Kosgeb Kredisi Almak İçin Öncelikli Şartlar Nelerdir?

Tüm gerçek kişi ve orta- küçük ölçek sınıfında yer alan işletmeler KOSGEB hibe ve geri ödemeli destek kredilerinden faydalanabilirler. Öncelikle bunun için kosgeb.gov.tr adresinden portala kaydolmanız gerekmektedir. Tüm destek başvuruları, geri ödemelerin takibi, başvuru yapılacak destekler kosgeb portalından takip edilmektedir. Buradaki amaç girişimciliğin önünü açmak, yaygınlaştırmak ve işletmelerin önünü açmak için yapılacak faaliyetleri bürokrasiden arındırmaktır. Bu nedenle tüm işlemler elektronik ortamda yürütülmektedir. Bu işlemleri yürütebilmek için e-devlete yeni kimlik kartlarınızın şifresi, PTT’den aldığınız şifreler veya internet bankacılığı kullanarak girebilirsiniz. Kayıt yaptığınızda, bundan sonraki portal girişlerini e-devlet üzerinden kendi e-devlet şifrenizle yapacaksınız.


Eğer bir iş fikriniz varsa, bu iş fikrini Kosgeb kredisi alarak kuracağınız şirket üzerinden olgunlaştırmak istiyorsanız, Girişimcilik Eğitimleri’ne katılmanız gerekir. Girişimcilik eğitimleri Türkiye’nin tüm illerinde Kosgeb, Kosgeb’in yetkilendirdiği devlet kurumları (İşkur, devlet üniversiteleri vb.), yetkilendirilmş özel kurum/ kuruluşlar tarafından (özel üniversiteler, halk eğitim merkezleri, vakıflar, vb.) tarafından verilmektedir. Bu eğitimlere devam zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca katılımcılara günlük yol ve yemek ücretini karşılayabilecek miktarda bir ödeme yapılmaktadır. Yeni bir şirket kurmak isteyen girişimciler, eğitimlere katılarak sertifika aldıktan sonra işletmelerini kuracaklardır.

Kosgeb 50.000 TL hibe ve 100.000TL kadar da geri ödemeli destek vermektedir. Şirketinizi portala kaydettirdiğinizde, KOBİ Beyannamesi doldurmanız istenir. Bu beyanname şirketinizin KOBİ niteliği taşıyıp taşımadığını ortaya çıkartacaktır. Bir şirketin KOBİ niteliğini kazanması için öncelikli şart, yıllık çalışan sayısının 250 kişiden az olmasıdır. Ayrıca yıllık net satış hasılatı sorgulanmalıdır. Bir diğer taraftan mali bilanço sorgulanmalıdır. Bu ikisinden biri 125.000.000 TL’yi aşmıyorsa şirket KOBİ’dir.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Kredisi Almak için İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Kosgeb hem geleneksel üretim yöntemleriyle üretim yapan, hem de teknolojiyi üretimin içine katmış, yüksek teknolojiden faydalanmış girişimcileri desteklemektedir.

Kosgeb Girişimcilik Eğitimi Alarak İş Kurmak için Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Öncelikle başvuru yapacak kişinin TC vatandaşı olması ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • İşi kuracak kişinin eğitim aldığı dönemde herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekir. Başka bir deyişle bir işyerinde aktif olarak çalışmıyor veya emekli maaşı almıyor olması gerekir.
 • İş kuracak kişinin, işin kurulması sonrasında işini bizzat kendi takip etmesi ve yürütmesi, idare etmesi beklenir.
 • Girişimcilik eğitimi alınması sonrasında, proje hazırlanması ve yasal süre içinde Kosgeb’e başvuruda bulunması gerekir. Bu raporda kişi kuracağı işle ilgili ihtiyacı olan işgücü, makine, büro araç-gereçlerini belirleyecektir; Pazar analizi yapacak, yürüteceği işle ilgili güçlü ve zayıf olduğu yönleri belirleyecektir. Pazarlama kanallarını analiz edecek, burada karşılaşabileceğini düşündüğü güçlükleri de belirleyecek ve de bunlarla nasıl baş edebileceğini belirtecektir.
 • Başvuru yapılacak Kosgeb şubesi kişinin ikametgâh adresi olarak bildirdiği adresin sorumluluk sahasında olduğu bir Kosgeb şubesi olacaktır.
 • Eğer kişinin Kosgeb kredisinden faydalanarak iş kurmak istediği işletme yeni kurulmuyor, bir kişiden devir alınıyorsa; devralınacak kişinin 3. Dereceye kadar akraba olmaması gerekmektedir.
 • Kosgeb kredisi, faaliyeti devam eden bir işletmeye ortak olunacak kişilere verilmemektedir; kurulacak işletme sonradan herhangi bir işletmeye de ortak olamayacaktır.

Hibe Ve Kredilerden Faydalanırken Uygulanılan Pozitif Ayrımcılıklar Nelerdir?

Kosgeb kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık sunmaktadır. Erkek girişimcilerde yüzde 60 destek oranı söz konusuyken, kadın girişimcilerde yüzde 70 destek oranı vardır. Destek almak için tüm ödemeler bankacılık kanalıyla yapılmalı ve faturalandırmanız gerekmektedir. Ayrıca engelli, şehit yakını, gazi olan kişilere de pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır; bu grupta yer alan girişimciler de yüzde 70 destek oranından faydalanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Ağrı Kurs Tarihleri Hibe Başvuru Adresleri

Kosgeb’den Desteklenen Sektörler Hangileridir?

 • Bina ve özel inşaat faaliyetleriyle uğraşan şirketler
 • Gıda ve içecek ürünlerinin imalatında bulunan şirketler ,- Her türlü kimyasal ürünün imalatı (sabun, deterjan, temizleyici, kişisel bakıma yönelik ürün, renkli kozmetik üretimine yönelik şirketler)
 • Toptan, perakende satış işi ile uğraşan şirketler
 • Kağıt, kağıt ürünlerinin imalatına yönelik şirketler (Kağıttan ambalaj üretimi, matbaa dahil)
 • Her türlü malzemeden (deri dahil) giyim üreten şirketler
 • Ana ve yan metal sanayii
 • Bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı
 • Makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı
 • Bilgisayar program yazılımı, kurulumu, programların entegrasyonuna yönelik çözümler sunan firmalar, bu konuyla ilgili danışmanlık işiyle uğraşanlar
 • Seyahat acenteleri
 • Tur ve rezervasyon hizmetleriyle ilgili faaliyetler yürüten şirketler
 • Büro yönetimi, büro ve iş destek hizmetleri veren şirketler