yasak olmadığı belirtilir. Yani ev kredisi caiz mi sorusunun cevabının olumlu olması için faizin aradan çıkartılması gerekir. Bunun bir yolu, bankasının evi satın almış olması ve üzerine belli bir maliyet koyarak size evi taksitle satmasıdır. Böylece faizle satın almış olmak yerine ticaret yapmış olursunuz. Vade farkı ticaretinin faiz olmadığı vurgulanmış, katılım bankaları ile mevduat bankaları arasında bir hüküm farkı bulunduğu belirtilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Konut Kredisinde Vergi Oranları Ne Kadar?

Programın tamamı için Diyanet TV’de Diyanete Soralım programının Kredi ile Ev Almanın Hükmü Nedir? bölümünü izleyebilirsiniz.

Nihat Hatipoğlu da bir televizyon kanalında yaptığı programda faizin her türlüsünün dinimizce yasak olduğunu belirtiyor. Bu anlamda da krediden uzak durulması gerektiğini belirtirken, Bozkurt’a benzer bir yorumla ev almak isteyenleri vade farkı ticaretine yönlendiriyor.

Zaruret Hallerinde Kredi Kullanılabilir Mi?


Dinimizde helal ve haram ile ilgili konularda zaruretler göz önünde bulundurulmuştur. Diğer bir deyişle zaruretler haramı mübah kılar. Bu açıdan bakıldığında, alınacak evin zaruri bir ihtiyaç mı yoksa lüks mü olduğunu değerlendirmemiz gerekir. Bu noktada ilk ev almak için kredi çekmek caiz mi sorusu karşımıza çıkar.

Din alimleri arasında bu noktada da farklı değerlendirmeler bulunmaktadır. Bazıları, evin sahibi olmak zaruri bir ihtiyaç değildir. Burada temel ihtiyaç barınmaktır. Bu fikri savunan din alimlerine göre, kredi çekerek ev almaktansa kirada oturmanın uygun olduğunu ifade eder.

Öte yandan, kira fiyatlarını ve ömür boyu kirada oturmanın getireceği yükü düşünerek bazı din alimleri günümüz koşullarında ev sahibi olmayı zaruri bir ihtiyaç olarak görmektedir. Bu doğrultuda düşük faizli kredi ile ilk ev sahibi olmayı caiz olarak görmektedirler. Örneğin, 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, ilk ev için alınacak olan kredinin caiz olduğunu; fakat ikinci ve sonrası için kredinin caiz olmadığını açıklamıştır.

Katılım Bankaları Konut Kredileri Nasıl?

Yukarıda bahsedildiği gibi kredi ile ev almak caiz mi sorusunun yanıtı genel olarak katılım bankalarına yönlendirmektedir. Katılım bankaları konut finansmanı için faiz yerine kar payı koymaktadır. Mevduat bankalarından aldığınız konut kredisi gibi katılım bankaları da satın almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin belli bir yüzdesi kadar kredi kullanmanıza izin verir. Belirledikleri kar oranı kadar sizden vade payı alırlar. Kar payı da çekeceğiniz kredi miktarı ve vade sayısına göre değişebilmektedir. Katılım bankaları genel olarak 10 yıla (120 ay) varan vadelerle kredi vermekte ve almak istediğiniz konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar kredi kullandırmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Vakıfbank Sarı Panjur Konut Kredisi

Konut finansmanı için kredi veren bazı katılım bankalarının kar paylarını gösteren tablo aşağıda verilmiştir.

Bankalar Kar Payı
Ziraat Katılım

1,79

Albaraka Katılım

1,90

Kuveyt Türk Katılım

1,68

Vakıf Katılım

1,75

Halkbank Katılım

1,53

Türkiye Finans

2,31

 

Bu konuda risk almak istemeyen ve kredi ile ev almak caiz mi sorusunun yanıtına göre kredi çekmek isteyenler için en doğru adres katılım bankaları ve faizsiz finans kuruluşları olacaktır.