Kredi Borcundan Nasıl Kurtulurum

Henüz borcunu ödemediğiniz banka kredilerinden zaman aşımı ile kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Birçok insan kredi borcundan nasıl kurtulurum, krediden dolayı bankalara sürekli olarak faiz ödemek zorunda kalıyor. Zorda kaldınız ve bankadan kredi alma doğrultusunda başvurunuzu yaptınız. Ancak işiniz rast gitmedi ve sizden kredi borcunuzun ödenmesi istendi. Fakat söylediğim gibi, işiniz kötü hal aldı ve krediyi ödeyemez duruma geldiniz. Bu yalnız sizin değil, milyonlarca insanın başına gelen bir durumdur. Konunun aslına inmeden önce birkaç detaya yer vererek konuya değinmek istiyorum. Şimdi kredi borcundan nasıl kurtulabilirim, demeden önce eklerimize bir bakalım.


Bilineceği üzere bundan fazla değil, birkaç yıl (3-5) önce kişilerin kredi sıkıntısı yoktu yahut çok az sayıda insan kredi borcundan dolayı sıkıntılardaydı. Bu zamanlarda kredi borcundan nasıl kurtulurum gibi soruları daha az duyar ve daha az karşılaşırdık. Ancak şu içerisinde olduğumuz 3-5 yıl içerisinde bankaya daha doğrusu bankalara borçlanan insan sayısı milyonları aştı. Ülkedeki kötü dalgalanmalar, ekonomideki düşüş, Dolar ve Euro’daki yükselişler birçok insanın zorluğa ve darlığa düşmesine neden oldu. Bu durum günümüzde halen süren bir vakadır. Halen bile milyonlarca insan kredi yüzünden icralık oluyor ve mahkemelik olabiliyor. Bu sorunun nedenine inmeyecek kredi borcundan nasıl kurtulabilirim sorusuna değineceğiz. Zaten sorun belli.

İlginizi Çekebilir:  Cep Telefonu ile İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Kredi Borcu Kapatma Yöntemleri

Kredi borcundan nasıl kurtulurum, zaman aşımı ile kredi borcu silinir mi? Gibi sorular akla ilk gelenlerdir. Şimdi buraya dikkat. Ödenmemiş banka borçlarınızdan zaman aşımı ile kurtulabilirsiniz. Zaman aşımı yani diğer ismiyle kredi borcunun düşmesi. Kredi borcundan kurtulabilmenin en ucuz yoludur.

Kredi borcunda zaman aşımı süresi

Devlet borçları ve kamusal borçlar hariç, özel sektörlerin neredeyse tamamında zaman aşımı mevcuttur. Zaman aşımının başlaması da size gelen ilk kredi borç ihtarnamesiyledir. İhtarname süresi boyunca kişinin ödeme yapmaması sonucunda bu durum devreye girer. Yani bu aşamada kredi borcundan nasıl kurtulurum Şimdi aşağıda detaylı olarak bunlara cevap bulabilirsiniz.

İcra takibine düşen borç dosyasında zaman aşımı var mı

Haciz dosyalarında alacaklı taraf 1 yıl boyunca haciz işlemlerine değinmez ve başlatmaz ise dosya takipsizlik kararına bağlanır ve arşive gönderilir. Fakat bu dosyaların, borçlarını topladığı manasına gelmez. Alacaklı taraf 1 dilediği zaman dosyanın arşivden çıkartılarak güncellenmesini dileyebilir. Arşivden, dilekçe ile çıkarılan dosya tekrardan icralık işlemleriyle karşılaşır.

Kredi kartı borcu ödenmezse zaman aşımı ne kadardır


Kredi kartı ve banka borçları, borçlar kanununa göre 2 farklı tipte zaman aşımı öngörür. Zaman aşımları 5 ve 10 yıl olarak eski kayıtlar içerisinde de geçmektedir. Yeni yasa içerisinde bu zamanın daha da düşürüleceğinden söz edilmektedir. 5-10 yıl yerine 3-5 yıl olarak kabul ettirilme çabasındadır. Kredi kartı borçları 10 yıllık zaman aşımı süresine tabiidir. Ancak icra takibi açılmış olan ve icra takibiyle yapılmış olan her işlemler 10 yıllık bu süreyi tekrarlatabilir.

İcra dosyası ne kadar açık kalabilir

İcra dosyaları borçların ödenmesiyle kapanır. Borcu ödenmeyen dosyalar kapanmaz. Kanun içerisinde yine buna karşılık ifadelere yer verilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  5000 Kredi İçin En Uygun Faiz Oranı Uygulayan Banka Hangisi?

İcra dosyası ne zaman düşer ve düştüğü nasıl öğrenilir

Dosya borçları bitmeye yakın yahut bitince infaz ile kapatılmaktadır. Bunun dışında ise alacaklı tarafın dosya içerisinde 1 yıldan fazla zaman işlem yapmaması, dosyanın takipsizlik kararı almasına ve arşive düşmesine neden olur. Tüm icra daireleri içerisinde yapılan devirler sonucunda takipsizlik ile kapatılmaya gider. İcra dosyalarının düştüklerini öğrenebilmenin en iyi yolu yine icra dairesine giderek dosya sorgusu yaptırmaktır. Bunun yerine e-devlet şifrenizi de girerek buradan takibini yapabilirsiniz.

Kapanan icra dosyası tekrardan açılır mı

Asıl merak edilen son sorumuz ise kapanan icra dosyası tekrar açılır mı sorusudur. Üst satırlar içerisinde de belirttiğimiz gibi, dosya 1 yıl içerisinde haciz işlemi yapmaz ise icra dairesi aralık ayı itibariyle dosyayı takipsizlik ile arşive gönderir. Kredi kartı borçları hariç diğer borçlar için 10 yıllık süre geçerlidir. 10 yıllık süre içerisinde arşive gönderilen dosyanın dilekçe ile tekrardan çıkarılması istenebilir.

UygunKrediler.ORG ekibince hazırlanan bir önceki, İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar adlı yazımızı incelemek ve ilgili konuya anında kredi başvurusu yapmak için lütfen tıklayınız.
Senetle Para Veren Yerler isimli makalemiz hakkında detay almak ve yazıyı incelemek için lütfen tıklayınız.