KOSGEB Sıfır Faiz Kredi Destek Şartları

KOSGEB kurumunun önceden de sunduğu ve halen sunmaya devam ettiği KOSGEB Kredi desteği büyük ilgiyi toplarken yeni adımların tekrardan atılacağı duyuruldu. KOSGEB 13 Şubat itibariyle KOSGEB sıfır faiz kredi destek şartları için gerekli olan koşulları açıkladı. Sıfır faizli kredi desteği sunacak olan KOSGEB kişilerden başvuru için aşağıdaki evrak ve dokümanları istemektedir. Şimdi KOSGEB sıfır faizli kredi destek şartları nelerdir, nasıl başvuru yapılabilir ve gerekli evraklar nelerdir? İşte tüm detaylarıyla KOSGEB kredi desteği şartları.

KOSGEB Destek Şartları Nelerdir


KOSGEB sıfır faizli kredi desteğinden yararlanmayı düşünen vatandaşlarımızın kısa bir süre içerisinde başvuru yapmaları beklenmektedir. KOSGEB desteğine yine dilerseniz resmi adresteki sıfır faiz bağlantısıyla ulaşabilirsiniz. KOSGEB başvuru şartları aşağıda verilmiştir.

KOSGEB Kredi Başvuru Şartları Nelerdir

Kredinin kefaleti ile alakalı KOBİ’lere destek verileceğini de dile getiren bakan, Bankalar ile yapmayı düşündüğümüz protokol ile KOBİ ve Girişimciler kredi için başvurularını anlaşmalı bankalar üzerinden de yapabilecektir. KOSGEB kredi başvuru şartları nelerdir? Sorularına da açıklık getirilmiş olup protokole katılan Kredi Garanti Fonu AŞ ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği yine taraf olarak yer alacaktır. Protokol ile anlaşma sağlanan bankalar,  teminat ve kefalet alakalı konularda değerlendirmelerde bulunacak. Bir önceki program içerisinde yer alan ve programa başvurmuş olan ancak hiçbir şekilde KOSGEB kredi desteği alamayan ve bundan yararlanamayan 230 bin KOBİ şartlar ile bu desteği alabilecekler. Şunu da ilave etmem gerekiyor ki daha önceden başvuru yapan ve kredi desteğinden yararlanamayan KOBİ’lerin tekrardan başvuru yapmalarına gerek yoktur. KOBİ’lerin bir önceki başvuruları halen geçerli olarak sayılmakta. Ayrıca daha önceden başvuru yapmamış olan mikro işletmelerin yeni başvuru yapmaları için imkanlar sağlanacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Akbank 20 bin TL 48 Ay Vadeli Gelir Belgesiz Kredi

KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları

Başvuru yapmış olan tüm işletmelerin bu aşamada güvenlik soruşturmasından geçecekleri beklenmektedir.  KOSGEB hibe kredi başvuru şartları arasında gösterilen güvenlik soruşturması oldukça önemli bir konudur. Güvenlik soruşturmasından geçen ve burada herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda kredi başvuruları alınacaktır. Ancak güvenlik soruşturmasında sıkıntı oluşan durumlarda, sıkıntı çıkaran işletmelerin başvuruları alınmayacaktır. Çalışan sayısı ve Net Satış Hasılatı en az olandan başlayarak sıralamanın yapılacağı bildirildi. Mikro işletmeler olarak bilinen işletmelerin öncelikli olacakları da Bakan Özlü’nün açıklamasında yer aldı. Yıllık 1 milyon Türk Lirasından az hasılatı olan ve 10 kişiden az çalışana sahip işletmelerin bu destekten öncelikli yararlanacakları KOSGEB tarafından bildirildi. KOSGEB sıfır faiz kredi desteği için şartları tamamlayan KOBİ ve Girişimcilerin, KOSGEB kurumlarına müracaat etmeleri beklenmektedir.

KOSGEB Veri Tabanı Kayıt İşlemleri Nasıl Oluyor?

KOSGEB veri tabanı kayıt işlemleri ile uğraşanlar için hazırladığımız bilgilerle kısa bir süre içerisinde kayıt olabilecek ve KOBİ Beyannamesi için gerekli işlemleri başlatabileceksiniz. Açıklamalar aşağıda verilmiştir. KOSGEB sıfır faiz kredi destek şartları arasındaki en önemli madde KOSGEB veri tabanına kayıt olmak ile başlar. KOSGEB’in resmi adresi üzerinden giriş sağlayarak diğer işlemlerinizi yapabilirsiniz. İşte KOSGEB kayıt işlemleri nasıl oluyor? Sırasıyla ve detaylarıyla.

  1. KOSGEB resmi adresine giriniz ve buradan E-KOBİ kategorisine geçiş yapınız.
    Buradan ise Çevrimiçi İşlem Merkezi üzerinden KOSGEB sitesine ilk kaydınızı yapmak için ilk kayıt butonuna tıklayacaksınız.
  2. Bir işletmenin KOBİ statüsünde olup olmadığının tespiti için KOBİ Beyannamesi zorunlu olarak doldurulmalıdır.
  3. Doğru bir şekilde doldurulan beyanname KOSGEB uzmanlarınca iyice analiz edilecek ve incelenecektir.
  4. Kayıt işlemleriniz bittikten sonra ihtiyacınız olan desteklere başvurmak için öncelikle uzmanlarla görüşebilirsiniz.

 

KOSGEB Kredi Şartları

KOSGEB kredisi almak istiyorum diyenlerin öncelikli adresi Girişimcilik Eğitimi olacaktır. KOSGEB uzmanlarınca belirli aralıklarla düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile KOSGEB kredi şartları yerine getirilecektir. Girişimcilik Eğitimine zorunlu olarak katılmak gerekmekte ve eğitim sonrasında Eğitim Sertifikası (Girişimcilik Sertifikası) kazanılmalıdır. Eğitim sonucunda sertifika alamayanlara bu hak tanınmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kuaför Sektörü KOSGEB Girişimci İş Planı Proje Örneği

KOSGEB kredisi kullanmak isteyenler, mikro işletme statüsünde olmalıdır ve 10 personel altında çalışanı olmalıdır ki bu önemli şartların başında gelir. Ancak daha yüksek hasılat yapan ve daha fazla çalışanı olan KOBİ’ler için diğer kampanyalar da mevcut olup ilgili kredi kategorisine başvurmalıdır.

KOSGEB Hibe Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB hibe kredi başvurusu yapmak adına girişimde bulunurken ilk olarak KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kaydı gerçekleştirilmeli ve eğitime katılım esas alınmıştır. Bu eğitimleri KOSGEB resmi adresi üzerindeki duyurular kategorisinde güncel olarak takip edebilirsiniz. KOSGEB Adana’dan Edirne’ye Malatya’dan İstanbul’a İzmir’de Diyarbakır’da Ankara’da Bursa’da Trabzon’da Artvin’de Adıyaman’da Bolu’da Konya’da Manisa’da Amasya’da Tunceli’de Tokat’ta Rize’de Giresun’da Ardahan’da Burdur’da Antalya’da Aydın’da Çanakkale’de Kastamonu Kilis ve ülke sınırları içerisinde her yerde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ve bu alanlarda hibe kredi destekleri sunmaya devam etmektedir. Ülkemiz 81 ilinde KOSGEB hibe destekleri alınabilmektedir. Yalnızca duyuruları takip ederek hangi bölgelerde faaliyetlerin başlatıldığı öğrenilmelidir.

KOSGEB Desteklenen Sektörler

KOSGEB iyi bir iş planı örneği ile gelen girişimcilere ve adaylarına onay vereceğini açıkladı. KOSGEB iş planı hazırlayarak KOSGEB’e sunulacak olan girişimler için 50 bin lira hibe ve 100 bin lira 0 faizli kredi verileceğini daha önceden de duyurmuştu. Önemli olan soru ise KOSGEB desteklenen sektörler olarak karşımıza çıkmakta. Aslında KOSGEB istihdam sağlanabilecek her türlü güzel iş fikrine desteğini sunmakta. KOSGEB desteklenen iller ve sektörler içerisinde hangi işi yapacağınız oldukça önemlidir. İşte tam da burada kesin bir ifade ile cümle kuramıyoruz. Zira ihtiyaca yönelik bir çalışma olduğundan dolayı bayilik, dükkan açmak, ayakkabıcı, gıda, üretim ve diğer nice alanlara destek verilmektedir.

Kısaca açıklamam gerekirse; bir alanda birden fazla ayakkabıcı varken sizlerin burada ayakkabıcı açma fikriniz olumsuz olacaktır. Bölgede ihtiyaç duyulan alanlara girmenizde kredi desteği almaya kesin hak kazanacaksınız. Bu yüzden etrafı araştırıp ihtiyaç duyulan bir iş yapmanız halinde kredi için başvuru yapabilir ve kredi almaya hak kazanabilirsiniz. Dilerim anlatmak istediğimi yansıtmışımdır.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Destekli Bayilik ve Franchise Alanları

UygunKrediler.ORG ekibince hazırlanan bir önceki, Acil para lazım kredi çekemiyorum adlı yazımızı incelemek ve ilgili konuya anında kredi başvurusu yapmak için lütfen tıklayınız. Bununla birlikte, KOSGEB ihtiyaç kredisi isimli makalemiz hakkında detaylı bilgi almak ve yazıyı incelemek için lütfen tıklayınız.

Ayrıca görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanları üzerinden dile getirebilirsiniz. Aklınıza takılan, öğrenmek istediğiniz ve bizden istediğiniz konular için lütfen yorum alanlarını kullanınız.