Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum. Ne Yapmalıyım?

Acil paraya ihtiyacınız var ve kredi çekemiyorum diyorsanız, işinize yarayacak birkaç noktayı sizinle paylaşıyoruz.


Öncelikle kredi çekme şartlarını sağlayıp sağlayamadığınızdan emin olun. Kredi kullanımı için farklı bankaların çok farklı kampanyalarından biri sizin için uygun bir fırsat olabilir. Eğer bu olanaklardan hiçbiri sizin için uygun değil ise acil para bulabileceğiniz diğer opsiyonları değerlendirebilirsiniz.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Farklı kredi türlerine ve bankalara göre kredi koşulları değişse de kredi alabilmenin ilk ve en önemli koşulu güvenilirliktir. Bankalar için müşteri güvenirliğinin temelinde ise kredi/banka geçmişleriniz, dolayısıyla kredi notunuz yatmaktadır.

Kredi talep eden her kişinin daha önce aldığı kredilere ve banka ödemelerine göre kredi notu oluşturulmuştur. Bankalar kredi vermek için temel olarak bu kredi notunu alırlar. Ayrıca düzenli ve belirli bir gelire sahip olmanın çoğu bankanın kredi koşulu olarak karşımıza çıkar.

Kara Listede Yer Alanlar Kredi Alabilir Mi?

Bankalar kredi başvurunuzu değerlendirirken, öncelikle Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan Risk Raporu’nuzu ve Findeks kredi notunuzu kontrol eder. Türkiye’nin en önemli 9 bankanın önderliğinde kurulan KKB’nin bugün bankalardan oluşmuş 45 üyesi vardır. Kurum bu bankaların yanı sıra, diğer finans kuruluşlarına da hizmet verir.


Kredi puanına göre;

  • 0-699 puan: En Riskli
  • 700- 1099 puan: Orta Riskli
  • 1100- 1499 puan: Az Riskli
  • 1500- 1699 puan: İyi
  • 1700- 1900 puan: Çok İyi
İlginizi Çekebilir:  Nasıl Kredi Çekebilirim? Yöntemleri Burada!

olarak gruplandırılmıştır. Kredi puanınız çok iyi ise genel olarak kredi kullanımınızda sorun çıkmayacaktır. En riskli gruptakiler birçok kredi olanağından yararlanamazken, diğer gruplar için ek koşullar doğrultusunda kredi kullandırılabilir.

Kredi notunuz oldukça riskli ise ve tipik kredi imkanlarından yararlanamıyorsanız, birçok banka tarafından sunulan diğer kampanyaları değerlendirebilirsiniz. Aşağıda bu kampanyalara örnekler bulabilirsiniz.

Taşınmaz Sahiplerine İpotekli Kredi

Bugün birçok banka ipotekli kredi hizmeti ile kredi geçmişinizi göz önünde bulundurmadan kredi verebilmekte. Krediye kendinize ya da bir yakınınıza ait olan bir gayrimenkulü teminat olarak sunarak başvurabiliyorsunuz. Ziraat Bankası, VakıfBank, Akbank, Finansbank gibi birçok banka konut ipotekli kredi vermektedir. Bunun yanında örneğin VakıfBank konut ipotekli kredi yanında arsa ipotekli kredi de verirken, Ziraat Bankası hem imarlı arsa hem de işyeri ipotekli kredi verebilmektedir.

Gayrimenkul sahibi iseniz, bankaların kara listesinde olsanız dahi taşınmazınızı teminat göstererek kredi çekebilirsiniz.

Otomobil Sahiplerine Araç İpotekli Kredi

Bankaların sunduğu diğer bir ipotekli kredi hizmeti ise araç ipotekli kredi olanağıdır. Risk seviyesi nedeniyle bankalar bu hizmeti sunmaya çok sıcak bakmazlar. Faiz oranı yüksek olduğu için talep seviyesi de yüksek değildir; fakat taşınmaz sahibi olmayanlar için acil ihtiyaç halinde önemli bir kredi olanağıdır.

Şu an için, Vakıfbank otomobil rehni karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi için arabanızı teminat olarak gösterip kullanabileceğiniz tek seçenek diyebiliriz. Aracınızın ekspertiz değerine göre 50 bin TL’ye kadar 48 aya kadar vadeli yüzde 2,09 faiz oranlı kredi çekebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanıcılarına Nakit Avans

Kredi kartı kullanıyorsanız ve bir yıl içinde 3 kereden fazla kredi katı borcunuzun asgari tutarını geciktirmediyseniz, kredi kartı nakit avans çekerek acil ihtiyaçlarınızı kullanabilirsiniz. Birçok banka ödemelerinizi taksitli yapmanızı da sağlayan taksitli nakit avans hizmeti de vermektedir.

İlginizi Çekebilir:  36 Ay Vadeli En Uygun 30.000 TL İhtiyaç Kredisi Banka Faiz Oranları

Genel olarak faiz oranı yüzde 2.15’tir ve maksimum 12 ay vade ile kredi kullandırılır. En fazla kredi kullandırma miktarı 30 bin TL ile Türkiye İş Bankası ve Şekerbank’tadır.

Kredi Notunu Dert Etmeden Acil Kredi

Bazı bankalar kredi notunu göz önünde bulundurmadan acil ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için acil kredi hizmeti vermektedir. Bu hizmeti veren bazı bankalar aşağıda örneklendirilmiştir.

Acele para ihtiyacınızı karşılamak için Aktifbank kredi geçmişini önemsemeden, internet üzerinden hızlı başvuru yaparak 30 bin TL’ye kadar ve 60 aya varan vadeli kredi çekebilirsiniz.

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası), banka müşterisi bile olmanıza gerek duymadan maksimum 12 bin 500 TL’lik Pratik Kredi başvurusu yapmanıza olanak sağlıyor. Üstelik hafta sonları işlem yapmanıza da izin veriyor.

VakıfBank Anında Kredi, 60 aya kadar vadeli ve 30 bin TL’ye kadar kredi ihtiyaçlarınız için acil destek oluyor. Üstelik VakıfBank müşterileri, hafta sonu ve bayram tatilleri dahil yılın her günü ihtiyacınız olan her zaman VakıfBank’ın bu hizmetinden yararlanabilmektedir.

Konuyla ilgili aşağıya sorularınızı ve yorumlarınızı yazabilirsiniz.


İlgili Makaleleri İnceleyin:

Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum
800 Puana Kredi Veren Bankalar
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar
Gelir Belgesiz Kefilsiz 10,000 TL Kredi Veren Bankalar
Düşük Kredi Notu 0 Olana Kredi Veren Bankalar
Gelir Belgesiz N Kolay Kredi Başvurusu – Aktifbank
Odeabank Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu
Gelir Belgesiz Kredi
Kredi Notu Düşük Olanlara Anında 25 Bin TL Kredi