Kişisel finans yönetimi son dönemde bireylerin çok önem verdiği konuların başında gelmektedir. İşte 5 adımda kişisel finans yönetimi yapma yolları;

Kazandığınız Paradan Daha Fazlasını Harcamamaya Dikkat Edin


Kazandığınız paradan daha az harcamak kişisel finans yönetimi konusunda en önemli detaylardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.  Kazandığınız paradan çok daha fazla harcarsanız finansal anlamda zorluklar çekebilirsiniz. Harcama alışkanlıklarını değiştirmek oldukça zor bir süreçtir.  Harcama alışkanlıklarını düzene sokmalısınız. Aksi halde harcama alışkanlıklarınızın dengesizliği yüzünden borç ile yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum ise faiz ödemek sorunuyla sizleri karşı karşıya bırakacaktır. Faiz 30 gün boyunca işler. Borç miktarınız arttıkça faiz sizin için vazgeçilmez hale gelecektir.

Sabit Maliyetleri düşük Tutmaya Özen Gösterin

Finansal harcamalarınız konusunda doğru bir karar vermek istiyorsanız mutlaka sabit maliyetlerinizi düşük tutmaya özen göstermelisiniz. Bir ay içerisinde gerçekleştirmiş olduğunuz kredi ödemeleri, telefon, elektrik, su ve internet faturaları, taksit ödemeleri ve kira ödemeleri sizlerin sabit maliyetinizi oluşturmaktadır.  Sabit maliyetlerinizle doğru orantılı olarak finansal esneklik durumunuzu ayarlamanız gerekmektedir.

Bütçenizi Hazırlayın


Kendinize bütçe oluşturmak kişisel finans yönetimi aşamalarından en önemlisidir.  Harcamalarınızla doğru orantılı olarak bütçe oluşturmalısınız.  Bütçe kolay bir şekilde hazırlanabilir. Gelir olduğu kadar harcamalarda vardır.  Eğer geliriniz harcamalarınızdan daha fazla ise tasarruf yaptığınız anlamını taşır. Ancak harcamaların gelirlerden yüksek olması halinde bütçede açık olduğu anlamını taşımaktadır.  Bütçe dengesi sağlamak adına ya gelirlerinizi arttırmanız ya da harcamalarınızı azaltmanız gerekmektedir.  Harcamaları kontrol altına almak kesin çözümdür. Bütçe dengesi sağlamak için hem harcamalarınızı hem de gelirinizi yazmanız gerekir. Gelir ve giderleri düzenli olarak izlemek çok önemlidir. Gelir ve harcamalar yazıldıktan sonra sıra bütçe planı yapmaya gelir. Kişisel finans planı oluşturabilmeniz için plan yapmanız şarttır.  Eğer giderleriniz fazlaysa tasarruf edebilmek için mutlaka plan yapmalı ve doğru bir yaşama tarzı belirlemelisiniz. Acil bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde finansal esnekliğe sahip olabilirsiniz.

Yatırım Yapmaya Özen Gösterin

Yatırımlarınızın riskli olmaması çok önemlidir. Hatalı yatırımlar birikiminizi kaybetmenize neden olur.  Birikim yapabilmek için uzmanlık becerilerinizi zenginleştirmekle işe başlayabilirsiniz. İş fikirleri önemlidir.  Şans zengin olmanızı sağlayan başka bir alternatiftir. Ancak bu unsurların hepsinin bir anda gerçekleşmesi pek mümkün değildir. Gerçekçi yaklaşımlar sayesinde yatırımlarınızı değerlendirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Tasarruf Yapmaya Özen Gösterin

Tasarruf yapmak kişisel finans yönetiminin ana kurallarından biridir. Erken dönemlerden itibaren tasarruf yapmaya başlamanız çok önemlidir. Sık sık tasarruf yapmalı ve birikimlerinizi arttırabilmek için özenli davranmalısınız.  Her ay bir miktar para ayırmanız tasarruf için önemli bir adım olacaktır.  Paranız küçük bir miktar olsa dahi tasarruf küçük adımlarla başlar.  Sadece tasarruf etmekle kalmaz, bankada küçük bir miktar paranız olduğunu bilerek huzurlu bir şekilde uyuma imkanı yakalayabilirsiniz.  Hızlı bir şekilde zenginleşmeyeceğinizi sakın unutmayın. Zenginleşme ve para kazanma süreci zamanla olur. Küçük tasarruflarınız sayesinde ileride para kazanmaya da başlayabilirsiniz. Borsa önemli bir yatırım aracıdır. Borsaya para yatırmak isteyenler yatırımlarını mutlaka çeşitlendirmelidir. Paranızı bir tek yatırım aracına yatırmanız doğru bir seçim değildir. Borsada yatırım yapmak isteyen kişiler yatırımlarını uzun vadede gerçekleştirmelidir. Yatırım yaptıktan sonra bir süre beklemeniz gerekebilir. Borsada yatırım yapacak olan kişilerin en az 20 yıllık bir sürede iyi bir gelir elde edeceklerini unutmamaları lazım. Kısa süreli paralar kazanmak için borsa doğru bir yatırım aracı değildir. Acil para ihtiyaçlarınız için borsaya yatırım yapmamalısınız.