KOSGEB yazılım ve bilişim desteği ile birçok ulusal veya uluslararası faaliyet yürüten KOBİ rahatlayacak. Özellikle KOSGEB bilişim sektörü teşvikleri hibe kredi destekleri başvuru almada yeni bir alan açmakta. Artık bilgisayar yazılımı için işletmeler devlet desteklerinden yararlanabilecek. Önü açılan faaliyet alanlarına bir yenisi daha eklenince birçok işletme KOSGEB bilişim sektörü teşvikleri hibe kredi destekleri başvuru almak için projeler hazırlamaya başladı bile. Bir önceki yazıda yazılım desteği hakkında birçok geniş detaya yer vermiştik. Bu yazı ve sonraki yazılarda yine bu konu hakkındaki ilgili ayrıntılara değineceğiz. Aşağıda KOSGEB destekleri nasıl alınır? Yazılım desteğindeki süreç adımları nasıl olmalıdır gibi sorulara da aşağıdaki başlıklar ile cevap bulabileceksiniz. Ayrıca hibe kredi destekleri faiz oranları hangi bölgelere göre nasıl veriliyor gibi detaylar da mevcuttur.

KOSGEB yazılım bilişim desteği hakkındaki araştırmalara ve ayrıntılara değinmek için yan bağlantıya bakabilirsiniz.


Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

KOSGEB Giriş ile Bilişim Sektörü Hibe Kredi Destekleri Başvuru Şartları

KOSGEB giriş yapılmadan ve hibe kredi için istenilen belgeler hazırlanmadan işlem başlatılamaz. KOSGEB bilişim sektörü hibe kredi destekleri başvurusu yapmak için hazırlanması gereken belgeler ve sunulacak olan gerekli bilgiler şu şekildedir.

KOSGEB Veri Tabanı Kayıt ve Başvuru Formu

İmza sirküleri atılırken yetkisi olan kişi veya kişiler imzalamalıdır.


KOSGEB başvuru formu içerisindeki maddelerin tamamı yerine getirilmelidir.

Noter onaylı imza sirküleri KOSGEB başvuru

Belgelerin ıslak imza taşıması önemlidir. KOSGEB hibe kredi başvurusunda sunulacak belgeler arasındadır. Ayrıca kurulun Uygulama Merkez Müdürü tarafından “ASLI GÖRÜLMÜŞTÜR” damgası bulunan, kaşeli ve imzalanmış bir fotokopisi olması zorunludur.

İlginizi Çekebilir:  Giyim KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri

KOSGEB başvuru formunu imzalamış olan kişi/lere verilecek olan temsil yetkisi en az 1 yıl olmalıdır.

KOSGEB Bilişim sektörü hibe kredi destekleri başvuru için diğer gerekenler

Başvurusu yapılacak olan firmanın en az 2 yıllık yazılım firması olduğu kanıtlanmalıdır. (TEKMER, DTİ ve İŞGEM yararlanıcılarında 2 yıllık süre istenmiyor.)

Konusu içeriğinde yazılım üretimi, alım-satımı gibi kriterler olmalıdır.

Ön sigortalı personel çalıştırdığına dair belge. (Ayrıca bu belge, KOSGEB yazılım destekleri başvuru tarihinden önceki son döneme ait olmak zorundadır.)

10 personel çalıştırmalı.

Tedarikçi yetkilisine ait imza ve kaşe. (İnternet üzerinden elde edilemiyor ve doğrulanamıyorsa belgeyi düzenleyen kurum yetkilisinin imzası.)

Yeminli mali müşavir onaylı 2 fatura örneği

Faturaların en geç 2 yıl öncesine ait olması.

Faturadaki ürün isimleriyle Veri tabanı başvurusu yapılan ürün ve modül içerikleriyle aynı olmalıdır.

Faturayı onaylamış olan Mali Müşavirin; “adı, soyadı, sicil no, onay tarihi, kaşe ve imazası” bu fatura üzerinde bulunmalıdır.


Yukarıdaki ve diğer şartlar kurum heyetinin kabul etmesi için gereklidir. Konu hakkındaki gerekli bağlantıyı aşağıda yorum alanında vereceğiz. Bu sayede “pdf” dosyası olarak tüm gerekenleri bulabileceksiniz. Konuyla alakalı gereken diğer bilgileri de başlıklar halinde sunacağız. Sırasıyla KOSGEB bilişim sektörü teşvikleri hibe kredi destekleri başvuru şartları, yararlanabilecekler ve destek oranı üst limiti verilmiştir.
KOSGEB Bilişim Sektörü Girişimcilik İş Planı

KOSGEB Bilişim Sektörü Teşvikleri Hibe Kredi Desteği

Her yıl düzenli olarak devlet teşvikli hibe kredi ve faizsiz kredi verilmeye devam ediyor. Bu süreç işlerken artık teknolojik yatırımlara da bir teşvik gelmesi kararlaştırıldı. Bu karar ile KOSGEB bilişim sektörü teşvikleri hibe kredi destekleri için yeni bir sayfa açılacak. Yine bu sayede ülkemizdeki yazılım şirketleri ihtiyaç duydukları finans kaynağına devlet destekli olarak ulaşabilecek. Bu teşvikler hibe ve faizsiz kredi olduğu için yazılım ve bilişim sektöründeki ihtiyaçlara %60 a kadar hibe sağlanacaktır. İşletmeler alacakları kredinin %60 oranını geri ödemesiz olarak kullanabilecek ve uluslararası pazarda aktif bir şekilde rol oynayabilecekler. Bilgisayar yazılım destekleri için ön temel bilgiler şu şekildedir.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri Başvurusu Nasıl Yaparım

KOSGEB yazılım desteğinin amacı nedir?

KOSGEB yazılım bilişim sektörü desteklerinin verilmesindeki amaç güçlü ve rekabetçi işletmeler oluşturmak. Kalite düzeyinde artış sağlamak ve bilgisayar yazılımı için destek sağlanması.

KOSGEB bilişim destekleri için beklenen faydalar nelerdir?

Özellikle belirtilmektedir ki, işletme süreçlerindeki otomasyon ve entegrasyonun eş zamanlı olarak paylaşmasını sağlamak. Bu sayede önemli olan entegrasyon ve otomasyon sistemleri anında yapılacak ve gecikmeye uğramayacak.


KOSGEB bilişim desteklerinden kimler yararlanabilir?

KOSGEB bilişim desteğini kimler alabilir sorusu merakla beklenenlerin başında. Bu proje işletme için hazırlandığı için, KOBİ statüsüne uyan ve imalat sanayide hizmet yürütenler içindir. Yani KOSGEB bilişim sektörü desteği KOBİ için önceliklidir.

Yazılım bilişim sektörü destekleri hibe oranı ve üst limiti nedir?

KOSGEB bilişim sektörü teşvikleri hibe kredi destekleri için belirlenen, yazılım destekleri limit oranı 25.000 TL. Uluslararası platformda ise 30 bin TL’ye çıkarılabiliyor. KOBİ yararına olan teknoloji transfer destek programı kapsamında verilecek olan üst limit 300.000 TL (üç yüz bin TL olacaktır). Bilgisayar yazılım desteği için verilen ön limit 10 Bin TL çıkarılmış durumda. Başvurular yapılmadan önce KOSGEB Veri Tabanına Kayıt olunması gereklidir. Ayrıca KOSGEB bilişim sektörü teşvikleri hibe kredi destekleri başvuru hakkındaki genel detayları birimlerden öğrenebilirsiniz. Size en yakın KOSGEB müdürlük veya temsilcilik için yorum alanındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

KOSGEB Bilişim Sektörü Teşvikleri Hibe Kredi Destekleri

Devlet destekli hibe kredi ve faizsiz kredi teşviklerine KOSGEB aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Yeni bir iş kurmak istiyorum, işimi büyütmek istiyorum veya girişimci olmak istiyorum diyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için hazırlanmıştır. Sizler de bir işletme kurarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Bununla beraber işçi çalıştırarak ülke ekonomisine katkıda bulunabilir ve işsizlik oranının da düşüş göstermesini sağlayabilirsiniz. Unutmayınız ki kurulan bir iş yalnızca işverenin değil tüm ülkenin ilgi kaynağıdır. Bir iş beraberinde birçok işçi manasına gelir. Bu da uzaktan olsa bile bizleri etkisi altına alır. Sizler de KOSGEB hibe kredi destekleri ile henüz tanışmadıysanız en yakın birimlerden başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. Tabi bunun öncesinde KOSGEB destekleri hakkında bilgi edinmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Aklınıza takılan sorunlar için yorum alanlarını kullanıyoruz. Eğer, KOSGEB Bilişim Sektörü Teşvikleri Hibe Kredi Destekleri Başvuru konusu hakkında anlamadıklarınız varsa aşağıdan bizlere bildirebilirsiniz. Online Uygun Krediler ORG editör ve görevlileri sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB AFYON Kurs Tarihleri İletişim Adresleri