Kişiler, sabit gelirlerinin yetmediği finansal ihtiyaçlarında bankaların kredi hizmetinden yararlanmak isterler. Bankaların bu imkânı tüketicilere, belirli kredi faiz oranları ve vade seçenekleri ile verilmektedir. Kullanıcılar bu şartları kabul ederek kredisini kullanmaya başlayabilir ve ihtiyaçlarını giderebilmektedir.

Fakat bazen tüketiciler kredi başvurusundan sonra bu taleplerinden vazgeçmek istemektedir. Böyle bir durum karşısında kişiler kredi cayma hakkını kullanmaktadır. Bu cayma hakkı sayesinde bankanın kredi imkanından vazgeçilebilmektedir. Kredi cayma hakkı için de bazı şartlar gerekmektedir.

Krediden Cayma Şartları?

Kredi imkanı için bankaya başvuran tüketicilerin kredileri onaylandıktan sonra cayma hakkı bulunmaktadır. Burada önemli olan husus ne zaman caymaya karar vermenizdir.

Eğer kredi başvurunuz onaylandı fakat henüz sözleşme imzalanmamışsa ve krediyi almamışsanız sadece telefonla bile kredi iptal talebinde bulunabilirsiniz. Herhangi bir cayma bedeli ödemeniz de gerekmemektedir.

Sözleşmeyi imzaladıktan sonra ise cayma hakkınızı kullanabilmeniz için 14 gününüz vardır. Sözleşme imzalandığı anda başlayan cayma hakkı 14 gün sonra sona erecektir. 14 gün içerisinde iptal talebinde bulunduğunuzda da cayma bedeli ödemezsiniz.

Cayma Hakkının Kullanılmasında Karşılaşılabilecek Durumlar


Cayma hakkının süresi, sözleşme imzalandığı günden itibaren başlamakta ve 14 gün sonra bitmektedir. Bu durumda geçen sürenin hesaplanması gerekmektedir. Kredi kullanıcısı, faizsiz toplam tutarı geri alabilmektedir fakat kredinin kullanıldığı andan bu paranın geri ödendiği tarihe kadar işleyen faizi, cayma talebinden sonraki 30 gün içerisinde geri ödemesi gerekmektedir.

Bankalar, kullanıcıdan hesaplanan faiz, kamu kurumları ve üçüncü şahıslara ödenmiş ücretler dışında herhangi bir ücret talep edememektedir. Bankanın bu hususlar haricinde yaptığı tüm kesintileri 7 gün içerisinde kullanıcıya ödemesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Asgari Ücret İle Kredi Oranları

Cayma İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Tüm şartları yerine getirdiğiniz durumda kredi cayma hakkınızı kullanmak için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Dilekçeyi yazarken krediyi aldığınız bankanın ve şubesinin dikkatine olacak şekilde ve cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi açıkça belirtecek şekilde yazmalısınız. Sonrasında altına ad, soyadı, tarih ve imza da eklenerek bankaya ulaştırılması gerekir.

Bankaya yapacağınız cayma işleminizi yazılı belge ile talebinde bulunarak yapmanız oldukça yararınıza olacaktır. Dilekçenin teslim alındığına dair bir yazı ve kayıt numarası da talep ederek bankanın sizin böyle bir beyanda bulunmadığınızı belirtmesi durumunu ortadan kaldıracaktır.

Yaptırılan Sigortala Cayma Sonrasında İptal Edilir mi?

Kredi çekilirken Dask ve hayat sigortası yaptırılmaktadır. Dask, konut kredilerinde yaptırılan yangın hırsızlık, afet gibi durumlar için evinizi belirli ücretler karşılığında koruyan sigortadır. Hayat sigortası da maluliyet veya vefat durumlarında kalan borcunuzun anlaşmalı sigorta kurumu tarafından ödenmesini sağlamaktadır.

Kredi iptali durumunda poliçenizin de iptalini isteme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için poliçe düzenlenirken iptal şartlarını sormanız gerekmektedir. Poliçedeki belirtilen süre içerisinde iptal başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi İptali Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi cayma hakkının kullanılmasında tüketiciler kredi notunun düşmesinden endişe yaşamaktadır. Kredi talebinde bulunduğunuzda onaylanan krediyi kullanmaya başladığınız anda kredi notunuz zaten düşüş göstermektedir. Çünkü artık bir borcunuz bulunmakta ve borç toplamı kredi notunu etkilemektedir. Kredi borcunuzun ilk taksitini ödemenizden itibaren ise kredi notunuz artış gösterecektir.

Kredi tutarınız hesabınıza geçtikten sonra iptalini istemeniz durumunda kredi notunuz düşebilir. Bu durum bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bankalar kredi verirken karşılaşmak istemedikleri bir durum olan kredinin iadesi kredi notunu etkileyen sebep olmaktadır.

14 Gün Geçtikten Sonra da Kredi İptal Edilebilir mi?

Kredi cayma hakkı için verilen 14 gün geçtikten sonra da kredi iptali yaptırmak mümkün olmaktadır. Böyle bir durumda bütün borcu ve sözleşmede bulunan cayma bedelini ödemeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  En Uygun Bedelli Askerlik Kredileri

Vadesinden önce ödediğiniz için de faiz kısmında iyileştirilme yapılacaktır. Erken kapatılan sigorta kesintilerinin de size ödenmesi zorunlu olmaktadır.