1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Konut Kredileri Veren Bankalar

1

Konut Kredileri Veren Bankalar

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de ev, arsa ve benzeri emlak alımları yapmak isteyen kişiler kendi öz kaynaklarından bir araya getiremedikleri ücretleri banka kredileri ile karşılama yolunu tercih ediyorlar. Böylece hem senelerce para biriktirme sorunu ortadan kalkmış oluyor, hem de ev alamadıkları zamanda ödemeleri gereken kira ücretinden de kurtulmuş oluyorlar. Bankalar konut kredileri için 3 ay ile 360 ay arası sürelere kadar zaman verebiliyorlar. Elbette ödenen faiz sebebiyle zamanın uzaması durumda geri ödenecek para miktarı da oldukça artabiliyor.

Banka Emlak Kredilerinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Tüketiciler öncelikle bir emlak ürünü belirliyorlar ve bankaya belgeleriyle beraber müracaat ediyorlar. Alınacak kredi için her bankanın belirlediği piyasaya göre yüksek ya da düşük faiz oranları var. Bu oranlar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranı ile orantılı olarak belirleniyor. Elbette bankalar da kendi iç dinamikleriyle faiz oranları belirliyorlar. Tüketicilerin gerekli belgelerle başvuruları neticesinde banka kredi onayı verirse bu para tüketiciye veriliyor.

Bankalar ayrıca size kredi vermeden önce alacağınız emlak ürününe de ipotek koyduruyor. Aslında emlak sizin değil banka tarafından alınmış kabul ediliyor. Ödemelerinizde aksatma yapmanız durumunda bankanın el koyma yetkisi bulunuyor. Ancak siz ödemeniz gereken miktarın tamamını ödedikten sonra emlak tamamen sizin oluyor. Bu da bankanın kendisini garanti alma yöntemi.

Konut Kredisi Çekerken Vergi Ödeniyor Mu?

Tüketiciler bankaya sadece çektikleri parayı faiziyle ödemiyorlar, bunun dışında bazı ek giderler de oluyor. Normalde banka kredilerine uygulanan 2 tane vergi var. Kısaca BSMV ve KKDF olarak bilinen bu vergiler istisnalar hariç her kredi kullanımında devlete ödenmek zorunda. Emlak kredilerine özel bu iki vergi türü ev alımını teşvik etmek için ödenmiyor.

Ek Ücret Ödemek Gerekiyor Mu?

Bankalar ayrıca kredi ve faiz alacakları dışında bazı ek ücretler de tahsil ediyorlar. Bu ek ücretlerin en yaygın kullanılanları banka tahsis ücreti (dosya masrafı), taşınmaz rehin ücreti ve ekspertiz ücreti. Bunların miktarları bankadan bankaya değişiyor. Bankaların kredi faiz oranlarını araştırırken bu ücretleri de dikkate almak gerekiyor. Aksi takdirde uygulanan faizin hesaplanması ile avantajlı bir ürün gözükmesine rağmen bu ücretlerin fazlalığı ile zarar edebilirsiniz.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

59 kez okundu.

1 Yorum  1. Ayşe Tazegül on

    Tüm bankalar konut kredisi veriyor önemli olan burada en uygun olanını bulmaktır.Uygun olanını aslında aramaya da gerek yok nedeni ise devlet bankalarının indirime gitmesi özel ve yabancı bankaların bu indirime uymaması nedeniyle elbetteki devlet bankasını kredide tercih etmelisiniz 0,99 faiz oranı ile değerlendirilecek krediler arasında dır.Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.