Kredi başvuru formunuz banka tarafından alındığında incelenir ve belli kriterler doğrultusunda değerlendirilir. Peki yaptığınız kredi başvurusu neden reddedilir ? İşte bu yazımızda sizlere yaptığınız kredi başvurularının neden reddedildiği ve neler yapmanız gerektiği hakkında bazı bilgiler verdik.

Bazen aniden nakit paraya ihtiyaç duyabiliyoruz ve çözüm yolumuz da bankalar oluyor. Bankalara yaptığınız kredi başvurunuz neden reddediliyor doğru bir şekilde başvuru nasıl yapılmalı bunu anlatacağız.


Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılmalı ?

Eğer kredi başvurusu yapacağınız bankada daha önceden işlem geçmişiniz,hesap kartı vs. yoksa onaylanma ihtimalini çok az da olsa bir şekilde az da olsa azaltır. yani bir nevi sizi tanımayan banka olduğu için bir çok detaya bakarak değerlendirmenizi yapacaktır. Yani durumu biraz zorlaştıracaktır. Eğer kredi başvurusu yapmayı düşünüyorsanız daha önceden işlem geçmişinize sahip olan bankadan başvurunuzu gerçekleştirin. Mesela diyelim ki Garanti Bankası’na kredi başvurusunda bulunacaksınız ve bu bankada maaş hesap kartınız var.Hesabınıza yatırılan düzenli ve asgari ücretin üzerinde maaşınız varsa bunu banka görecek ve gelir-gider akışını hesaplayarak daha hızlı bir onay almanızı sağlayacaktır.

Üstelik bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda o bankada işlem geçmişiniz yoksa sizden gelir belgesi isteyecek ve aynı zamanda gelir-gider akışınızı büyük kapsamda göremeyeceği için reddedilme durumu olabilir.

Ayrıca başvuru yaptığınız banka başvurunuzu reddettiği taktirde diğer bankalarda bunu görecektir ve o bankalarda aynı şekilde direkt otomatik olarak başvurunuzu reddedebilir tabi her banka için bunu söyleyemeyiz her bankanın krediyi verme kriterleri farklı olabilir.


Kredi çekmek için bir sorununuz olmadığını düşündüğünüz halde yine de kredi başvurularınız onaylanmıyor mu? İşte bu yazının devamında bu bilgilere yer verdik.

İlginizi Çekebilir:  Cep Telefonu ile İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmıyor?

Size ilk başta belirttiğimiz gibi ; başvurunuz eğer onaylanmadıysa bunun bir çok nedeni olabilir ancak bankaların kesinlikle dikkat ettikleri kriterleri sizler için aşağıda belirttik.

Sicil Kaydı ve Düşük Kötü Kredi Notu

Bankalara kredi başvurusunda bulunduğumuz taktirde ilk olarak bakacakları kriterin kredi notumuz olduğunu elbette bir çoğumuz biliyoruz. Yani önceden farklı bankadan kredi alıp ödemeyi düzensiz bir şekilde yaptıysanız bu kredi notunuza olumsuz bir şekilde yansımıştır ve diğer bankalarda bu kredi notunu görecektir. Yani bankaların ilk başta baktığı kriter kredi notu oluyor ve zaten düşük bir kredi notunuz varsa bu zaten reddedilme işlemi için yeterli oluyor.

Yaptığınız başvurularda kesinlikle yanlış bilgileri doldurmayın. Diyelim ki 2.500 TL maaş alıyorsunuz ancak siz başvuruyu yaparken maaş bilgisini 4.000 TL olarak giriyorsanız bunu kesinlikle onaylamayacaktır çünkü bankaya verilen yanlış veriler söz konusu. Dolayısıyla yapmış olduğunuz başvurularda gerek gelir beyanında bulunurken gerek diğer bilgileri verirken kesinlikle doğru olsun aksi taktirde reddedilme olasılığınızı yükseltecektir.

Ayrıca aynı anda birden fazla başvuru yapmamanızı öneriyoruz. Diyelim ki başvurunuz reddedildi ve siz tekrar üst üste başvuru yaptığınızda sonuç değişmeyecektir ve üstelik bu diğer bankalar tarafından da görüleceği için tarafınıza olumsuz olarak yansıyacaktır.