KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri Başvurusu Nasıl Yaparım

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Destek Programı kapsamında ücretsiz olarak verilen eğitimdir. Girişimci adayları için KOSGEB girişimcilik eğitimi başvurusu nasıl yaparım gibi sıkça sorulan sorulara bu yazı içerisinde yer veriyoruz. KOSGEB birimlerinin ücretsiz olarak düzenlediği eğitimlere katılan girişimciler deneyim elde edecektir. Bu kurslar için yapılacak olan kayıtlar şahsen yapılmalıdır. Aşağıda konu hakkındaki detaylara; girişimcilik eğitimi başvurusunu nasıl yaparım, KOSGEB kurslarına kimler katılabilir, kurs kaç saat sürecek ve eğitimin önemine değinmeye devam edeceğiz. Ayrıca sizden gelen sorulara da cevap vermeye özen gösteriyoruz. KOSGEB eğitimleri başvurusu için merak ettiğiniz sorular bulunuyorsa yorum alanından belirtebilirsiniz.

KOSGEB eğitimlerine kimler katılabilir?


İlk olarak KOSGEB girişimcilik eğitimleri başvurusu nasıl yaparım demeden önce başvuru ön aşamasından söz edelim. Değerli girişimci ve adayları. KOSGEB tamamen ücretsiz kurslarına 18 yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı katılabilmekte. Eğitimler içerisinde herhangi bir üst yaş sınırı olmaksızın tahsil sınırlaması da istenmemektedir.

Peki, KOSGEB girişimcilik eğitimi kurslarına nasıl başvuruda bulunabilirsiniz. Bu konuda sizlere tecrübelerle bu işi deneyimleyenlerin yorum ve ifadeleriyle konuyu aktarmaya devam edeceğim. Daha önceden kurslara katılım sağlayan ve ardından ise kredisini almaya hak kazananların yaşadığı tecrübelerin önemine değineceğiz. Eğitim duyuruları genelde BURADAN açıklanıyor ve dilerseniz hemen şimdi tıklayıp detaylarını görebilirsiniz. Ardından ise KOSGEB girişimcilik eğitimleri başvurusu nereye yapılacağı ve kursların nerede olacağını da görebilirsiniz. Liste halinde verilecektir ve bu bağlantıya tıkladıktan sonra ikamet ettiğiniz ildeki kurs tarihleriyle beraber diğer genel bilgileri görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Kredi Alanların Yorumları

KOSGEB Girişimcilik Kursu başvurusu

Yine yukarıdaki bağlantı aracılığıyla KOSGEB kurslarının yapılacağı yer ve tarihlerini bulabilirsiniz. İkamet ettiğiniz il/ilçedeki eğitimler hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir. Ardından ise katılım göstereceğiniz başvuru noktasına gidip ilk başvurunuzu yapacaksınız. Burada sizlere bir başvuru formu verilecek ve bu form ile ilk ön başvurunuz yapmış olacaksınız. Burada sizlerin karşısına küçük sürprizler çıkabilir. Bu sürprizlerin ilki aşırı yoğun olması ikincisi ise ön mülakat ve eğitim için test olacaktır. Bunlardan ilki yani çok yoğun olması biraz zamanınızı alacaktır.

Başvuruda sunulacak olan test ve mülakat oldukça önemlidir. Aşırı yoğun bir kitlenin başvurması nedeniyle önceliğin kime verileceği bu yolla kesinleşmektedir. Yani burada aklınızdaki iş fikrini belirtmek için önceliğin belirlenmesi amacıyla bu testler ve mülakatlar yapılmaktadır. Testlerde ise tamamen kararlılık ve cesaret değerlerinize değinilmektedir. Bu nedenle test ve mülakat içerisinde hayata geçireceğiniz iş hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu ve bu konuda kararlı olduğunuzu ilk olarak ifade etmeniz gerekmektedir. Bu belirtilen konuya yönelik testleri cevaplayarak tam puan alabilirsiniz. Sanırım şimdi KOSGEB girişimcilik eğitimleri başvurusu nasıl yaparım sorusuna açıklık getirebildik.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri 4 Gün 32 Saattir


Oldukça merak edilen ve sıkça sorulan KOSGEB eğitimlerinin kaç saat ve kaç gün sürdüğüdür. Bilinmesi gerekir ki önceleri 72 saat kadar sürebilen KOSGEB eğitimleri günümüzde yalnızca 32 saatlik dersten oluşuyor. 4 gün süren 32 saatlik KOSGEB girişimcilik eğitimi kursları eğitim başlangıç saatleri ise illere göre değişebilir. Genelde sabah saat 9 civarında başlayıp 16-17’ye kadar sürebilmektedir. Pazar günlerine de denk gelebilen eğitimlere ara verilmeden katılım gösterilmelidir. Dersler girilen kurum konferans salonu yahut dersliklerinde verilmektedir. 1 saatlik dilimler içerisinde teneffüs ve yemek molaları verilerek eğitimler sürmektedir. Ara mola yahut ders bitimlerinde ise devamlılık için imza atılması gereklidir. Bu oldukça önemli bir durumdur ki %80 devamlılık göstermeyenlere girişimcilik sertifikası verilmeyecek ve desteklerden yararlanamayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Girişimci Destekleri: Kadın Girişimci Kredisi Kampanyaları

Eğitimlere alanında uzman öğretmenler katılmakta ve sizlere girişimcilik alanındaki püf noktalara kilit noktalara karşı bilgi sunacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Kursunun Yapıldığı Kurumlar Hakkında

Yoğun ilgiyi toplamadan önce tüm eğitimler KOSGEB üzerinden verilmekteydi. Ardından IPARD ve IPARD 2 gibi programların da çıkması, daha yüksek sayıda başvuruların gelmesiyle iş ortaklığına gidildi. Günümüzde Belediyeler başta olmak üzere birçok kurumda KOSGEB girişimcilik eğitimi kursu yapılmaktadır. KOSGEB girişimcilik kursunun yapıldığı kurumlar; Üniversiteler, meslek odaları, İŞ-KUR, Halk eğitim merkezleri ve belediyeler gibi resmi kurumlardır.

KOSGEB girişimcilik eğitimlerinin yapıldığı kurumlar yalnızca kursları düzenler. Kurslara gönderilen öğretmen ve giderler ise KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Yukarıda sözü geçen kurumlar dışında KOSGEB girişimcilik eğitimlerinin verildiği yer yoktur. Bu yüzden resmi kurumlar dışındaki hiçbir kuruluşa itimat etmeyin ve kesinlikle ÜCRET ÖDEMEYİN! Dolandırıcılıklara karşı dikkatli olun ve böyle durumlarda 155 Polis ihbar hattına bildirin.

Değerli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Yukarıda sizlere KOSGEB girişimcilik eğitimleri başvurusu nasıl yaparım gibi sorularınıza ve benzer sorulara elimizden geldiği kadar cevapladık. Aklınıza takılan diğer sorularınız için aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

UygunKrediler.ORG ekibince hazırlanan bir önceki,  KOSGEB İŞ-KUR Girişimcilik Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı yazımızı incelemek ve ilgili konuya anında kredi başvurusu yapmak için lütfen tıklayınız. Bununla birlikte, Evraksız Kefilsiz Herkese 5.000 TL Kredi isimli makalemiz hakkında detaylı bilgi almak ve yazıyı incelemek için lütfen tıklayınız.

Site içerisindeki hiçbir kurum veya kuruluşla alakamız yoktur. Tüm yayınlar haber ve duyuru niteliğindedir. Kredi vermiyor ve kurumsal bir şirket değiliz!