Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

Kefilli Kredi Başvurusu ve Kefille İlgili Detaylar

KEFİL NEDİR?

Ülkemizde en çekinilen kelimelerden birisi belki en başında kefil gelmektedir. Gerek sosyal medya platformları gerekse basın ve yayın organlarından servis edilen haberlere göre kefil olunma sonucunda ortaya çıkan bazı olumsuzluklar insanların kafasını oldukça karıştırmaktadır. Bazı zamanlarda kıramadığınız bir yakınınız tarafından bazı zamanlarda ise zorunluluğunuzdan dolayı kefil olmak kavramı ile karşılaşmış olmanız mümkündür. Birçok insanın olumsuz yaklaştığı bu durum nedir? Kefil ya da bir başkasına kefil olmak.


Kefil, kefil olunan kişinin borcunu ödeyememesi durumunda bu borcu ödemeyi kabul eden kişidir. Yani olumsuz bir durumda borcu ödeyeceğini baştan kabul etmiş sayan kişidir. Herhangi bir borçlanma durumunda kefil istenebileceği gibi kredi çekme durumlarında da banka bazı durumlarda sizlerden kefil isteyebilir. Yani kişinin kefil kullanma isteği kendi inisiyatifinde yer alan bir durum değildir. İhtiyaçların arttığı bu dönemlerde kredi başvurusu yapıp olumsuz değerlendirme ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Banka bu gibi durumlarda sizlerden bir kefil isteyerek kredinize onay verebilmektedir. Peki kefilli kredi başvurusu nasıl yapılır? Ne gibi işlemler tarafınıza uygulanır gelin hep birlikte bakalım;

KEFİLLİ KREDİ BAŞVURUSU

Kredi notu düşük olan kişiler çoğu zaman kredi çekmeye bir umut gitseler de sonuç olarak yine olumsuz değerlendirme olarak geri dönüyorlar. Kredi notu düşük olan insanların bırakın kredi çekmesi, kredi kartı başvurusu bile hüsranla sonuçlanıyor. Geçmiş zamanlarda kredi notu düşük olan kişiler bankalara kefil sunsa bile bu eylemleri yine sonuçsuz kalıyordu. Ancak şimdilerde gelişen bankacılık sektörü ile birlikte bankalar kredi notu düşük olanlara kefil sunmaları durumunda kredi onayı vermeye başladılar. Bankaların analiz sisteminde yer alan az riskli, orta riskli, riskli gibi sınıflarda bulunan müşteriler bu sayede derin bir nefes alarak artık ihtiyaçları için kefil aramaya başladılar. Düşük not sahibi müşteriler kefilli kredi başvurusu yanı sıra 12 ay vadeli nakit avans fırsatını bile bulmuş oldu. Bu yöntemler ile birlikte kefilli kredi başvurusu yapan kişiler hem ihtiyaçları için yeterli olan tutarı alırlarken bir yandan da kredi notlarını yükseltme fırsatı buldular. Kredi notunu yükseltmenin en garanti yolu gibi görülen kefilli kredi başvurusu bazı durumlarda kişilerin ihtiyaçları için değil bankalar önündeki sicilini yüksek tutmak için olmazsa olmaz hale geldi. Bu yazımızı okuduktan sonra kefilli kredi başvurusu nasıl yapılır? diye aklınıza bir soru takılmış olabilir. Şimdi aklınıza takılan bu sorulara cevap vereceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Neden Kredi Çekemiyorum?

Öncelikle kefilli kredi başvurusu yapmadan Borçlar kanunu 598. maddesini sizlere hatırlatmakta fayda var. Borçlar kanunu madde 598 de geçen cümle şu şekildedir. ”Asıl borç sona erdiği zaman kefil borç yükünden kurtulur. Kişilerin bankaya vermiş olduğu kefalet ise 10 yıl süre içerisinde kendiliğinden sona erer.”

Kefilli kredi başvurusu yapmadan önce kredi için başvuru yaptığınız bankanın istediği evrakları tamamlamış olmanız gerekmektedir. Sizin gelirinize yeterli bir miktar olmadığına kanaat getirirse sizden bir kefil ister. Bu kefilin geliri sizden daha yüksek ve bu borcu ödeme gücünün daha fazla olması gerekeceğinden gelir belgesi ve bir takım başka belgeler ile başvuru yapılır. Başvurular yapıldıktan sonra kefilin de banka üzerinde olumsuz bir notu yoksa krediniz onaylanır ve tarafınıza ödenir.


KEFİL OLDUM DAHA SONRA KENDİME KREDİ ÇEKEBİLİR MİYİM?

Kredi kayıt bürosunda doğal olarak kefil olduğunuz bilgisi mutlaka yer alacaktır. Kefil olduğunuz kredi hakkında tüm gerekli sorgulamalar yapılır ve başvurunuz değerlendirmeye alınır. Kredi borcunun ödenip ödenmemesi veya borç gecikmesi yaşanması bu konuda önemli rol oynayacaktır. Kefil olduğunuz kişi kredi ödemelerinde herhangi bir aksama veya ödememe gibi bir durumu olursa tabi ki bu kefile de eksi puan olarak yansıyacaktır. Durum tam tersi ise kefil olduğunuz kişi borcunu zamanında ödüyor ve ödemeleri aksatmıyor ise sizin de kredi çekme işleminiz olumlu değerlendirilecektir.

KEFİL OLMAYI KABUL ETMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

  • Kefil olmadan önce kefil olduğunuz kişiyi ne kadar tanıdığınızı ve borcu ödeyip ödeyemeyeceğini araştırmalısınız.
  • Kredi borcu ödenmez ise kefilin yükümlülüklerini bilmelisiniz.
  • Ekonomik durumu kredi tutarını ödeyebilecek durumda mı bunu öğrenmelisiniz. ( Bu durumu bankalar genel olarak es geçebildiği için sizin üzerinde durmanız faydanıza olacaktır.)
  • Kefil olduktan sonra ödemeler aksarsa bankaların size bakış açısı ne olur bunu iyi düşünmelisiniz.
  • En önemlisi kefil olduğun kişi ile aranızdaki ilişki nasıl olur, bunu hesaba katmalısınız.
İlginizi Çekebilir:  En Uygun İhtiyaç Kredisi Banka Faizleri (10 Bin TL 36 ay vade)