KOSGEB Desteklenen Bayilik ve Franchise Alanları

Yeni bir dükkan açmak yahut üretim imalat işletmesi kurmak istiyorum diyen girişimcilerin merak ettiği sorulardan birini bu yazı içerisinde cevaplıyoruz. Özellikle KOSGEB desteklenen bayilik ve franchise alanları hakkında birçok bilgi bulabilirsiniz. Öyle ki bu desteklenen tüm alanları KOSGEB NACE formu içerisinde de bulabilmekteyiz. Dükkan açmak istiyorum diyen girişimcilerin ilk durağı da genelde bu kurum oluyor. KOSGEB in desteklediği franchise yani bayilik sektör alanlarına bu yazı içerisinde yer veriyor ve açıklık getirmeye devam ediyoruz. Tabi bununla beraber desteklenen franchise bayilik alanlarına nasıl başvuru yapılacağı ve nasıl bir yol izleneceğine dair bilgileri aşağıda net bir şekilde bulabilirsiniz.

KOSGEB desteklenen sektör alanları (Franchise ve Bayilik)


KOSGEB desteklerinin birçok sektöre verildiğini sürekli olarak duyabiliriz. Zira ülke ekonomisinin canlanması adına girişimcilere desteklerini maksimum seviyeye çıkarıyor. Bizler de KOSGEB kategorisi altında sizlerin sıklıkla sorduğu birçok KOSGEB destek sorularını ele alıyor ve cevaplamak maksadıyla bu yayınlara devam ediyoruz. Bizlere gelen ve sizlerde duyduğumuz konu ile alakalı çözülmesi gereken tüm sorulara yer vermeye devam edeceğiz. Bununla beraber en uygun krediler ve kredi faiz oranları hakkındaki geniş detaylara da yine ilgili kategoriler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir firmanın bayilik yani franchising hizmetlerinden yararlansam devlet desteğinden yararlanabilir miyim? Sorularına ilk olarak cevaplar sunalım ve ardından detaylı olarak KOSGEB desteklenen bayilik ve franchise alanları hakkında bilgi sunmaya devam edelim.

Değerli girişimci ve adayları, KOSGEB ilk olarak sanayi alanında destekleriyle hizmetlerine başlamıştı. Sanayi alanındaki üretime dayalı işletmeleri desteklemesiyle büyümeye devam etmiş ve günümüzde destek verilmedik alan bırakmadı. Şuan yüzden fazla alana devlet desteği sunmaya devam ediyor. KOSGEB desteklenen alanları artık daha açık bir şekilde ifade etmek için NACE adında bir form hazırladı. NACE  formu ile hem KOBİ hem de girişimciler ilgili alan üzerinden başvurularını daha net bir şekilde yapabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Danışmanlık Firmaları Proje Ücretleri Ne Kadar

NACE Formu içerisinde belirtilen tüm alanlara desteklerini veriyor, geri kalan belirtili olmayan alanlara ise devlet desteği verilmemekte. Hem girişimci hem de kobi statüsündekiler bu form aracılığıyla faaliyet gösterek devlet desteklerinden yararlanabilir. KOSGEB desteklenen sektörler güncel bir şekilde BURADA paylaşılmaktadır. Tıklayarak tüm desteklenen sektörleri görebilir ve dilerseniz cihazınıza indirebilirsiniz.


Bir örnek vererek konunun daha da açıklayıcı olmasını sağlayalım. Diyelim ki kahvaltı salonuna, cafe sektörüne yönelik bir alanda işletme kurmak istiyorsunuz. Ancak KOSGEB tarafından desteklenen sektörler için forma baktığınızda bu isimleri bulamazsınız. Ancak desteklerden yararlanabilir ve bu sektör desteklenenler arasındadır. NACE formu içerisinde bu sektör için Fırın ve unlu mamüller imalatı NACE:10,7 kodu karşılık verecektir. Bir diğeri ise “Ekmek, taze pastane ürünleri ve taze kek imalatı NACE:10,71” kodu ile verilmektedir. Sizler de bu kodlar aracılığıyla başvurunuzu yapacaksınız.

NACE formu oldukça önemlidir. Hatta öyledir ki girişimcilik kurslarınızı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra hazırlamanız gereken KOSGEB iş planı projesi içerisine bu kodları ekleyerek başvuru yapacaksınız! KOSGEB desteklenen bayilik ve franchise alanları için tüm detayları yukarıdaki linke tıklayarak cihazınıza indirebilirsiniz.

Bayilik almak ve KOSGEB desteklerini almak için nereden başlamalı?

Değerli girişimci ve adayları. Yukarıda sözü edilen desteklenen firmaların biriyle seçim yapılmalı. Doğru firma seçiminizi yaptıktan sonra başvuru öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Girişimcilik sertifikası olmazsa olmazımız. Girişimcilik sertifikasının nasıl alınacağına dair açıklamaları site içerisinde bulabilirsiniz.

Sertifikasını alan girişimciler bayilik (franchise) almak için firmalarla anlaşma sağlamalıdır. Anlaşma sağlanıp iş dükkan açmaya gidince yine dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Bunları da sırasıyla belirterek konuyu sonlandırıyoruz.

  • İşyerinizi KOSGEB destekli olarak açmayı ve kurmayı düşünüyorsanız yaptığınız tüm harcamaları faturalandırınız!
  • Faturalandırdıktan sonra devletten tüm bu masraflarınız için hibe alabilirsiniz.
  • Faturalandırmaya işyeri için a’dan z’ye tüm harcamalar dahildir.
  • KOSGEB iş planı projesini sunarken profesyonel bir şekilde hazırlayın. Aksi takdirde onaylanmaz ise hibe kredi desteklerini alamayabilirsiniz.
  • Hazırlayacağınız iş planı projesini sunacaksınız.
  • En az 2 yıl boyunca bu projeyi sürdüreceksiniz.
İlginizi Çekebilir:  Devlet Destekli KOSGEB Hibe Kredisi Alanların Projeleri

Yukarıdaki başlıklarda KOSGEB desteklenen bayilik ve franchise alanları hakkındaki güncel bilgiler bulunmaktadır. Soru ve görüşlerinizi bildirmeyi unutmayınız.

UygunKrediler.ORG ekibince hazırlanan bir önceki, KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı yazımızı incelemek ve ilgili konuya anında kredi başvurusu yapmak için lütfen tıklayınız. Bununla birlikte, Evraksız Kefilsiz Herkese 5.000 TL Kredi isimli makalemiz hakkında detaylı bilgi almak ve yazıyı incelemek için lütfen tıklayınız.

Site içerisindeki hiçbir kurum veya kuruluşla alakamız yoktur. Tüm yayınlar haber ve duyuru niteliğindedir. Kredi vermiyor ve kurumsal bir şirket değiliz!