1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Konut Kredisinde Vergi Oranları Ne Kadar?

1

Konut Kredisinde Vergi Oranları Ne Kadar?

Vergi hayatımızın her alanında devlet tarafından vatandaşa hizmet etmek için alınan ücretlerdir. Bankalardan kredi alırken de bazı vergiler ödüyoruz. Bu yazımızda bu vergilerin neler olduğunu, konut kredilerinde ödenip ödenmediğini ve hangi oranda ödenmeleri gerektiğini açıklayacağız.

Kredilerde Hangi Vergiler Vardır?

Bankalar, Merkez Bankası’nın talimatıyla Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ve Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu olarak iki ayrı vergi almaktadırlar. Kısaca BSMV ve KKDF olarak geçen bu vergi türlerini ödeme zorunluluğu vardır. BSMV kredilendirme işlemi sebebiyle Merkez Bankası talimatıyla bankaların tüketiciden tahsil ettiği bir vergi çeşididir. Bu vergideki oran kredi faiz oranının %5’i kadardır. Bütün kredi çekilen ürünlerin üzerinden alınan bir vergidir. Ancak konut alımını desteklemek amacıyla konut kredisi kullanımlarında tüketici bu vergiden muaf tutuluyor. Bu yüzden vergi olarak çekilen tutarın üzerine yansıtılmıyor.


Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu, kısaca KKDF 2001 yılında yürürlüğe giren 4684 NO’lu kanun ile yasalaşmış ve 2003 yılında yayınlanan bir karar ile zorunlu hale getirilmiştir. KKDF için 2014 yılına kadar olarak ücretlendirilen vergi oranı bu tarihten sonra olarak belirlenmiştir. Bu vergi de BSMV gibi ev alımında kolaylık amacıyla konut kredilerinde muaf tutulmuştur. Dolayısıyla her ne kadar bankaların diğer kredi ürünlerine yansıttıkları BSMV ve KKDF vergileri toplamda %20 gibi bir oranı bulsa da konut kredileri muaf olduğu için hiç vergi yansıtılmamaktadır.

Peki, emlak kredilerinde hangi ek ücretler var?

Bu ücretler bankadan bankaya değişmektedir. Bazı bankalarda tahsis ücreti adı altında kredi verirken bir defaya mahsus %0.5 ücret keserler. Yine bir kereye mahsus 600-1000 TL arası ekspertiz ücreti kesiyorlar. Elbette bu miktar tek bir işlem için. Eğer işlem sayısı artarsa ekspertize verilen ücrette orantılı olarak artıyor. Taşınmaz rehin ücreti de kredi alırken bir kere 100-185 TL arası oluyor.

Ayrıca bankalar bazı koşulları müşteri için zorunlu tutabilirler. Bazı bankalar hayat sigortasının kendi bankasından yapılmasını zorunlu tutuyor. Elbette sigorta primleri kredi miktarına dahil edilmiyor ve ayrıca tahsil ediliyor. BES, kredi kartı ve banka kartı açtırma zorunluluğu, mevduat ürünlerini alma şartı da getirilebiliyor.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

83 kez okundu.

1 Yorum  1. Sezai Demirdelen on

    Bankalar saçma sapan bir sürü masraf aldığı gibi birde bsmv kkdf gibi saçma kalemlerle resmen insanları tırtıklıyorlar devlet bankasından tutun yabancı bankalara kadar hepsi bu tutarları alıyor.Vergi oranlarını anlamak inanın imkansız nerede nasıl bir kesinti yapıyor nerede ne zaman bir faiz koyuyor anlayana aşk olsun devlette bu bankaları denetlemiyor kardeşim bu haksız kesintiler ne demiyor zaten oda vatandaşın cebinden parayı nasıl alırımın peşinde o yüzden konuşmaya da gerek yok banka vatandaşı soyuyor devlette çanak tutuyor.Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.