İşsizlik Maaşı Ne Kadar Kimler Alabilir Şartları Neler

İşsizlik maaşı ilk olarak oldukça güzel bir düşünceden dolayı zorunlu hale getirildi. Birçok işverenin işçi vatandaşlarımızı haksız ve sebepsiz yere işten çıkarması gibi konuların önüne geçmek için işsizlik maaşı yeni düzenlemeleri de beraberinde getirdi. İşçilerin haksız yere işten çıkarılmaları gibi önemli konuların önüne geçebilmek adına çıkarılan işsizlik maaşı ne kadar kimler alabilir ve şartları nelerdir gibi sorulara bu yazı içerisinde yine detaylı bir şekilde yer veriyoruz. Sigortalı olarak bir işte çalışan işçinin hakkını savunabilmek adına İş Hukuku bu konuda yeni kararlar alarak bu kötü durumları önleyebilmektedir. Dolayısıyla işsizlik olarak geçen maaş, haksız olarak işten çıkarılan emekçilerin hakkıdır. Yine buna bağlı olarak işten ayrıldıkları süreden itibaren işçiye ödenmesi gereken bir borçtur. Özellikle taşeronların bu konuda epey fazla hak yediklerini açık bir şekilde dile getirsek yanlış olmaz. Her yıl farklı oranlarda verilen işsizlik maaşı bu yıl yine farklı düzenlemelere uğrayarak karşımıza tekrardan farklı rakamlarda çıkıyor.


2019 yılı işsizlik maaşı üzerine yoğun çalışmalarda bulunulmuş ve yeni düzenlemeyle beraber daha yüksek bir orana çıkarılmıştır. Asgari ücrete yansıyan zamma bağlı olarak işsizlik maaşı da yükselmiştir. Bu konuda yoğun çalışmalar bekâr ve evli vatandaşları için farklı paketlerde düzenlenmiştir. Bununla beraber Asgari Geçim İndirimi (AGİ) yine düzenlemeye uğrayarak daha yüksek oranlarda verilmesine vesile olmuştur. Burada işsizlik maaşı alacaklara iyi geleceğini söylesek ne kadar doğru olur bilmiyoruz ama oranların yükselmesi gerçekten de mutlu edici.

İşsizlik Maaşı Nedir?

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile bir iş yerinde hizmet akdine dayanan ve sigortası tam bir şekilde çalışanların, bu kanun gereğince işlerini kaybetmeleri durumunda belirlenen koşullar çerçevesinde verilen maddi ödemedir. Halk arasında işsizlik maaşı olarak geçmesinin nedeni ise gerçekten bir işsizlik ödeneği olmasıdır.
2019 yılı işsizlik maaşı oranları aşağıda resim olarak verilmiştir. Resme tıkladıktan sonra yeni sekmede işsizlik maaşı tutarlarını görebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşının alınabilmesi için hizmet akdinin feshinden hemen sonraki ilk bir ay içerisinde başvuruda bulunulmaması gereklidir. 30 günü dolan işçiler internet üzerinden de işsizlik maaşı başvurusu yapabilmekteler.

İlginizi Çekebilir:  Senetle Borç Para Veren Yerler Diyarbakır

İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Ne Zaman Alınır?

Asgari ücrete yansıyan zam beraberinde işsizlik maaşı ve AGİ için yine yüksek oranların gelmesini sağlamıştır. Bu yıl verilecek olan 2019 işsizlik maaşı maksimum limiti 1.623 TL olarak kabul edilmiştir. Yine bu yıl ödenmesi gereken işsizlik maaşının minimum limiti 659 Türk Lirası iken şuan minimum 811 Türk Lirası olarak kabul edilmiştir. Bu oranlar ve tarihler yeni bir düzenleme gelene kadar işsizlik maaşı ne kadar ve ne zaman alınır sorularına cevaptır.


Asgari Geçim İndirimi (AGİ) oranlarının kesinleşmesinin ardından bekar işçilere ödenmesi gereken AGİ 151,21 TL olarak kabul edildi. Asgari geçim indirimi evli ve eşi çalışmayan işçiler için 182 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Evli olup da eşi çalışmayan ve en fazla 2 çocuğu olan işçilere bu yıl ödenmesi gereken işsizlik maaşı tutarı 228,32 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yine evli, eşi çalışmayan ve en fazla üç çocuğu olan bir işçiye ödenmesi gereken işsizlik maaşı 258,76 Türk Lirasıdır. Dört çocuğu olan ve eşi çalışmayan bir işçinin bu yıl alması gereken işsizlik maaşı 258,76 Türk Lirasıdır. Yine evli, eşi çalışmayan ve 5 çocuğu olan işçiye verilmesi gereken işsizlik maaşı aynı oranda 258,76 Türk Lirasıdır. Aşağıda evli ve eşi çalışan işçilerin alması gereken işsizlik maaşı tutarlarını detaylı bir şekilde sunmaya devam ediyoruz.

Haksız yere işine son verilen sigortalı işçilerin işsizlik maaşı almak için her ay sonunda müracaatta bulunabilir. İşsizlik maaşını almak isteyen vatandaşlarımız en yakın PTT şubesinden kimlik bilgileriyle başvuru yapmaları gerekmektedir. Ancak tekrardan ifade etmek istiyorum ki her ay sonunda bu maaş yatmakta ve işçilerin de bu tarih aralığında maaşını almaya gitmeleri gereklidir. Kimliğinizle beraber başvurduktan sonra yatan işsizlik maaşı var ise PTT görevlisi aracılığıyla maaşınızı alabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kapitalizm Nedir?

1 Ocak 2019 yılından itibaren geçerli AGİ oran tablosu aşağıda verilmiştir.

İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı 2019 Oran Tablosu ve Maaş Kimlere Verilir?

İşsizlik Maşı Ne Kadar Yatırılır?

İşsizlik maaşı yatma süresi genelde kişilerin sigortalılık durumlarına bağlıdır. İşten çıkarılma tarihinden son 3 yıl içerisinde en az 600 gün çalışanlara işsizlik maaşı verilmektedir. Yine son 3 yıl içerisinde en az 900 gün çalışmış olan bir emekçinin sigortası ve işsizlik sigortası primlerinin tam yatmasıyla 240 günlük bir işsizlik maaşı alabilecekler. Son 3 yıl içerisinde en az 1080 gün çalışmış olan işçi ise 300 gün boyunca işsizlik maaşından yararlanabilecektir.

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

İşten çıkarılan işçilerin yararlanabileceği işsizlik maaşı ne kadar kimler alabilir şartları neler konusuna yukarıdaki bilgilere ilave olarak aşağıda yine benzer konuları yayınlıyoruz. Kimler işsizlik maaşı alabilir ve işsizlik maaşı alma şartları konusuna da değindikten sonra bu kez işsizlik maaşının nasıl hesaplandığına dair bilgiler sunacağız.

Öncelikle işsizlik maaşını almaya hak kazanmak için birtakım şartların yerine getirilmesi gerektiğini unutmamalıyız. İşsizlik sigortasından yararlanmak ve işsizlik maaşı almak için şartlar aşağıda sıralanmıştır. Bu koşulları sağlayanlar kendi hakları olan işsizlik maaşı almak için PTT den başvuruda bulunabilir. Ancak işsizlik maaşının her ayın son gününde verildiğini de tekrardan ilave edelim.

  • İşsizlik sigortasından haksız yere işten çıkarılan işçiler Ancak kimi durumlarda ise haklı fesih konuları nedeniyle kendi isteğiyle de işten ayrılanlara işsizlik maaşı verilebilir. Ancak bunun dışında, kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. Haklı fesih içerisinde ise işverenin ahlak ve iyi niyet halleri ele alınmaktadır. Bununla beraber iş yerinin değişmesi, kapanması, sona ermesi gibi konularda işten çıkarılan işçilere işsizlik maaşı verilmesi zorunludur.
  • İşsizlik maaşından yararlanmak için işten çıkarılan bireyin 30 gün içerisinde maaş için başvuru yapmalıdır. Başvuru yapan bireyin başvuru kabulüyle her ayın son gününde maaş yatacaktır.

İşsizlik maaşından yararlanmak ve işsizlik maaşı alabilecek bireylerin yukarıdaki iki maddeye ilave olarak; işten çıkarılmasından önceki 120 gün içerisinde primleri ödenmiş olması suretiyle son 3 yıl içerisinde bu bireyin en az 300 gün sigortalı çalışmış olması zorunludur. Bu madde kapsamında şartları yerine getirenler işsizlik maaşı almaya hak kazanacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Evraksız Kefilsiz Herkese 5.000 TL İhtiyaç Kredisi
İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır

Son dört ay içerisinde yatırılmış prime, işçinin esas kazancı ele alınarak hesaplanmakta olan günlük brüt kazancının %40 oranıdır. Günlük işsizlik ödeneği olarak kabul edilir. Bu durumda hesaplaması yapılan işsizlik maaşı tutarı, bir asgari ücretin yüzde seksenine  (%80) ulaşamaz ve geçemez.4857 sayılı İş Kanunu Hukukunun 39 uncu maddesiyle hesaplaması yapılan, 16+ yaş ve üzerindeki işçiler adına uygulanması gereken zorunlu bir ödemedir.

İşsizlik Maşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşının matematiksel nasıl hesaplanacağı ve ne kadar olduğunu dilerseniz bir örnek ile ifade edelim.

Son 4 aylık prim kazan ortalaması 4.000 TL olan işçi bu oranın %40’ı kadar işsizlik maaşı alabilecektir. Yani 3.000/100×40=1600 TL olacaktır ve bu alınacak olan işsizlik maaşıdır. Bu tutarın içerisinde vergiler de bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşının alınabilmesi için ilk olarak yukarıda belirtilen şartların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi zorunludur. Ardından ise işsizlik maaşı başvurusu için İŞKUR Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu dilerseniz resmi internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. İşsizlik maaşı alırken hiçbir şekilde sigortalı bir işte çalışamazsınız. Yeni güzel bir sigortalı iş bulduğunuzda işsizlik maaşınız iptal olacaktır. Bu iptal işlemlerini yapmamanız halinde iş kanunu gereğince para cezasına çarptırılacaksınız.

İŞKUR Genel Müdürlüğü resmi adresinden İşsizlik Maaşı Başvuru Sayfasına gitmek için Hemen Başvur tıklayınız.

 Önemli Ayrıntılar

İşsizlik maaşı alıyorsanız sigortalı işte çalışmanız için aldığınız maaşı iptal etmelisiniz!

İşsizlik maaşı almaya hak kazanan bireyler PTT şubelerinden maaşlarını alabilir.

Yukarıda işsizlik maaşı 2019 oranları resim olarak eklenmiştir. Bunun nedeni ise mobilde tabloların küçülmesidir.

UygunKrediler.ORG ekibince hazırlanan bir önceki, Uygun Faizlerle Akbank Konut Kredisi Başvurusu ve Faiz Oranları adlı yazımızı incelemek ve ilgili konuya anında kredi başvurusu yapmak için lütfen tıklayınız. Bununla birlikte, Findeks Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir? isimli makalemiz hakkında detaylı bilgi almak ve yazıyı incelemek için lütfen tıklayınız.

Ayrıca görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanları üzerinden dile getirebilirsiniz. Aklınıza takılan, öğrenmek istediğiniz ve bizden istediğiniz konular için lütfen yorum alanlarını kullanınız.