Kredi Erteleme Nasıl Yapılır ve Faiz Oranı Ne Kadar?

Nakit ihtiyaçları için bankadan kredi çekenlerin sıkça karşılaştıkları sorunlardan biri kredi taksit ödeme günü geldiğinde hesabında yeterli miktarın bulunmamasıdır. Bu durumda kredi erteleme nedir sorusuna cevap aranır. Hangi koşullarda kredi erteleme yapılabilir? Hangi bankalar kredi taksit erteleme hizmeti verir? Örneğin kredi erteleme Ziraat Bankası tarafından verilen bir hizmet midir? Ya da ING bank kredi erteleme nasıl yapılır? Benzer bir şekilde öğrencilik döneminde Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) üzerinde kyk kredisi kullananlar da kredi erteleme kyk konusunu çok merak ediyor. Özellikle ekonomik koşullar da düşünüldüğünde KYK borç erteleme 2019 yılında en sık sorulan sorulardan biri haline gelmiştir. KYK kredi borcu erteleme faizi ne kadardır? Bu soruların cevaplarına yanıt bulabilmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.


Ayrıca En Kolay Kredi Veren Bankalar sayfasına göz atmayı da unutmayın.

Banka Kredisi Nasıl Ertelenir?

Çektiğiniz kredinin ödeme tarihi geldiğinde taksit tutarını ödeyebilecek gücünüzün olmaması herkesin başına gelebilen, normal bir durumdur. Herkes her zaman aynı miktarda kazanamaz. Siz plan yaparken hayatın sizin için çok ayrı planlarının olduğunu görebilir ve hesapta olmayan ödemeler nedeniyle zor duruma düşebilirsiniz. Bu durumda kredi erteleme şartlarını araştırırsınız. Ne yazık ki bankalar vadesi gelen krediler için taksit erteleme seçeneğini sunmazlar. Yine de yapabileceğiniz bazı adımlar mevcut. Bunları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Maaşını Ziraat Bankası'ndan Alanlara Kredi

Ertelemeli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bazı bankalar kredi ödemelerinizi erteleyebilir. Yani bugün çektiğiniz krediyi isterseniz 1, 2 ya da 3 ay sonra ödemeye başlayabilirsiniz. Ertelemeli kredi şartları bankadan bankaya değişebilir.

Vakıfbank Ertelemeli Kredi Nedir?

Krediye ihtiyacı olanlar Vakıfbank ihtiyaç kredisi ile 3 aya kadar ödemesiz bir ödeme planı yapabilir. Üstelik banka bunun için daha yüksek bir faiz oranı ya da ekstra ücret talep etmez.

Denizbank Ertelemeli Kredi Nedir?


Denizbank ise 3 ay ertelemeli nakit avans hizmeti vermektedir. Denizbank müşterisi olun ya da olmayın, günlük 3 bin TL’ye kadar 3 ay ertelemeli nakit avans kullanabilirsiniz. Kredi erteleme olanağı olmasa da buradan aldığınız para ile kredinizi kapatabilir, böylece vadesi gelmiş borcunuzu ötelemiş olursunuz.

Finansbank Ertelemeli Kredi Nedir?

QNB Finansbank da benzer bir şekilde 3 ay ertelemeli kredi hizmeti vermektedir. 1000 TL ile 35 bin TL arası nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için Finansbank’a yapacağınız ihtiyaç kredisi başvurusu ile isterseniz kredinizi 3 ay sonra ödemeye başlayabilirsiniz.

ING Ertelemeli Kredi Nedir?

Bireysel müşteriler için ING Bank kredi erteleme seçeneği 5 bin ile 100 bin TL arasında kredi başvurusu onaylananlar için geçerlidir. 60 ay vadeye kadar yapılabilen ödemelerde, 60 ay vade ile çekmeniz durumunda ödeme planı 57 ay üzerinden yapılabilir.

Akbank Ertelemeli Kredi Nedir?

Akbank ertelemeli kredinin ilk ödemesi maksimum 92 güne kadar ertelenebilir. 3 ay ertelemeli kredi başvurusu Akbank mobil ya da internet şubelerinden yapılabilir. Akbank ertelemeli kredinin maksimum vade sayısı ise 57 aydır. İlk ödeme olarak alınan miktar erteleme faizini içerir. İkinci ödeme ayından itibaren taksitler ödenmeye başlar.

3 Ay Ertelemeli Kredi Veren Bankalar listesi için tıklayın

KYK Kredi Erteleme Nasıl Yapılır?

Banka kredilerinin yanında KYK kredisi alanların en çok merak ettikleri konulardan biri de kredi erteleme kyk üzerinden mümkün olup olmadığıdır. Geri ödemeli KYK kullananların ödemelerini ertelemeleri mümkündür. KYK kredi erteleme başvurusu doğrudan e-devlet üzerinden yapılabilir. Bu hizmetten yararlanabilmek için e-Devlet Kapısı sistemine nasıl girildiğini bilmeniz gerekir. Aşağıdaki yöntemlerden biri ile sistem giriş yapabilirsiniz.

  • E-devlet şifresi
  • Elektronik imza
  • Mobil imza
  • İnternet Bankacılığı
İlginizi Çekebilir:  KEFİLLE KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

Daha önce e-devlet kullanmadıysanız, şifrenizi PTT şubelerinden şahsen başvuru yolu ile yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bağlantısını tıklamalısınız. Kredi erteleme seçeneği “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü” hizmetleri altında bulunmaktadır. Kurumun bağlantısından “Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu” yazılı bağlantıya tıkladığınızda ilgili alana yönlendirilirsiniz. Sitede bulunan arama kutucuğuna kredi erteleme yazarak da aynı sayfaya ulaşabilirsiniz.

E-devlet üzerinden kredi erteleme başvurusu yapmak için karşınıza çıkacak sayfada sağ köşede bulunan Yeni Başvuru düğmesine basmalısınız. Karşınıza çıkan formu doldurmalısınız. Ardından “Borç Erteleme Talep Türü” seçeneklerinden birini işaretlemeniz istenmektedir. Bu seçenekler; işsizlik, askerlik ve yüksek lisans/doktora’dır.

Aşağıda yer alan durumlardan biri var ise kredi erteleme KYK mümkün olmamaktadır.

  • Daha önce öğrenim/ katkı kredisi borç ödemesinin aksatılmasından doğan gecikme zammı oluşmuşsa,
  • Borcun ödeme tarihini başlangıcı askerliğin bitişinden sonra ise,
  • Borcun vadesi henüz gelmemiş ise,
  • Borç hesaplaması henüz yapılmamış ise,
  • Kredi alma hakkı devam ediyor ise,
  • Kredi ilişiği bulunmuyorsa.

Kredi erteleme başvuruları borcun vadesinin dolmasına bir ay kala yukarıda belirtildiği gibi e-devlet kapısı üzerinden yapılabilir. Yaptığınız başvuruyu yine aynı sayfadan takip edebilir, onaylanıp onaylanmadığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

En Uygun Faiz Oranlarıyla Kredi Veren Bankalar yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.