Kara liste ismiyle anlatılmak istenen, finans sektöründe bankalardan aldığınız kredi ve işlemler sonucunda ödemelerinizi geciktirmeniz veya hiç yapamamanız gibi durumlarda kredi notunuzun geriye düşerek bilgilerinizin kara listede yer almasıdır. Yani bu kişi hakkında finansal problemler yaşandı anlamını taşımaktadır. Birçok farklı sebepten dolayı kara listede yer alabilirsiniz. Ödemeleriniz gecikmiş olabilir, davalık olabilirsiniz, işlemler konusunda şikayet davası açmış olabilirsiniz gibi problemleri sayabiliriz. Kredi ödemelerini geç ödeyen kişinin kredi notu düşmektedir. Bu kara liste oluşturmamaktadır. Ancak ödememeye devam ederek yasal sürecin başlatılması gerçekleşirse kişi, kara listeye düşmüş demektir.

Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır

Kara liste sorgulama işlemlerini yapabilmeniz için birçok seçenek mevcut. Bu sorgulama işlemlerini yaparak kredi alıp almamaya ne kadar uygun olduğunuzu görebilirsiniz.

  • Findeks üzerinden kara liste sorgulama yapabilirsiniz. Findeks, ülkemizdeki tüm bankaların ortak olarak kullandığı, kişilerin sicil kaydını oluşturdukları ve değerlendirdikleri platformdur.
  • Daha önce işlemlerinizi yaptığınız banka ile iletişime geçerek öğrenmeniz mümkün.
  • E-devlet üzerinden kara liste sicil bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.
  • Merkez bankası iletişim kanalları sayesinde kara liste sicil bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Kara Listeye Nasıl Girilir


2015 Mayıs’ta çıkan, Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği 18. maddesinde kredinin geç ödenmesi durumunda kredi veren kurumun yasal olarak nasıl bir yol izleyebileceği açıklanmış.

Madde 18: “…Tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi durumunda kredi veren, borcun tamamının ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak ancak kredi verenin bütün edimlerini ifa etmiş olması, tüketicinin de birbirini izleyen en az iki taksiti ödemede temerrüde düşmesi hâlinde kullanılabilir. Kredi verenin bu hakkı kullanabilmesi için tüketiciye en az otuz gün süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması zorunludur…”

İlgili yönetmelikte yapılan tanımdan da anlaşılacağı üzere birbirini izleyen iki taksit ödenmemesi durumunda, süre verilerek yasal işlemler başlatılıyor. Tebliğ edilen 30 günlük sürede ödeme yapılmaması durumunda ise, yasal takip başlatma hakkı doğuyor. Yani, toplam 90 gün (3 taksit) ödeme yapılmaması durumda kara listeye alınmış olunuyor. Bu belirtilen yasal sürelere ek olarak kredi veren kurumlar süre verebilir. Ancak, kredi veren kurumların yasal süreleri uzatma konusunda çok fazla esneme yapmadıkları da bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kara Listede Olana Kredi