KOSGEB Kredisi Almak için İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Bütün girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmeleri için KOSGEB girişimcilere çeşitli programlar dahilinde bir kısmı kredi bir kısmı hibe olmak üzere mali destek sağlıyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu destekler banka kredilerinden çok daha avantajlı olduğu için ve faiz içermediği için işinizde kolayca yükselmenizde size yardımcı olduğundan dolayı çok fazla talep görüyor. Gerçekten girişimci bir ruha sahip olup iş kurmak isteyenler olduğu gibi desteği aldıktan sonra hedefini sonlandırmaya niyet edilenlerin sayısı da az değil. Bu nedenle KOSGEB kredi ve hibeleri verirken bazı kriterler getirmiştir. Bu kriterlerin amacı gerçek girişimcileri ortaya çıkarmak ve onları destekleyerek daha fazla istihdam sağlamak. Yıldan yıla değişen rakamlarla desteklerini sürdüren KOSGEB, yurdun her noktasında girişimcileri desteklemeye devam ediyor. Ancak KOSGEB girişimci olabilmek için girişimcilik kursuna yazılmak ya da öğrenci iseniz üniversitelerin girişimcilik seçmeli dersini almış olmak bir aşamadır, bu aşama geçildikten sonra KOSGEB  iş planı hazırlanarak gerçekten neyi hedeflediğinizi yazılı bir şekilde ortaya koymanız gerekiyor. İş planınızı inceleyen KOSGEB yetkilileri, bu iş planını umut vadeder görürlerse mali açıdan desteğin kapıları ardına kadar açılmış oluyor.


Bu makalemizde KOSGEB Girişimcilik desteği alabilmek için gerekli olan iş planında neler olduğunu ve bu planı nasıl başarılı bir şekilde doldurabileceğinizi adım adım anlatmak istedik.

İNCELEYİN:

Tüm Devlet Destekli Girişimci Kredi ve Hibeleri (KOSGEB, İŞKUR, Halkbank,vs.)

Kosgeb iş planı format gereği yıldan yıla değişse de istenen temel bilgiler değişmiyor, bu bilgilerin içerisinde ne tür hayallerinizin olduğu ve bu hayallerin gerçeklikle ne kadar bağdaştığı, sizlere ne kadar kar sağlayabileceği tahminlerinize, araştırmalarınıza ve tabii ki istatistiklere dayanılarak sunacağınız planda incelenecek ve desteği hak edip etmediğiniz ortaya çıkacak. Bu bakımdan KOSGEB iş Planı çok önemlidir.

Hayallerinizin Gerçekleşmesine Bir Adım Kala

Kosgeb iş planı hayallerinizin gerçekleşmesi için son adımdır. En önemli adım olduğu için çok dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekir. Baştan savma ve tutarsız bilgilerle doldurulan ve istatistiksel dayanağı olmayan iş planları desteklenmez. Çünkü bu tür iş planları KOSGEB‘in destek amacına hizmet etmez. KOSGEB girişimcilerin kazanmasını ve dahası istihdamın da artmasını istemektedir. Bu enerjiyi ve potansiyeli kendinizde görüyorsanız ciddi olarak iş kurmayı uzun zamandan beri planlıyor olmanız gerekir. Sadece mali sıkıntılar nedeniyle iş hayatına istediğiniz kulvardan girememe sıkıntınız varsa KOSGEB bu sıkıntınızı gidermek için size yardım etmeye hazır!

İNCELEYİN:

Devlet Destekli KOSGEB Hibe Kredisi Alanların Projeleri

KOSGEB İş Planı Nedir?

KOSGEB İş Planı daha önce de açıkladığımız gibi girişimcilik, iş kurma sürecinde gerekli olacak mali desteği sağlamak için ve istihdamı artırmak için girişimcilere sunulan parasal desteği alabilmek için yetkililere, girişimcinin planlarını sunan bir dosyadır. Sıfır faiz oranı ile ve işinizi kurduktan belli bir süre sonra ödeyeceğiniz kredi taksitleri ile ve buna ek olarak bedavadan alacağımız tamamen size ait olacak devlet destekli hibe avantajı ile;  en yakın akrabanızın bile size sunamayacağı bir fırsat olarak görülebilir. Vakit kaybetmeden iş hayatına hemen atılmanız için iş planınızı doldururken nasıl dolduracağınız ve nelere dikkat edeceğinizi adım adım  bu yazıdan takip edebilirsiniz. Öncesinde girişimci kişinin özelliklerini tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor, çünkü bu özellikleri taşımıyorsanız ileride zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

İNCELEYİN:

KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri (Hibe Alan Projeler)

Girişimcinin Özellikleri Nelerdir?


Birçok kez televizyonlarda ve internet siteleri aracılığıyla sınıf atlayan insanların başarı hikayelerini okumuşsunuzdur. Bu insanlar da tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük engellerle ve dirençlerle karşılaşmış olan insanlardır. Yani uzaydan gelen yüksek dirençli varlıklar değiller, herkes gibi birer insandırlar.  Motive edici olması açısından dünyada en sık verilen örneklerden biri olmayı hiç şüphesiz hak eden ve Albay Sanders olarak bilinen ve dünyanın en güzel tavuklarını pişiren lokantalar zincirinin büyük patronu Milyarder bir insan  örnek olarak verilebilir. Albay Sanders emekli bir asker idi. Ve yaşlanmış bir insan olmasına karşın yeni bir şeyler üretme azim ve isteğini hiçbir zaman kaybetmemişti. Askerlik kariyerinde hiçbir zaman gerçekleştirmeye fırsat bulamadığı tavuk pişirme becerisini emeklilik döneminde hayata geçirmek istedi. Albay Sanders birkaç lokantaya giderek kendine has tavuk pişirme tarifini büyük bir heyecanla anlattı ve onu dinleyen insanlar gülüp geçtiler! Albay Sanders’i hiç dikkate almadılar. Tam bu noktada girişimcilere şu sorunun sorulması gerekiyor. Siz kendi hayalinizin peşinden koşarken bu hayalinizi gerçekleştirmek size yardımcı olacak olan insanlar tarafından kaç kez reddedilirseniz hayalinizden vazgeçersiniz? Samimi olarak bu sorunun cevabını kendi kendinize verin ve cevap alana kadar makalenin devamını okumayın.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Kredi Başvuru Formu Nedir

Bazı insanlar 5 sefer reddedildiklerinde bu işe girişmekten vazgeçeceklerini söyleyebilir. Bir grup insan 20 kez reddedilirse dahi devam edeceklerini ama reddediliş sayısının otuzları hatta kırkları bulduğu durumda hayallerinden vazgeçmek zorunda kalacaklarını samimi olarak kendilerine itiraf edebilirler. Albay Sanders Amerika’daki 1.000 farklı lokantayı ya da restorantı gezmiş ve hepsinden de olumsuz yanıt alarak geri dönmüştü. Fakat Albay Sanders için 1000 kez reddedilmek hayallerinin peşini bırakması için yeterli değildir arayışlarını sürdürmeye devam etti ve sonunda bir ortak bulmayı başardı! Kendi verdiği tarif ile pişirilen tavuklar o kadar ünlü oldu ki Albay Sanders ve şanslı ortağı şu anda milyonlarca doların sahibi olarak boy gösteriyorlar. Bu hikayede 60 küsür yaşına kadar gelmiş olduğu halde hiçbir şeyden vazgeçmeyen, hastalıkların,  yaşlılığın kendisine engel teşkil etmediği yüksek azim kararlılık ve isteğinden bir an olsun vazgeçmeyen Albay Sanders milyonlarca doları her kuruşuna kadar hak eden bir profil olarak önümüze çıkıyor. Bütün girişimcilerde bu azmin ve kararlılığın olması gerekiyor. Demek ki girişimcinin olmazsa olmaz özelliklerinden biri kesin kararlı Azimli ve ne olursa olsun engellerin üstesinden gelecek yüksek bir irade gücüne sahip olmasıdır. 2. olarak bilinmesi gereken özellik ise girişimcinin risk almaya hazır olması yaratıcı ve atılgan olması olmasıdır. Risk almaktan korkan insanlar hiçbir zaman girişimci olamazlar. Gerçek girişimciler belirsizliğe karşı tahammüllüdür ve bağımsızlıklarına çok düşkündürler. Başkalarının arkasından yürümek yerine başkalarını arkalarından yürütürler. Şunu da unutmamak gerekir ki peşinden ısrarla gidilmeyen  her türlü hayal, hayal olarak kalmaya devam eder. Girişimci hayal eder, tasarlar kurgular ve işe atılır. Hayalperest ise hayal eder tasarlar kurgular eyleme geçmez. İkisi arasında en büyük fark budur. KOSGEB iş planı detaylarına geçmeden önce girişimci kişinin özelliklerine değinmek motivasyonu artırmak açısından önemli olduğundan dolayı bu konuya yer verdik.

İNCELEYİN:

KOSGEB Desteklenen Bölgeler ve Faizsiz Kredi

Şimdi iş planı nasıl doldurulur aşama aşama izleyelim:

KOSGEB iş planı hazırlamaya başladığınızda karşınıza çıkacak olan ilk soru girişimcinin adı iş fikri ve işletmenin adı olacaktır. Planı doldurmadan önce işletmenizin adını dahi belirlemiş olmanız gerekiyor.

Genel Bilgiler Kısmı (1. Bölüm)

İş planında girişimcinin kendi kendini bir ortaklarını tanıttığı bir bölümdür. Bu bölümün ikinci aşamasında işletmenin faaliyet konularına değinilecek kısaca bir açıklama yapılacaktır. Böylece iş planınızı inceleyen yetkililer daha ilk Sayfada ne tür bir işe girişmek üzere niyetlendiğinizi net bir şekilde anlamaya başlayacaklardır. Bu bölümün 3 aşamasında iş kurma sürecinden bahsetmeniz gerekiyor; iş kurma süreci içerisinde pazar araştırmasını yapıp yapmadığınızı belirten bir cümle, nitelikli eleman konusunda ve bu elemanların yetiştirilmesi konusunda bir cümle, üretim yerinizin hazırlanması konusunda bir cümle, kalıpların hazırlanması ve hammaddenin nereden temin edileceği konusu hakkında bir cümle yazmanız gerekiyor.

KOSGEB İş Planı 2. Bölüm

Bu bölümde girişimcinin ve girişimcinin ortağının ya da ortaklarının her birinin adres bilgileri telefon bilgileri posta bilgileri mezun oldukları okullar katıldıkları kurslar ve aldıkları belgeler kısaca iş tecrübeleri belgelendirilecek sunulur. Böylece kişinin hayalini takip edecek bilgi beceriye ve deneyime sahip olup olmadığı anlaşılır. Yine bu bölümde girişimci ve işletme ortaklarının nasıl bir ortaklık payı alacakları isimleri mesleki yeterlilikleri hakkında bilgi verilir. 2. bölümün en önemli kısımlarından biri olan iş fikri seçme nedeni liste halinde sıralanabilir. Seçmiş olduğunuz ve başarılı olacağınıza kesin olarak inandığınız işinizi neden seçtiniz? Bu işe piyasada bir talep var mıdır, istatistik verileri de ekleyerek gerçekçi bir tablo ortaya koymanız gerekiyor. Basitçe güvenlik sistemi şirketi kurmak istediğinizi varsayalım, bu güvenlik sistemleri elektronik güvenlik sistemleri olsun! Bu sistemlerin içerisinde kameralar, DVR cihazları aksesuarları alarm sistemleri ve günden güne gelişen teknoloji ürünleri satış ve montajı hizmetini vermek istediğinizi düşünelim. İş planının bu bölümünde acaba bu sektöre ihtiyaç var mıdır, bu ihtiyacı karşılayan hazır şirketler var mıdır ve bunlarla rekabet edebilme şansınız hakkında avantajlarınızı öne çıkaracak, daha doğrusu farkınızı ortaya koyacak yeni yaklaşımlar sergilemeniz gerekiyor. Yani girişimcinin yaratıcı fikirler bulması ve bunu iş planına dahil etmesi gerekiyor. Yine bu bölümde kuracağınız işletmenin hukuki statüsü ve ne çeşit bir şirket kuracağınızı net olarak belirtmeniz gerekiyor, kuracağınız şirket Limited Şirketi mi olacaktır, komandit şirketi mi olacaktır, yoksa Anonim şirket mi olacaktır ya da başka bir kuruluş mu olacaktır? bu konu hakkında bilgi vermeniz çok önem arz ediyor. İş planı 2. Bölümünde kuracağınız işletmenin misyonu -vizyonu hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Yine bu bölümde şirketin Kısa vadeli hedeflerine değinmeniz gerekiyor. Daha sonra orta ve uzun vadedeki hedeflerinizi sıralı bir şekilde mantıksal sırayı bozmadan aşama aşama anlatmanız gerekiyor.

İNCELEYİN:

KOSGEB Kredisini Kimler Alamaz?

KOSGEB İş Planı 3. Bölüm

Bu bölümde pazar bilgileri pazarın büyüklüğü ve sizin hedeflediğiniz pazar Payı hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Rakip şirketler ne durumdadır? Bu konuda da bir araştırma yapmış olmanız, değerlendirmeyi yapacak olan yetkililerin gözünde ne kadar ciddi ve bu işe sıcak baktığınızı gösterecektir. Yapmayı düşündüğünüz işinizin pazar profili ve rakiplerinizin analizini aylık yıllık ciroları, ne kadar kar ettiklerini olabildiğince net bir şekilde ortaya koyduktan sonra sizin şirketin önünde duran engeller daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Yine bu bölümde pazarlama ve satış hedeflerinize yer vermeniz gerekiyor. Örneğin bir yıldaki satış hedefleriniz net bir şekilde ortaya konmalıdır ve 1 aydan 12 aya kadar her ay için pazarlama-satış miktarınızı tahmini olarak yazmanız avantaj sağlayacaktır. Bunun yanı sıra işinizi kurduğunuz zaman sizi ne tür tehlikeler bekliyor? Bu tehditler döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmalar olabilir, kazalar ve krizler olabilir, ortaklık feshi  gibi istenmeyen durumlar olabilir ya da rakiplerinizin sizinle rekabet etmek için fiyat kırma yoluna girerek sizi batırmaya yönelik girişimleri olabilir.  Bu tehditlere karşı ne tür bir tedbir tasarladığınızı da bu bölümde açıklamanız yararlı olabilir. İş planının bu bölümünde açıklığa kavuşturulması gereken bir diğer konu ürününüzün ya da sunduğumuz hizmetin fiyatının nasıl oluşturulduğu na dair bilgidir. Bu bilgiyi önceden araştırmış olmanız gerekiyor. Yine bu bölümde işletmenizin yer seçimini nasıl yaptığınız, işletmeyi şehir merkezine yakınlık uzaklık durumunu ve bunun artı ve eksilerini iş planı içinde belirtmeniz gerekiyor.

İNCELEYİN:

KOSGEB Kredi Alanların Yorumları

KOSGEB İş Planı 4. Bölüm

Bu bölüme üretim planı eklenecektir. Bunun için öncelikle yapılacak olan aktivitelerin  haftalık olarak sıralanması gerekiyor bu aktiviteler işyerinin kiralanması izin ve ruhsat çıkarılması yasal İşlemlerin yapılması kredilerin çekilmesi veya başvuruların yapılması işletme sözleşmeleri işyeri donanımı ekipmanlar üretim girdileri için bağlantılar teknik sistemin deneme üretimine alınması hizmetlerin başlatılması gibi bölümlerin açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Yine iş planınızda işletmenizin örgütü şemasının olması bu planı inceleyen yetkililerin şirketinizin hiyerarşisi hakkında net bir bilgiye ulaşmasını sağlayacaktır. Yönetimde kimler olacak, pazarlama birimi, muhasebe birimi, servis birimi, montaj birimi gibi birimler şekil üzerinde gösterilecek, bunun akabinde iş akış şeması gösterilecektir. 4. bölümün en önemli kısımlarından biri de sunacağınız ürünün ya da hizmetin sunum teknikleri ve standartları hakkında bilgi vermenizdir. Örneğin sunumu iyi bir şekilde yapmak için çarpıcı reklam metinleri tüketicinin bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi gibi yerel veya ulusal yayın organlarının kullanılması internet aracılığıyla reklam yapılması gibi faaliyetler bu bölümde açıklanır. Yine bu bölümde iş planında hukuki gereksinimler ruhsat ve izinler ile ilgili bilgilerin verilmesi gerekiyor.

İNCELEYİN:

İŞKUR Hibe Kredi Başvurusu İle Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB İş Planı 5. Bölüm

İş planının bu bölümünde organizasyon şemasının çizilmesi; örneğin yönetim şemasında işletme ortaklarınızın adları işletme müdürü mali işler sorumluları teknik servis pazarlama muhasebe ile ilgilenecek olan kişilerin pozisyonları belirtilmelidir. İş planının bu bölümünde şirketimizde çalışacak olan kişilerin görev ve sorumlulukları madde madde yazılmalıdır. Görevlinin adı, yetkisi özgeçmişi ile ilgili tablolar her görevli için düzenlenip yazılmalıdır. Yine KOSGEB  iş planında görev tanımlarına göre alacağımız personellerin nitelikleri belirlenecektir.

İNCELEYİN:

Ziraat Bankası Genç Girişimci Esnaf Kredisi

KOSGEB İş Planı 6. Bölüm

Bu bölüm en önemli bölümlerden biridir. Çünkü finansal planlarınızı yazdığınız bölümdür. Dolayısıyla başlangıç maliyetleri ve diğer başlangıç giderlerini listeleyip  tablo halinde sunduğunuz alandır. Bu tabloda bina inşaat gideriniz tadilat tesisat giderleri model teşhir Ürünlerinizin giderleri, genel servis için malzeme ihtiyacınız genel giderleri, beklenmeyen giderleri, makine ofis donanım giderlerini, kırtasiye ve kira giderlerinin hepsi liste halinde ve tablo şeklinde yazılacaktır. Yine bu bölümde işletme giderleriniz yıllık olarak tablo halinde gösterilecektir, elektrik su giderleri yakıt gideriniz personellerin maaş gideri sigorta giderleri bakım onarım giderleri pazarlama giderleri yemek giderleri reklam giderleri gibi giderleriniz yazılacaktır. 6 bölümde nakit projeksiyonları adı altında yıllık kar tablonuzu tahmini olarak oluşturmanız gerekiyor. Hizmet veya ürünü 1 yıl boyunca sattığınızda ve masraflar çıktığında ne kadar kar elde edeceksiniz, ve bu karı 2. yıl ne kadar arttıracaksınız? 3. yılda ne kadar büyüyeceksiniz? Bütün bu istatistiksel ve tahmini verileri tablolara yerleştirmeniz sağlam bir hedefiniz olduğunu gösterecektir. Yine bu bölümde planlarınıza göre ne zaman kara geçireceğinizi de belirten bir tablo hazırlamanız gerekiyor. Bu tabloyu hazırlarken amortismanlar işletme giderleri finansman giderleri vergi öncesi kar vergiler sonrası kar tablo şeklinde hazırlanacaktır.

KOSGEB İş Planı 7. Bölüm

Hayallerinizi gerçekleştirmek için seçtiğiniz işi yaparken sıfır sermaye ile yola çıkamazsınız. En azından belli bir sermayenizin olması gerekiyor. İş planının bu bölümünde KOSGEB’den talep edilen destekler liste halinde yazılacaktır. KOSGEB işletmenizin her türlü masrafını karşılamamaktadır, sadece program dahilinde belli bir kısmını karşılamaktadır. Bu nedenle işletmenizi kurmadan önce belli bir sermayenizin olması şarttır.

İNCELEYİN:

Hibe Kredi Kimler Alabilir? Nasıl Alınır?

İşyeri Açan Bayanlara Devlet Destekli Faizsiz Kredi

Ziraat Bankası Tarım Çiftçi Kredisi Başvurusu

Hayvancılık Hibe Kredileri ve Başvuru Şartları

KOSGEB Tavuk Çiftliği Kredisi

Beyaz Eşya Bayiliği İçin KOSGEB Kredi Nasıl Alınır?

Meslek Lisesi Mezunlarına KOSGEB Hibe Kredi Destekleri