Ev kredisi nasıl çekilir? Konut kredisi başvurusu yapmak ve konut kredisi almak için gereken evrak ve belgeler nelerdir? Konut mortgage ve inşaat kredisi çekmek isteyen vatandaşlarımızın hazırlayacağı ve bulundurması gereken evraklar ve belgeler, adım adım mortgage kredi başvurusu ve eksper hesaplamasının detayları bu haberimizde.

Yeni bir ev almak isteyen ve bunun için finans desteği arayanlar. Finansal kurumlarca verilen uzun vadeli ve düşük faizli kredilerde, konutların ipotek ettirilmeleri mortgage-konut kredisi anlamına gelir. Banka kurumları ve finansman kurumlardan konut kredisi almak için geri ödemenin garanti alınmasına değinilmektedir. Bu da sizlerin alacağı konuta ipotek ettirilmesidir. Yine konut kredisi için gereken evraklar ve belgeler de kredi başvurusu için zorunludur. İlgili haberimiz içerisinde tüm detaylara yer vererek aklınızdaki soru işaretlerini gideriyoruz. Bilinmesi gerekir ki her kredi başvurusunda birtakım gerekli bilgi yahut evraklar mevcuttur. Bu evraklar ise Bankacılık Kanunu ve mevzuatından gelmektedir. Aşağıda yine bu konuya da değinmiş bulunmaktayız. Kendilerine yeni bir ev almak yahut yeni bir konut almak isteyen vatandaşlarımızın hazırlaması gereken evraklar ve belgeler aşağıda açıklanmıştır. Kredi başvurusunda hazırlamanız gereken evrak ve belgeler ile kredi başvurunuzu onaylatabilir aksi halde ise kredi başvurunuzun ret olmasına sebebiyet verebilirsiniz. Sizlere bu kategori altından detaylı bilgi ve kredi evrak duyurularını sunmaya devam edeceğiz.

Devlet Konut Hesabı ve Konut Kredileri Hakkında


Ülkemiz sınırları içerisinde hizmet yürüten hemen hemen her banka üzerinden mortgage ve konut kredisi alınabilmektedir. Devlet bankalarınca yine benzer türde çeşitli konut kredisi paketleri ve mortgage bulunabilmektedir. Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank yine devlet bankası olarak konut kredisi veren bankalar arasındaki yerini almaya devam ediyor. Ev kredileri harici ise yine yüce devletimiz tarafından uygulanmaya başlanan Konut Birikim Uygulaması 2016 tarihinden beridir birçok sosyal projeyi içerisine katmaya devam ediyor. Bu projelerle 3 yıl para biriktirmiş olan gençlerimiz ev almayı düşündüklerinde devlet destekli konut kredisi alabileceklerdir. İleriye yönelik hazırlanan bu proje ile gençlerimiz de büyük başarılar sağlayacaktır. Yine durum böyle iken birçok kesimden büyük ilgiler gelmeye devam ediyor. Tabi, yine bu proje için veya konut kredisi almak için gereken evrak ve belgeler mevcuttur ve bunların eksiksiz olarak sunulması oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi ile Ev Almak Caiz Mi? Uzmanların Görüşü ve Çözümü

Konut Kredisi Çekme Şartları ve Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın konut kredisi çekmek için gerekli evraklar ve belgeleri hazırlaması ve başvuruda bulunurken şahsi olarak bunları yapmaları gerekmektedir. Konut kredisi almak isteyen gençler için kredi başvurusunda bulundurmaları gereken belge ve evraklar hakkında konut satın alma durumları aşağıda maddeler halinde açıklıyoruz.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler

 1. Konut kredisi başvurusu yapmak yahut yeni bir ev almak için öncelikle istenilen ev bulunur. Ardından ise ev üzerine kredi çekilebilir mi gibi sorulara bir çözüm üretmeli. Alınacak olan ev konut kredisi çekmek için uygun mu gibi konuların da iyice değerlendirilmesi gerekir.
 2. Evin krediye uygun olup olmadığını eksper karar verecektir. Burada bilmeniz gerekenler ise evin tapusu, gayrimenkulün ipotekli olmaması, evin yüzde 80 tamamlanmış olması gibi konulardır.
 3. Ev sahibiyle anlaşma sağlayan vatandaş burada evin kat mülkiyet belgesi, tapusuyla beraber banka şubelerine konut kredisi için başvuru yapmaya geçebilir.
 4. Bankaya yapacağınız konut kredisi başvurusu için gerekli evraklar ve belgeler ise aşağıda verilmiştir.
 • Evi alacak kişinin kimlik bilgileri,
 • Yeni alacağınız evin tapu belgeleri,
 • Tapu sahibinin kimlik fotokopisi,
 • Bordrolu çalışan vatandaşların ise maaş bordrosu,
 • Serbest meslek olarak çalışanların ise meslek kuruluşlarına ait üyelik belgeleri,
 • Şirket ortağı olanların yapacağı başvuruda ise ticari sicil gazetesi fotokopi ve ortaklığın kanıtını gösteren belgeler gereklidir.
 1. Konut kredisi almak için gereken evrak ve belgeler yukarıda verilmiştir ve bu belgelerle başvuru yapılacaktır. Belgeleriyle bankaya kredi başvurusunda bulunan şahsın bankada doldurması gereken “Konut Kredisi Başvuru Formu” banka tarafından verilecektir. Bu form da doldurulacak ve diğer belgelerin arasına eklenecektir. Müşteri temsilcisi aracılığıyla belgeleriniz gerekli birimlere gönderilecektir. Akbank kefilsiz gelir belgesiz 20 bin lira kredi adlı yazımızda kredi paketine ait detaylar ve nasıl başvurulacağı hakkında bilgiler yer almaktadır.
 2. Kredi verilmeden önce konutun mali değerli tespit edilir. Bunun için satın alınacak olan konuta eksper gönderilir ve değer hesaplanır. Bu işlem bankaca tespit edilir ve eksper evin değerini tespit ederken tüm detayları raporuna ekler. Konut iç ve dış özelliklerinden oda ölçülerine kadar birçok ayrıntıyı barındırır. Bu ayrıntılar içerisine en yakın resmi kurum, yol çarşı gibi yerlere uzaklığı, merkezi, cephesi, katı, görüntü durumu, yapısı, kullanılan malzemelere kadar bilgiler eklenir.
 3. Eksper tarafından yapılacak olan incelemenin ardından konuta bir değer biçilecektir. Bu değer bankaya gönderilir. Banka bu raporu alıp detaylıca inceler ve kredi için gerekli ifadelere geçer. Burada kredi için evin değerinin %75 oranını karşılaması halinde finansman desteği sağlanır. Bu konu için bilmeniz gereken birtakım küçük detaylar mevcuttur. Aşağıda yine maddeler halinde bunlara değiniyor ve yardımcı linklerle sizleri yönlendirmeye devam ediyoruz.
 • Önceleri başka bir taşınmaz mülke ipotek uygulanıp kredi veriliyordu. Ancak bankalar son 2-3 yıldır bu duruma yalnızca yüksek miktarlarda yaklaşıp kredi veriyor ve bunun haricinde ise uygulamaya son verilmiş durumdadır.
 • Eksper ev değerini düşük gösterse, maaşınızın aştığı söylenilse de kendinizce hesap yaparak satın almayı düşündüğünüz evden vazgeçmeyiniz. Birçok banka ev kredisi çekmeniz için sizlere yardımcı olacaktır.
 • Devlet bankalarında faiz oranları özel bankalara göre oldukça düşüktür. Devlet bankaları üzerinden ev kredisi çekmek için gereken belgeler de yine bu kredi gibi geçerlidir ve başka belgeye ihtiyaç yoktur. Uygunkrediler.org sitemiz içerisinde bu durumlara önceden de değinmiştik ve devlet bankalarının bu konuda öncelikli olacaklarını dile getirmiştik.
 • Eve uygulanacak olan eksper değer tespitinde kira yöntemlerini deneyebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyetinde satın almayı düşündüğünüz bir evin değeri tespit edilirken kullanılan yöntemler vardır. Bu yöntemde evin geri dönüş süresi olarak 18 yıl kabul edilip (18×12=216 ay) bu değerlendirmede kont kirası 214 ile çarpılmakta. Bu sayede evin ortalama ekspertiz değerine ulaşılır. Buna bir örnek olarak 1000 lira kira ödenen bir ev 1000×214=214.000 olarak evin değeri ortaya çıkarılabilir. Ev çarşı merkezinde ise tabi bu durum daha yüksek tutarlara ulaşmayı sağlar.
 • Konut kredisi almak için gereken evrak ve belgeleri eksiksiz olarak hazırlayan bir vatandaş bankaya ve eksper ücreti toplamında 500 TL tutar ödeyecektir. Bu tutar alım satım masrafları ile karıştırılmamalıdır. Bu para içerisinde yalnızca eksper ücreti, kredi dosya masrafı ve sigorta masrafları yer alacaktır.
 1. Yalnızca bir banka üzerinden değil, tüm bankalar aracılığıyla hesaplamanızı yapabilirsiniz. Ancak burada her seferinde eksper yeni bir eksper ücretini ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kredi almaktan vazgeçtiğiniz zaman ödeyeceğiniz toplam tutardan 600 ila 700 arasında eksper parası iade edilmeyecek bilginize duyurulur. Bu tutar bankalar arasında farklı oranları getirebilir. Konut kredisi almak için gerekli belgeler tamamlanıp istenilen bankaya başvuru yapılabilmekte ve kredi alınabilmektedir.

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar


Yukarıdaki haberimiz içerisinde krediyle ev almak isteyen vatandaşlarımızın hazırlayacağı evrak ve belgeler, konut eksper hesaplaması, ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler, başvuru süreci, başvuru için gerekli belgeler gibi tüm konulara değinilmiştir. Ev almak isteyenlere şimdiden hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

UygunKrediler.ORG ekibince hazırlanan bir önceki, Kredi Notu Puanı Hesaplama ve Sorgulama adlı yazımızı incelemek ve ilgili konuya anında kredi başvurusu yapmak için lütfen tıklayınız. Bununla birlikte, Kredi Notu Düşük Olanlara Anında Acil İhtiyaç Kredisi isimli makalemiz hakkında detaylı bilgi almak ve yazıyı incelemek için lütfen tıklayınız.

Ayrıca görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanları üzerinden dile getirebilirsiniz. Aklınıza takılan, öğrenmek istediğiniz ve bizden istediğiniz konular için lütfen yorum alanlarını kullanınız.