Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

KOSGEB Kredisini Kimler Alamaz

Küçük ve Orta Seviye İşletmeler Geliştirme ve Destekleme İdaresi olarak hizmetlerine devam eden KOSGEB kredisini kimler alamaz gibi, sizden gelen sorulara bu hafta yer veriyor ve detaylarını yazı içerisinde başlıklara ayırarak siz değerli uygunkrediler.org ziyaretçilerine sunuyoruz.

KOSGEB Kredisi Nedir Kimlere Verilir?


KOSGEB kredi programları içerisinde belirtilmiş olan madde ve şartları yerine getiren her 18 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yararlanabilmektedir. Ancak altını çizerek ifade etmek istiyorum ki KOSGEB kredi şartlarını yerine getirenler diyoruz. Kobi ve girişimcileri desteklemek adına kredi paketlerini sunan ve oldukça yüksek oranlarda kredi destekleri veren KOSGEB her yıl düzenli olarak kredi hizmeti vermeye devam ediyor. Bu program içerisinde mevcut olan desteklerle iş kurabilir yahut sürdürdüğünüz işinizi büyütmek için faizsiz KOSGEB kredisi desteklerinden yararlanabilirsiniz. Program kapsamında fuar geziler, kira destekleri, laboratuvar hizmetleri, işçi ücretleri, tanıtım masrafları, ekipman ihtiyaçları, makine kiralama gibi farklı birçok kredi hizmetinde hibe veya faizsiz kredi alabileceksiniz.

KOSGEB Kredisi Kimler Alamaz

KOSGEB kredilerinden yararlanabilecek olan vatandaşlarımız için gerekli bilgileri sunmuşken KOSGEB kredisi kimler alamaz konusuna da değinmemiz gerekiyor.

Kredi desteklerinde yaş sınırı bulunmaksızın 18 yaş üzeri her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kurslara ücretsiz bir şekilde başvuru yapabilir. Kurslara kaydını yaptıran ve devamlılık gösteren herkes bu krediden yararlanacak diye bir ibare yoktur ki kursu başarıyla tamamlamayanlara KOSGEB kredisi verilmeyecektir.

Kurulması düşünülen işletmenin Türk Ticaret Kanunu içerisinde de belirtildiği gibi gerçek yahut tüzel kişi statüsüne sahip olması gereklidir. Bu kuralı kapsamayan girişimci ve kobiler kredi destek paketlerinden yararlanamayacaktır. Girişimci adayının yaptığı başvuru gününden itibaren geriye dönük olarak son 1 yıl içerisinde aynı iş dalı içerisinde faaliyet göstermemesi gereklidir. Bu kuralı da yine yerine getirmeyen girişimcilere kredi desteği sunulmayacaktır ve KOSGEB kredisi kimler alamaz soru cevaplarına seçenek olarak görülebilecektir.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Destekli KOSGEB Hibe Kredisi Alanların Projeleri

Tüzel yahut gerçek kişiliğe sahip işletmede başvuru yapanın %50 üzerinde bir ortaklığı bulunmalıdır. Destek başvurularında işletme bünyesinde SGK kaydı olan vatandaşlar yine kosgeb kredisinden yararlanamayanlar arasında yer alacaktır ve KOSGEB kredisi bunlara verilmez.

Bu bağlamda devlet memurları da herhangi bir ticari faaliyette bulunamayacaklarından dolayı KOSGEB kredisinden faydalanamaz ve bu destekten yararlanamayacaktır. Başvuru yapacak olan girişimcinin memur olması, işinden istifa etmesi yahut emekli olması gereklidir. Henüz memur olarak çalışma gösteriyorsa bu krediden yararlanamayacaktır.

Uygulamalı Girişimcilik Kursu yine önemlidir ve bu kursa katılım ücretsizdir. Herhangi bir kurum yahut işletmede SGK’lı olarak çalışan vatandaşlarımız girişimcilik sertifikası alabilir ancak KOSGEB hibe yahut faizsiz kredi desteklerinden yararlanamaz.

Yine kurulması düşünülen işletmenin NACE formu içerisinde belirtildiği gibi desteklenen sektör içerisinde faaliyet göstermesi gereklidir. KOSGEB NACE formu içerisindeki Ekonomik Faaliyet Sınıflandırması içerisindeki meslek gruplarında iş yürütmeyecek olanlar bu kredi ve hibe desteklerinden yararlanamayacak ve KOSGEB kredisi kimler alamaz sorusuna düşecektir. Bu şekilde kredi desteğinden ne yararlanabilir ne de başvuru kabulü olabilir. KOSGEB kursları öncesindeki yeterlilik sınavına tabi tutulan ve bu sınavda başarısızlık gösteren girişimci ve adaylarına kredi desteği sunulmayacaktır.