Konut Kredisi Faiz Oranlarının Aşırı Yükselmesi

Ülkemizde birçok insan ev almak için konut kredisine başvurur. Son 10 yılda ülkemizde banka kredisi ile emlak satışları oldukça yükselmiştir. Banka kredisi alırken kredi faizlerinin düşük olması arzulanan bir durumdur. Konut kredilerinin faizlerinin düşük olmaları sebebiyle bankalar yıllardır “kira öder gibi ev sahibi olma” reklamı yapmışlardır.


Uzun yılları %1 (hatta %0,99) civarında seyreden konut kredisi faizleri son zamanlarda ülkemizde baş gösteren ekonomik sıkıntılar, yurt dışından yeteri kadar ve eskisi kadar nakit girmemesi, doların artması, inşaat sektörünün zora girmesi gibi bazı sebeplerden dolayı aşırı artmaya başlamıştır.

Geçtiğimiz Senelerde Neler Oldu?

2018 Mayıs ayında faizlerin indirilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin adımları ve bankalara çağrıları olmuştur. Bunun üzerine bankalar bazı çalışmalar ve kampanyalar düzenlemişlerdir. Ziraat Bankası‘nın öncülük ettiği kampanyaya Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Vakıfbank ve Şekerbank  da destek vermiştir. Bunlara Vakıf Katılım ile Ziraat Katılım da eşlik edip faiz oranlarını %1’in altına çekmişlerdir. Böylece konut kredilerini destekleyecek adımlar atılmıştır.

Mayıs ayında ekonomik göstergelerden dolayı kampanya dahilindeki bankalar faizleri %1,40-%1,50 aralığına çekmek durumunda kalmışlardır. Ancak daha sonra Amerika Birleşik Devletleri ile olan Rahip Brunson krizi ile birlikte dolardaki aşırı yükselme sebebiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmiş ve yükseltmiştir.

Güncel Konut Kredisi Oranları Ne Kadar?


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yukarıda saydığımız ekonomik gelişmelerden dolayı ülkemizdeki faizleri artırmıştır. Bu faizlerin artığı bankalardan alınan ev kredisi dahil olmak üzere bütün kredilerin faizlerinin artmasına sebep olmuştur. Faizlerin yükselmesiyle ülkemizdeki konut kredisinde maliyetler yüzde 100 civarında artmıştır. Buna göre şu anki güncel oranlarda en düşük emlak kredisi faiz oranı %1,98 ile Ziraat Bankası tarafından veriliyor. ICBC Bank %2,0 oranı ile en düşük konut kredisi faizi alan ikinci banka konumunda.

İlginizi Çekebilir:  Banka Faiz Oranları Düştü Mü? Son Dakika (Konut, İhtiyaç, Taşıt)

Diğer bankalara bakacak olursak Halkbank %2,39 faiz oranı ile Ziraat Bankası’na en yakın faiz oranını veren bankalardan biri. Vakıfbank aynı şekilde %2,39 faiz oranı vererek Halkbank’a eşlik ediyor. Diğer bankaların faiz oranları %2,30 ile %3,32 arasında değişiyor. Ancak kredi alırken çeşitli kampanyalar ve paketler de bankalar tarafından sunulmakta. Aynı zamanda bazı ekstra ücretler de kredilere yansıtılabiliyor. Kredi çekmek istediğiniz zaman banka faiz oranının yanında bu ekstra giderleri de hesaba katıp araştırmanız gerekiyor.

Konut Kredisi Faiz Oranının Çok Artması

İnsanlar hayatları boyunca rahata erişmek bir emlak sahibi olmak için çalışıp durular. Belki abartılı gelecek ama hayatlarını ortaya koyanlar bile oluyor. Bunun tek sebebi ailelerine rahat bir yaşam sunma amacı içinde olmaları. Fakat çoğu insanların peşin parayla yüksek fiyatlı ev alma şansları olmuyor. Bu durumdan dolayı da insanlar bir takım yollara başvurabiliyorlar.

Bunlardan en çok tercih edilen şey ise bankalardan kredi çekip bir konut almak oluyor. Fakat son yıllarda bankalardan emlak kredileri almak çok zorlaşmış durumda. Emlak kredisi faiz oranları artık çok fazla artmış durumda. Ve bu durum insanların hayatlarını çok etkilemekte ve bu yola başvuranlar uzun yıllarca hayatlarında kısıtlamaya gitmek zorunda kalıyorlar.

Konut Kredisi Faiz Oranlarının Çok Artmasının Sebebi Nedir?

Konut kredisi faizleri son yıllarda çok artmış durumda. Bu durum insanları o kadar olumsuz etkiliyor ki insanlar bu durumdan kurtulmanın yollarını bulamıyor. Ev kredisinde faizlerin çok artmasının bir kaç nedeni olsa bile bu nedenler gerçekten bir bahane olarak görülmekte. Konut kredilerinin çok artmasının en önemli nedeni son yıllardaki ülke ekonomimizdeki olumsuz dalgalanma gösterilmekte. Ekonomimizdeki bu olumsuz durum kredi almak isteyenlere sorun teşkil etmekte ve çok zorluklar çıkarmakta. Bankalar bu durumdan kendilerine pay çıkararak kredileri aşırı şişirmiş durumda.

İlginizi Çekebilir:  En Ucuz Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut Kredisi Oranlarının Çok Artmasının İnsanlar Üzerinde Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Emlak kredisi faiz oranının çok artması insanlar üzerinde çok olumsuz etkiler yaratmakta. İnsanlar bir ev sahibi olmak için çok büyük kredi masraflarına katlanmak zorunda kalıyorlar. Hayatlarını önemli etkiyen bu krediler hakkında karar vermeleri artık hiç de kolay değil. Uzunca yıllar bir daire sahibi olmak için hayatlarında bir takım şeylerden vazgeçmek zorunda kalıyorlar. Ve artık eskide rahatlıkla yapabildikleri bazı şeyleri artık kolayca yapamıyor olacaklar. Bu durum da emlak kredilerinin artmasının insanlar üzerindeki en önemli olumsuz etkilerinden en önemlisi.

Ev Kredisi Faiz Oranı Artışını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Emlak kredilerindeki artışı engellemek elbette mümkün. Bu durumun engellenmesindeki en büyük görev devlete düşmektedir. Devlet tarafından ve Merkez Bankası tarafından faizlerin azaltılması mümkündür. Bu yönde karar alınır bankaların aşırı yükselttiği KONUT kredisi faizlerine yaptırım uygulanır ise emlak sahibi olmak isteyen insanlar daha düşük faizli krediler ile daha rahatça EV sahibi olabilirler.

Bankaların Konut Kredisi Vermekte Zorlanması

Ülkemizin yükselen değerlerinden birisi de emlak sektörüdür. Özellikle inşaat sektöründeki son gelişmelerin de etkisi ile emlak sektöründe de ciddi oranda büyümeler gözlemlenmiştir. Bu büyümelerin büyük çoğunluğu konut kredileri ile fonlanmaktadır. Günümüz koşullarında emlak kredilerinin kullanımı azalmış ve emlak sektöründe küçülme gözlemlenmiştir. Bu durumun sebeplerini inceleyelim:

Faizlerdeki Yükselişler

2018’in Haziran ayında başlayan döviz dalgalanmaları ekonomimizi zor durumda bırakmıştır. Bu dalgalanmaların önüne geçmek amacıyla, modern çağın ekonomi politikalarında kabul görmüş bir yöntem olan faiz arttırımı yöntemi seçilmiştir. Artan faizler döviz kurlarını dizginlese de banka müşterilerinin kredi uygulamalarını kullanım oranlarını azaltmıştır. Emlak sektörüne yatırımların büyük ölçüde kredi kullanılarak yapıldığı düşünüldüğünde bu durum sektörü zor durumda bırakmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Konut Kredisi Almak için Gereken Evrak ve Belgeler

Emlak Yatırımlarının Karlılıklarını Kaybetmesi

Emlak kredi faizlerinin çok daha düşük seyrettiği 2011 senesinde pek çok emlak satışı gerçekleşmiştir. Konut ihtiyacı olan tüketiciler düşük faizlerin de getirisi ile kira öder gibi ev sahibi olma yolunda yatırımlar yapmıştır. Sadece ihtiyacı olan tüketiciler değil, emlak sektörüne yatırım yapmak isteyen yatırımcılar da ciddi kredi miktarları ile emlak satışlarına dahil olmuşlardır. Satın alınan mülkler kiralanarak kredileri kiracılarca ödenip bir de kar elde etme imkanı bulunmuştur.
Günümüze gelindiğinde ise artan faiz oranlarının neticesinde dört yıllık bir konut kredisi yüzde yüz civarı bir faiz ödemesi gerektirmektedir. Bu uygulama yatırımcı cephesinden bakıldığında emlak sektörüne yatırım yapmanın kar ettirmeyeceği fikrini yaymaktadır. Bunun sonucunda emlak kredi uygulamaları zorlaşmaktadır.

Bankaların Temkinli Davranışları

Yüksek faiz oranlarına razı olan emlak alıcılarını bir engel de bankalarda beklemektedir. Sıcak paranın eskisi kadar gelmediği ülkemizde bankalar da eski kredibilitelerine sahip değildirler. Kaynak sıkıntısı yaşamak istemeyen bankalar kredi vermek konusunda isteksiz davranabilmektedir. Bunun sonucunda kredi uygulamaları zorlaştırılmaktadır. Bu uygulama günümüz koşullarında gereklidir. Hiçbir banka batık kredi oranlarının yükselmesini ve verdikleri paraların geri dönmemesini istemez. Dolayısıyla para akışını sağlıklı bir şekilde yürütmek için kredi kullanımlarını azaltma yoluna gidebilirler.

İnşaat Sektöründeki Çalkantılar

Kötüleşen ekonomik koşullar inşaat sektörünü de derinden sarsmıştır. Artan girdi maliyetlerinin sonucu olarak üretilen mülklerin satış maliyeti de artmıştır. Bu durum da önceden çok daha az kredilerle edinilen emlak ürünleri için şimdi daha yüksek miktarda krediler gerekmektedir. Bu da kredi uygulamalarının zora girmesinin sebeplerindendir.