Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

Daha önce herhangi bir sebepten borçlarını ödeyemeyenler, kredi ve kredi kartı edinme konusunda zorluk yaşayabilir. Kara listede olanlara kredi veren bankalar mevcuttur. Örneğin, ipotekli kredi hizmeti ya da anında kredi fırsatlarından bu kişiler de yararlanabilir. Sicili bozuk olanlara kredi kartı veren bankalar ise oldukça azdır. Kredi kartı almak krediye göre daha sürekli bir ilişki anlamına geldiği için, kara listede olanların bu sürekliliği sürdüremeyeceği düşünülür. Dolayısıyla, bu ilişkiyi kurmamak ve olası bir zararla karşılaşmamak için sicili bozuk olana kredi kartı başvurusu yapması tavsiye edilmez. Aksi taktirde, ileriki dönemde yapacakları kredi ya da kredi kartı başvurularını da olumsuz etkileyebilir.

Kimler Kredi Kartı Alabilir?


Bankaların en önemli teminatı, müşterilerinin tasarrufları ve harcamalarıdır. Temel gelir kaynakları, müşterilerin parasını yöneterek elde ettikleri faizlerdir. Bu noktada kredi ve kredi kartları bankaların temel ürünleridir.

İnsanlar da kredi kartları ile harcamalarını döndürmeye çalışmaktalar. Bugün, ortalama olarak ülkemizde her kişide iki adet kredi kartı bulunmaktadır. Öte yandan, biriken ve ödenmeyen borçlar nedeniyle kara listede olanlara kredi kartı vermek bankalar için oldukça risklidir. Bu nedenle de birçok kişi de kredi kartı alabilecekleri banka aramaktadır.

Kredi kartı başvuru şartları bankadan bankaya değişse de minimum olarak aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

  • Başvuru yapan kişi 18 yaşından gün almış olmalıdır.
  • Kredi notu riskli gruba girecek kadar düşük olmamalıdır.
  • Başka bir nedenle (ticari sicil, adli sicil vb.) riskli olarak değerlendirilmemelidir.
İlginizi Çekebilir:  Sicilim Bozuk Hangi Banka Kredi Verir?

Ayrıca, yüksek limitli kredi kartı taleplerinde ya da bazı özel durumlarda gelir belgesi istenebilmektedir.


Yukarıdan da anlaşılabileceği gibi 18 yaşını dolduranların kredi kartı almak için en belirleyici verisi kredi notudur. Kredi notu nedeniyle kara listeye düşenlerin kredi kartı alabilmesi oldukça zordur.

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Kartı Alır?

Banka müşterilerinin kara listeye düşme nedenleri ödemeleri ile ilgili sorunlardır. Kredi notu, bu sorunu tüm bankaların bilgisine açan, tüm bankaların erişebileceği bir veridir. Yani, örneğin Akbank’a ödemediğiniz kredi borcunuz Vakıfbank kredi kartı başvurusu yaparken size engel olabilir. Dolayısıyla, borçlarını yönetmek isteyenler banka hesaplarını ne kadar çeşitlendirirse bir yandan da o kadar risk almış olur. Kara listede iseniz nasıl kredi kartı alabilirsiniz?

Kara listede olup kredi çekmek isteyenler için birden fazla yol sayılabilirken, kredi kartı konusunda en geçerli yol kredi notunu yükseltmek için adımlar atmaktır. Başlangıç adımı olarak öncelikle kredi notunuzu öğrenin.

  • Bunu Findeks’ten 6.49 TL karşılığında alacağınız rapordan öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz 1-1099 arasında ise en riskli ya da orta riskli grupta yer alıyorsunuz demektir. Bu durumda, notunuzu yükseltmeden başvuru yapmamanızı öneririz. Aksi taktirde, yüksek ihtimalle başvurunuz reddedilecek ve ilerleyen zamanda yapacağınız başvuruları da olumsuz etkileyecektir.
  • Kredi notunuz 0 ise, henüz kredili ürün kullanmadığınız için notunuz oluşmamış demektir. Bu durum da bankalar için risklidir ve kredi kartı başvurunuz reddedilebilir. 0 kredi notu puanı olanlar, kredi kartı başvurusu için düşük limitli kartları seçmelidir. Kartı aktif olarak kullandıkça ve düzenli ödeme yaptıkça kredi kartı limitiniz de yükselecektir.
  • Kredi notunuz 1499-1900 arasında ise muhtemelen ödemelerinizi düzenli yapıyor hatta vadesi öncesi borçlarınızı ödüyorsunuz demektir. Bu da bankaların en çok istediği müşteri profilidir. Kredi kartı başvurunuzu gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. 1500-1699 puana sahip olanlar eğer yüksek limitli kart istiyorsa, banka gelir belgesi gibi ek belge taleplerinde bulunabilir. Bunun nedeni kredi kartı limitini belirlemektir.
İlginizi Çekebilir:  Sicili Bozuk Olanlara Kredi

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuz 0-1499 arasında ise muhtemelen riskli gruptasınız demektir. Notunuz arttıkça risk oranı düşse de başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını garanti etmek için kredi notunuzu yükseltmelisiniz. Kredi notu nasıl yükseltilir?

  • Tüm borçlarınızı kapatmak yapabileceğiniz en iyi hamledir. Bunun için kaynağınız olmasa da bu amaçla kredi çekebileceğiniz yerler vardır. Örneğin, Şeker Finans Borç Transfer Kredisi 150 bin TL’ye kadar yüzde 3,40 faiz ile kredi kullandırmaktadır. Esnek ödeme koşulları sayesinde, ödeyebileceğiniz kadar vadelendirerek, ödenmeyen kredi borcu engelini aşabilirsiniz.
  • Tüm borçlarınızı kapattıktan sonra, ödeyebileceğiniz miktarda düşük bir kredi çekin. İlk taksiti geldiğinde kredi borcunuzun tümünü kapatın.
  • Bu işlemlerin ardından kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Öncelikle düşük limitli kart başvurusu yaparsanız, kredi kartı alabilme ihtimalinizi yükseltirsiniz. Düzenli ödemelerin ardından kısa süre içine limitinizi de yükseltebilirsiniz.

Aşağıdaki yazımızda kara listede olanlara kredi kartı veren bankalar için şu yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Kara listede olanlara kredi veren bankalar genel olarak kredi kartı vermeye de daha açık oluyor.

800 Puana Kredi Veren Bankalar
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar
Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum
Gelir Belgesiz Kefilsiz 10,000 TL Kredi Veren Bankalar
Gelir Belgesiz N Kolay Kredi Başvurusu – Aktifbank
Düşük Kredi Notu 0 Olana Kredi Veren Bankalar
Kredi Notu Düşük Olanlara Anında 25 Bin TL Kredi
Gelir Belgesiz Kredi
Odeabank Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu