KEFİLLE KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

İnsan ihtiyaçları her geçen gün artmakta ve çeşitlenmektedir. Çünkü günümüzde her şeye kolayca ulaşabilmekteyiz. Ayrıca eğitim, sağlık, seyahat, vb. harcamalar daha da artmış durumda. Bu giderleri bazen yapılmış birikimlerle bazen de dışarıdan destek alarak sağlamak durumunda kalabiliyor insan. Böyle zamanlarda en büyük destekçi ise bankalar oluyor. Az önce saymış olduğumuz tüm harcama çeşitleri için her bankada uygun ürünler bulmak mümkün.


Bugünlerde neredeyse her bankada konut kredisi, taşıt kredisi, eğitim kredisi, ihtiyaç kredisi, tatil kredisi, bayram kredisi, kredi kartı diye uzayıp giden bir liste var. İnsan ihtiyaçlarının listesi uzadıkça bankalarında ihtiyaçları karşılama listeleri bu şekilde uzayıp gidiyor. Hatta bu ihtiyaçları karşılamak için başvurulacak olan kredilerin birçoğuna bankaya bile gitmeden kısa mesaj (SMS) yoluyla, internet üzerinden ya da çağrı merkezleri aracılığıyla kolayca başvurmak mümkün. Rekabetin de günden güne artması ve insanların artık fazlaca alternatife sahip olması da çok etkili olmuş durumda. Şimdi diyelim ki kredi başvurusu yapacaksınız. Bunu bankaya gitmeden yapabilme şansınız var. Ancak tam onay alabilmek için banka nezdinde yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kayıtlarında sicilinizin ve resmi gelir seviyenizin  yüksek olması gerekmektedir. Aksi takdirde tam onay yerine ancak ön onay alabilirsiniz. Ön onay aldıktan sonra işlemlerinize banka şubesinden devam etmeniz istenecektir.

Kredi Başvurusu Ya Da Ön Onay Aldıktan Sonraki İşlemler Nelerdir?

Kredi başvurusunda bulunurken kriterleri sağlayıp sağlamama açısından uygun olmanız gerekmektedir. Eğer ki başvuru yaptığınızda direkt olarak tam onay alamayıp kredi kullanım aşamasına geçemiyorsanız kefil ile kredi veren bankalar arasında bir seçim yapmanız gerekebilir. Bazı bankaların bu şekilde bir uygulaması da olmayabilir. Zorunlu bir durum değildir. Ancak kefille kredi veren bankalar da oldukça fazladır. Geçmişte yaşanmış olan aksaklıklarınız ya da şu anki mali durumunuz istediğiniz oranda kredinin banka tarafından uygun bulanmasını sağlamamışsa kefile başvurulabilir. Örneğin siz kredi almak için uygunsunuz ancak banka her ihtimale karşı yine kefil isteyebilir. Bu bağlamda düzenli geliri olan, sosyal güvenlik kurumunda düzenli olarak kaydı bulunan birisinin kefilliği istenmektedir ve kabul edilmektedir. Aslında kefil olacak olan kişilerde aranan özellikler genel olarak ortak özelliklerdir. Bazı durumlarda ya da bankanın kendi mevzuatları gereği ek taleplerde bulunulabilir. Kefillikte meslek arayan bankaların varlığından söz edebiliriz. Garanti iş kapısı olarak görülen memuriyet en etkili kefillik aracıdır. Bunların dışında gayrimenkul açısından bir veya birden fazla taşınmaza sahip olan kişilerin kefilliği de yine etkili kefilliklerdendir. BDDK sistemlerinde de uygun olarak gösterilen kişilerin kefillikleri de işlemlerin hallolması açısından önemlidir. Kefillik konusunda bir önemli ayrıntı da kefil olacak kişi eğer evliyse eşinin de bu kefilliğe onay vermesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Hangi Bankalar Kefillikle Kredi Veriyor?

Türkiye’de işlem yapan hemen her bankanın krediler konusunda farklı kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterler bankaların risk konusuna nasıl baktıklarıyla da alakalı olmaktadır. Kefille kredi veren bankalar genellikle herkesin çalıştığı ya da isimlerini sürekli duyduğu bankalardır. İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, ING Bank, QNB Finansbank gibi büyük bankalar kefil ile kredi veren bankalar listesinde en önde yer alan kuruluşlardır. Tabi ki kefillik olduğunda da kesin olarak kredi verilecek anlamı  da çıkarılmamalıdır. Bazı istisnai durumlar yaşanabilir. Ancak Türkiye’nin bu köklü özel kuruluşlarından kefil ile kredi alabilmeniz mümkün. Ayrıca devlet bankası olarak hizmet veren Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi bankalardan da kefillikle kredi alabilmekte olasılıklar dahilinde. Tüm bu bankaların kabul edebileceği kefillik türleri mevcuttur.