Kredi Borcuna Hapis Cezası Var Mı?

1

Kredi Borcundan Hapse Girilir Mi?

Kredi kartları yurt içinde ya da yurt dışında binlerce kişinin borca girmesine sebep olmaktadır. Maalesef ki düzenli ödenmeyen ve hesaplanarak yapılmayan alışverişler büyük zarara neden olmaktadır. Kredi kartlarının asgari tutarı ödenmeyince belli bir dönem sonrasında kişilerin kredi kartları tamamen kapatılabilmektedir. Bankaya göre değişen günlük işlem faizi de yüklenmektedir. Günlük faizle ödenmeyen borç tutarı gün geçtikçe iki katına kadar çıkabilir. Bu gibi durumla karşı karşıya kalan tüketiciler oldukça zorluk çekebilmektedirler. Bu yazımızda kredi kartı borcunun yasal takip sürecinden bahsedeceğiz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?


Kredi kartı asgari tutarı ödenmezse kredi kartınız kısa süreli kullanıma kapatılır. Size verilen süre içerisinde eğer bu kredi kartınızın bütün borcu ödenmez ise kredi kartınızın tamamen kapatılması ile karşı karşıya kalınmaktadır. Günümüzde kredi çekerek bir şeyler sahibi olmak çok önemlidir. Ev ya da araba ya da ihtiyaç kredisi çekerek bu bahsettiğimiz hayatımız için oldukça büyük bir öneme sahip olan ürünleri alabilir. Ama basit bir kredi kartı ödemesini geciktirmekten dolayı kredibilite düşmektedir. Kredi notunuz düştükçe kredi çekmeniz ve çekeceğiniz kredinin limiti de düşmektedir. Peki ya kredi kartı nedeniyle hapis cezası ile karşılaşma ihtimaliniz var mı?

Kredi Kartı Borcu Yüzünden Hapis Cezası Çekilir Mi?

Size bu noktada güzel haberlerimiz var. Yasal süreç içerisinde kredi kartı borcu yüzünden hapis cezası borcu ile karşılaşmanız imkansızdır. Sadece 90 günlük süre çok önemlidir. Bu 90 günlük süre içerisinde banka sizden herhangi bir ödeme almazsa ya da sizinle irtibata geçemezse, sizlerin borcunu avukata yönlendirecektir. Avukatın işin içerisine girmesi demek borcunuzun da artması demektir. Ayrıca bu 90 günlük sürenin haricinde, bazı bankalar 60 gün ile sınırlandırmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Aidatsız Kredi Kartı Başvurusu (EN İYİ Aidatsız Kredi Kartları)

Kredi Kartı Borcu Ödeme İçin Bir Seçenek

Kredi kartı ödemesinde zorluk çekiyorsanız, mutlaka bankanızla iletişime geçmelisiniz. Bankanız bu gibi durumlarda sizlere kolaylık sağlayarak taksit imkanı sunmaktadır. Kredi kartı borcunuzu taksitle yapılandırabilir ve borcunuzu rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Taksit ve yapılandırma imkanlarının ayrıntıları için bankanızla görüşmeyi unutmayınız.1 yorum


  1. Kübra Oktay diyor

    Kredi kartı yada kredi borcunu ödemeyenlere hapis cezası yok ama kara listeye eklenip sicili bozuluyor.Ayrıca sürekli banka ve avukatlar tarafından taciz ediliyorsunuz.Bence hapis yatsak daha karlıyız 6 ay yatıp kafayı dinleyeceğiz. :)
    İşin şakası bir yana bu duruma düşmemek için takibe girdikten sonraki 90 yada 60 gün süreyi ( bankadan bankaya değişir ) iyi takip ve analiz etmek gerekir. Bazı bankalar bu süre zarfında size bir babalık yapıp kredini başka bir kredi kullandırtarak kapatalım der ama ocağa incir ağacı dikmekle eş değer bir faizdir.Diktiğin ağacın ne gölgesinden yararlanırsın nede meyvesinden bildiğin deli gömleği giymektir.Bu borcunu ödemek isteyene ait senaryoydu.Birde borcunu ödemek istemeyen uyanıklar var :) bunlarda bankadan 5 sene boyunca uzak durarak para isteyen bankaya her defasında canımı mı alacaksın diyenlerdendir :) Tabi bunlar bir nebzede bu konuyu okuyan borçluyu tebessüm ettirmek için yazıldı Allah yardımcınız olsun ne diyeyim.Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.