Kefilli Kredi Nasıl Alınır?

Bankaların büyük bir bölümü verdikleri krediler ya da riskli gördükleri bazı müşterileri için verecekleri krediye kefil istemektedir. Başka bir deyişle kefilli kredi bir kredi türü olmayıp kredi şartı olarak karşımıza çıkar. Kefilli kredi çekme şartları bankadan bankaya değişmektedir. Kredi kefil şartları ile kastedilen yalnızca kredinin özellikleri değildir. Kefille kredi veren bankalar kefil olabilecek kişi için de çeşitli kısıtlar getirebilir.

Kefil Nedir?


Alım satım dahil bir borçlanma işlemi sırasında, herhangi bir sebep nedeniyle borçlunun aldığı parayı ödememesi durumunda borç sorumluluğu doğacak olan kişi kefildir. Kefil olmak için sözlü beyan yetmez. Kefilin hukuken geçerli olabilmesi için kefalet sözleşmesi yapılmalıdır. İmzalanacak senette kefilin de imzası olmalıdır. Aksi halde, kefille kredi veren bankalar kefilden herhangi bir talepte bulunamaz.

Kefil olma durumu Borçlar Kanunu’nda yer almaktadır. Kefilin bir borçtan hukuki sorumluluğunun doğması için aşağıda yer alanların mevcut olması gerekir:

 • Kefalet, tarafların imzaladığı yazılı bir sözleşmeye dayanmalıdır.
 • Kefilin sorumlu olacağı borç miktarı sözleşmede açıkça belirtilmelidir.

Eğer, kredi sözleşmesinde kefilin haberi ve onayı olmadan değişiklik yapılır ise kefilin sorumluluğu ortadan kalkar.

Banka kredisi çekerken uygulanan iki tip kefalet çeşidi bulunmaktadır: adi kefil ve müteselsil kefil.

Adi Kefil


Borçlunun borcu ödeyemeyeceği tespit edilmedikçe ya da varsa borç teminatı olarak gösterdiği rehin ya da ipoteğin nakide çevrilmesi de borcu karşılamadıkça, kefilin takip süreci başlatılamaz. Borçlar Kanunu’nda asıl olan kefalet çeşididir ve aksi belirtilmedikçe adi kefil olarak imzalandığı kabul edilir. Fakat kefilli kredi için çok kabul gören kefalet çeşidi değildir.

İlginizi Çekebilir:  En Uygun İhtiyaç Kredisi Banka Faizleri (10 Bin TL 36 ay vade)

Müteselsil Kefil

Kanunda asıl kefalet çeşidi adi kefil olsa da kredi çekerken en sık rastlanan kefalet çeşidi mütesesil kefildir. Bu durumda alacaklı, borçlunun durumunu göz önünde bulundurmadan herhangi bir aksama durumunda kefili takibe almaya başlayabilir.

Kimler Kefil Olabilir?

Bankalar, kredi vermek için herkesi kefil olarak kabul etmez. Esasında kefil olmak, krediyi çekmekle aynı sorumluluğu gerektirir. Bankaların krediye kefil olma şartları aşağıda belirtilmiştir:

 • Kredi başvurusu yapan kişi ile kefil olan kişi aynı hanede yaşamamalıdır.
 • Kefil gösterilecek kişi sigortalı olarak çalışmalıdır. Sigortası düzenli olarak yatan yani düzenli ve sürekli bir geliri olan bir kişi olmalıdır.
 • Kefil olacak kişi mevcut çalıştığı yerde en az 3 aydır çalışmaya devam etmelidir.
 • Kefil olacak kişi evli ise eşinin rızası belgelenmelidir. Bu amaçla eşi tarafından muvafakatname verilmelidir.
 • Kefil olarak gösterilecek kişinin kredi notunun iyi olması beklenmektedir. Burada iyiden kasıt, kefil olacak kişinin kendisinin kefilsiz olarak aynı miktardaki krediyi çekmeye uygun olması gerekir.

Bunlar, her bankanın isteyeceği koşullar olup bankaya özel başka şartlar da olabilir.

Kefille Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalar kredi kullandırmak için daha kolay ve hızlı yöntemler geliştirmiştir. Örneğin, artık SMS ile, mobil şube, telefon bankacılığı ile ya da internet üzerinden bir tık ile kredi çekmeniz mümkündür. Fakat, kefille kredi çekmek veya kefille kredi kartı almak için başvurunuzu bu yöntemlerle yapamazsınız. Bunun için kefil olacak kişi ile birlikte banka şubesinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kredi başvurunuz için kefil istendiyse, sizden istenen kişisel belgelerin yanında kefilden aşağıdaki belgeler istenmektedir:

 • Güncel gelir belgesi (son üç aylık maaş bordrosu istenebilir).
 • Evli ise eşinden muvafakatname
 • İkametgah (kefil olduğu kişi ile aynı hanede değil ama ilde yaşıyor olması tercih edilir)
 • Kefalet şartlarını ve sorumlu olacağı tutarı açıkça gösteren sözleşmenin ıslak imzalı orijinali
İlginizi Çekebilir:  İhtiyaç Kredisi Başvurusu Hangi Bankaya Nereden Yapılır?

Kredi Çekmek İçin Hangi Durumlarda Kefil Gerekir?

Bankaların ayrı bir kalem olarak kefilli kredi seçenekleri bulunmaz. Bunun yerine bazı durumlarda kefil talebinde bulunma hakları saklıdır.

Bankalar genel olarak aşağıdaki durumlarda kefil şartı koyabilirler:

 • Kredi talep edecek kişinin kredi notu düşük ise, doğabilecek riski ortadan kaldırmak için kefilli kredi başvurusu kabul edebilirler. Bu durumda kefilin kredi notunun yüksek olması beklenir.
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin geliri kredi limitlerinin altında kalıyorsa, gelir seviyesi kredi limitleri içinde olan bir kefil isteyebilirler.
 • Yüksek miktarlarda kredi ihtiyacı için başvuru yapan kişinin kredi geçmişi temiz olsa bile kefil isteyebilirler.
 • Daha önce kredi çekmeyen ve kredi notu oluşmamış kişilerin risk durumu belirsizdir. İlk kez kredi kullanacakları zaman riski ortadan kaldırmak için kefil isteyebilirler.