Nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak, gerekli hallerde iş yerinizi düzenlemek, açmak, ev sahibi olmak, araç alımında nakit sıkıntısına düşüldüğü an itibari ile taşıt kredisine başvuruda bulunmak gibi birden fazla kredi alım nedeni sayabiliriz. Kredi çekmek isteyen kimselerin yalnızca ilgili bankaya başvuruda bulunmaları yeterli değildir. Aynı zamanda; ilgili bankanın kredi verebilmesi üzerine gerekli görülen tüm şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Peki, bankaların genel itibari ile tercih etmiş olduğu şartlar nelerdir?

Banka Kredi Kalemlerinden Faydalanabilmek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?


Bir banka kredisine başvuruda bulunacaksınız ve sizden istenebilecek evrakların neler olduğunu bilmiyorsunuz. Her banka için farklı farklı evrak sayımı yapmak yerine sizlere bankaların hep birlikte neler isteyebileceği hususunda bilgiler verelim.

 • İlk olarak kredi kalemlerinden herhangi birine başvuruda bulunduğunuz sırada muhakkak çalışıyor olmanız gerekir. Yani; çalışıyor olmaktan kasıt gelir beyan edebiliyor olmanız gerekir.
 • Eğer çalışmıyor iseniz; gelir belgesi sunmanız söz konusu değil ise; başvurmuş olduğunuz kredi kaleminin miktarında azalmaların yaşanabileceği varsayımı altında; emekli olduğunuzu belirtmeniz ve emeklilik için gerekli olan belgelerinizi de sunmanız yeterli olur.
 • Emekli değil iseniz; gelir beyanında bulunmanız söz konusu dahi değil ise; bu durumda her banka için geçerli olmasa da bazı bankaların sizlerin sunmuş olduğu kefilleri kabul edeceğini belirtmek isteriz.
 • Ancak; kefil göstereceğiniz kimsenin mutlaka düzenli bir gelirinin olması gerekmektedir. Sonuç itibari ile kefil kimse, emekli yahut da kayıtlı olarak çalışan ise; bazı bankaların kredi kalemlerinden yararlanabilmeniz söz konusu olur.
 • Gelir konusu ile alakalı olarak şartların sağlanması halinde; kredi geçmişiniz önem taşıyacaktır. Yani; daha önce çekmiş olduğunuz krediler var mı, varsa bu kredilerin vadelerinde ödenmiş olma durumlarına bakılır. Akabinde; kredi kartı ödemelerinize de bakılır.
 • Eğer ödemeleriniz düzgün yapılmış ise; sizin için bu adım da sorunsuz bir biçimde tamamlandı, demektir. Ancak ödemeleriniz konusunda yaşadığınız sıkıntılarınız var ise konu kredi notuna gidecektir.
 • Kredi ödemeleri ve kredi kartı hesap kesim dönemi ödemeleri düzenli olarak yapılmadığı takdir de kişilerin kredi notlarında düşüş meydana gelir. Kredi notu düşük olan kimselerin bankalarca imtiyaz sunulmadığı halde; kredi çekmeleri söz konusu değildir.
İlginizi Çekebilir:  İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Yukarıda saymış olduğumuz adımların olumlu durumları sizlerde sağlanıyor ise; yaşayacağınız herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Dilediğiniz bankadan kredi çekebilirsiniz. Ancak yukarıda saymış olduğumuz durumlar içerisinde olumsuz olarak üzerinizde taşıdığınız maddeler var ise; bu maddelerin bu düzenlenmesi ve olumlu görünmesinin ardından sorunsuzca kredi kalemlerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Tüm kredi alım şartlarını taşıyor olmanıza rağmen kredi notunuz düşük ise; yalnızca kredi notunuzu yükseltmeye yönelik olarak adımlar atabilir ve istediğiniz kredi kalemlerinden faydalanabilirsiniz. Peki, kredi notunu yükseltmek için neler yapmak gerekmektedir.

 • İlk olarak varsa kredi borcunuzu yahut da kredi kartı borcunuzu yapılandırmanız gerekir.

Borç yapılandırma işlemiş; bankacılık ve finans sektörü adına büyük önem taşımaktadır. Nedeni ise; yapılandırma, borcunuzun eski sorunlarını yok eder. Yani geçmiş vadeleri, yüklenmiş olan faizleri, faizler sebebi ile artan kredi borcunuzu ve geçmiş bir borcunuzun olduğuna dair yüklü miktarda var olan sorumluluğunuzu siler. Ardından ise; bazı bankaların yapılandırma sürecinde kredi ve kredi kartı faizlerini sildiklerini de belirtmiş olalım. Ancak faiz borçlarınızın silinmesi bu konuda ikinci planda kalmaktadır. Önemli olan tek şey; kredi sicilinizi bozacak olan geçmiş borcunuzun silinmiş olması ve sizlerin artık daha önce borcunuz yokmuş gibi yeni borç vadelerinizin üzerinden borçlarınızı ödemenizdir.

 • Eğer yukarıdaki madde tamamlandı ise; ikinci olarak kredi notunuzu yükseltecek adımlara geçmeniz gerekir. Kredi notu düşük fakat kredi sicili bozuk olmayan bir kimsenin de kredi çekebilmesi söz konusu değildir. Çünkü bankalar; bilirler ki kişi yapılandırma yolu ile borçlarını kapatmış ancak yeni bir işleme asla girişmemiştir. Yani söz konusu kişi yalnızca borcunu ödemek ile kalmış, ikinci bir borç sürecine girememiştir.
 • Bu tarz durumları yaşamamanız adına; yeni bir kredi çekmek ve kredi kartı kullanmak yerine; herhangi bir bankadan vadeli – vadesiz mevduat hesabı açabilir ve bu mevduat hesabınıza düzenli olarak para yatırabilirsiniz. Düzenli olması önemlidir. Yani, bir ay yüklü bir miktar para yatırmanızın önemi yoktur. Her ay küçük miktarlar yatırmanız çok daha fazla önemlidir.
 • Vadeli – vadesiz mevduat hesabı açmak size göre bir adım değil ise; o halde herhangi bir bankadan kredi çekecek olan ve güvenilir yani borcuna sadık bir ahbabınıza kefil olabilirsiniz. Bu durumda; kefil olmuş olduğunuz kimsenin borçlarını vadesinde ödemesi halinde sizin de kredi notunuz artacaktır. Ancak güvenilir olması hakikaten önemlidir. Çünkü; kişi eğer borçlarını vade günlerinde ödemez ise; hem borçlar size kalacak hem de sizin de kredi notunuz düşecektir.
İlginizi Çekebilir:  Kredi Masrafları Nelerdir?

Kredi notunuzu yükseltmek adına küçük miktarlar için açılmış olan kredi kartlarını da kullanabilirsiniz.kredi