Bankalardan Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım?

Bankalardan ihtiyaç, konut, araç kredisi gibi çok farklı türlerde kredi alabiliyoruz. Ancak bankalardan kredi alabilmenin ön koşulu “kredi sicil notu”nun iyi olmasıdır. Bankalar kredi tahsis ederken, KKB’nin (Kredi Kayıt Bürosu) tuttuğu sicili baz almaktadır. Eğer kredi sicil notunuz köyüyse, ancak yüksek miktarda maaş almanız sizi kurtarabilir, başka türlü banka kredi vermekte zorlanır. Ancak kefil ya da ipotek yoluyla kredi çekmek zorunda kalırsınız. Kredi alamayan kişiler için, uzun vadede kredi veren danışmanlık şirkeleri devreye girmektedir.

Kredi Sicil Notunuz Neden Kötü Olur?


Bankalara fazla miktarda kredi borcunuzun olması, kredi kartı borcunuzu ödemenizde yapmış olduğunuz düzensizlikler, kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. KKB, kredi notunu 0-1900 arasında olacak şekilde puanlandırır. Kredi notunuzu oluşturan bileşenler; kredi ödemenizde yaşanılan sorunlar, mevcut kredi ve kredi kartı borç durumunuz, yeni alınan kredi ve kredi kullanma yoğunluğu kredi notunuz üzerinde olumsuz etki yapar.

Kredi notunun ne kadar düşeceğini aşağıdaki analizden değerlendirebilirsiniz :

  • Kredi ödemenizde yaşadığınız sorunlar, kredi puanınızı yüzde 35 düşürecektir. Eğer kredi çekmişseniz, kredi kartı ile alışveriş yapmışsanız veya artı paradan para kullanılmışsa mutlaka son ödeme gününde borcunuzu kapatmalısınız. Banka borcunuzu bir gün bile geç kapatsanız, bankacılık sisteminde borcunuzun gecikmeli ödendiği anlaşılacaktır. Bu durum kredi sicil notunuzu etkiler. Kredinizi bir gün dahi geç ödeseniz, kredi puanınızda 200 puanın düşmesine neden olursunuz. Şunu hatırlatmakta fayda var, bankaların son ödeme günü, gece saat 00:00’da biter, yani sanıldığı gibi mesai saati bitimi, ödeme yapmanız gereken son saat değildir.
  • Mevcut krediniz veya kredi kartı üzerindeki borç yükünün fazla olması kredi puanınızı yüzde 35 düşürecektir. Kredi kartlarınızın üzerinde halihazırda borç olması, bankalar için risk anlamına gelmektedir. Taksitlendirilmiş kredi kartı borçlarınız ödendikçe, kredi sicil notunuz artış eğilimi göstermektedir.
  • Yeni alınan bir krediniz mevcutsa ve halen kredinizin borç yükü devam ediyorsa, bu durum kredi notunuzu yüzde 11 etkileyecektir. Yeni alınan bir kredide, ilk ödemenizi son ödeme tarihinden önce yapmış olmanız, kredi sicil notunuzu artıracaktır. Çünkü batık kredilerin çok büyük bir çoğunluğunda ilk taksidin ödenmemiş olduğu istatistiksel sonuçlarla karşımıza çıkmaktadır. Unutmayalım ki yeni alınan bir kredi, bankalar için her zaman risktir. Yeni aldığınız bir kredi kartı üzerinden taksitli nakit avans çekimi de bir kredi alımı gibi işlem görmektedir. O nedenle yeni aldığınız kredi kartınızın limitini hemen yükseltmeye çalışmayınız.
  • Kredi kullanma yoğunluğunuz da kredi sicilinizi yüzde 10 etkiler. Eğer bankalardan daha önceden kredi almışsanız ve ödemelerinizi gününde yerine getiren bir müşteriyseniz, bankalar için riskli müşteri kategorisinden çıkmışsınız demektir. Yeni bir müşteri bankalar için yüksek riskli müşteri kategorisinde yer almaktadır.
  • Diğer faktörler ise, yukarıda belirtilmeyen ancak bankaların hakkınızda yaptığı soruşturma faaliyetlerinde, olumsuz bir durumun tespit edilmesi kredi puanınızın yüzde 9 düşmesine neden olacaktır. Ayrıca banka hesabınıza olan düzenli para girişleri-çıkışları, otomatik ödeme talimatlarını karşılayabilecek şekilde hesabınızda para olması durumları sizin sicilinizi etkileyebilecektir.
İlginizi Çekebilir:  Kefilli Kredi Başvurusu ve Kefilli Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicil Notunuza Göre Kredi Nasıl Kullandırılır?

  • Kredi notunuz 1500-1900 aralığında ise, kredi kullanma ihtimaliniz yüksektir. Banka ipotek teminatı veya kefil talep etmez.
  • Kredi notunuz 1100-1499 aralığında ise, kredi kullanma ihtimaliniz beyan edebileceğiniz gelire bağlıdır. Banka için az riskli müşteri grubunda yer alırsınız. Kefil veya ipotekle kredi kullanma ihtimaliniz vardır.
  • Kredi notunuz 700-1099 aralığında ise, kredi kullanma ihtimaliniz düşüktür. Banka için orta riskli müşteri grubunda yer alırsınız. Ancak yine de kefil veya ipotekle kredi kullanma ihtimaliniz vardır.
  • Kredi notunuz 1-699 aralığında ise, kredi kullanma ihtimaliniz çok düşüktür. Banka için yüksek risk oluşturan müşteri kategorisinde yer alıyorsunuz demektir. Banka kefil göstermeniz veya malınızı ipotek ettirmeniz durumunda bile, prensipler dahilinde size kredi çıkartmaz.
  • Eğer kredi notunuz sıfır ise, bankalarla hiç yolunuz kesişmedi demektir. Veya 5 yıldır bankaların kredi ürününü kullanmıyorsunuz demektir.

Bankalardan Kredi Çekemeyenler Nasıl Başvuru Yapabilir?

Kredi notunuz bankaların kredi veremeyeceği kadar düşük ve bankaların kara listesinde yer almışsanız, bu durumda sorununuzu bankalarla değil de başka bir şekilde halletmeniz gerekir. Burada para satan danışmanlık şirketleri devreye girmektedir. Para veren bu şirketler, sizden bankaların kredi kullanımında olduğu gibi dosya parası talep etmezler. Eğer dosya parası isteyen şirketler var ise, onlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz, zira bu tür şirketler sadece dolandırıcılık amacıyla kurulmuştur. Ancak size kredi veren danışmanlık şirketleri size senet imzalatacak veya kullandığınız kredi kartınızdan herhangi bir mal/ hizmet almışsınız gibi, kullandığınız kredi miktarı ve faizlerini hesaplayarak taksitle ödeyecekmişsiniz gibi para çekeceklerdir. Tabii ki bu şekilde bir kredi kullanımı bankalardan kullanmış olacağınız krediden daha pahalıya gelecektir. Çünkü kredi kartıyla işlem yapılması, size kredi veren şirketin bankaya kredi kartı komisyonu ödemesi anlamına gelir ki, bu da danışmanlık şirketi tarafından sizden tahsil edilecektir. Çok mecbur olmadıkça bu yollara başvurulması tavsiye edilmez.

İlginizi Çekebilir:  İpotekli İhtiyaç Kredisi