İŞKUR üniversite öğrencilerine iş imkanı olarak bir dizi sosyal program çalışmaları yapmıştır. Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İŞKUR işbirliği ile yürütülen bu çalışmalarda üniversite öğrencileri hem sosyalleşebiliyor hem de harçlıklarını çıkarabiliyor. Gündüz vakti olan ikinci öğretim öğrencileri için gerçekten muhteşem bir çalışma olan İŞKUR üniversite öğrencilerine maddi anlamda destek olması hem de öğrencilerin iş hayatına öğrenebilmesi onlara büyük bir deneyim katıyor. Aynı zamanda birinci öğretim ve ikinci öğretim lisans ya da önlisans öğrencileri İŞKUR’un düzenlediği yaz işi başvurusu da yapabiliyor. Sosyal çalışma programları kapsamında gerçekleştirilen tüm işlemler İŞKUR web sayfası üzerinden gerçekleştiriliyor. Kurumun istediği tek şart ise açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç lisans ve önlisans öğrencilerinin ağırlıklı not ortalamasının 2 ve üzerinde olmasıdır.

Öğrenciler Sosyal Çalışma Programı İle Ne Kadar Maaş Alacak?

İŞKUR ve Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen sosyal çalışma programı kapsamında lisans ve önlisans öğrencisi olup akademik notu 2 ve üzerinde olan herkes çalıştığı süre boyunca maaş alabilecek. Peki bu maaş miktarı ne kadar olacak? Geçtiğimiz yılda üniversite öğrencilerinin sosyal çalışma programları vesilesi ile yaptıkları işlerden günlük yevmiyeleri 67 lira 36 kuruş olarak veriliyordu. Aynı zamanda öğrencilerin sigortaları da çalıştıkları süre boyunca İŞKUR tarafından karşılanıyor. Yaz aylarında program çerçevesinde öğrenciler temmuz, ağustos ve eylül ayları olmak üzere toplamda 3 ay süreyle çalışabiliyor. Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı yaptığı açıklamalarda yaz boyunca sürecek programın öğrencilerin kendilerine vakit ayırabilmeleri için haftada sadece 3 gün olacağını duyurdu. Bu program ile öğrenciler hem sosyal hayatlarını geliştirebilecek hem de iletişim kurabilme, analitik düşünme gibi yeteneklerini artırarak iş hayatına daha kolay adapte olabilecek.

Sosyal Çalışma Programlarına Katılmak İçin Hangi Evrakları Temin Etmek Gerekir? 


Üniversite öğrencilere gerekli şartı sağladıktan sonra İŞKUR’un internet sayfası üzerinden sosyal çalışma programı kapsamında kendilerine uygun işlere başvuru yapabilirler. İşlerin nitelik kodlarına uyan her öğrenciden öğrencilik durumlarını ispatlayan belge istenir. Bunun haricinde gerekli tüm prosedürler İŞKUR tarafından hızlı bir şekilde tamamlanarak öğrencilerin sosyal çalışma programlarından faydalanması sağlanır. Ayrıca öğrencilerin istedikleri ilde çalışma imkanı bulunmaktadır. Yani öğrenim gördüğü ya da ikamet ettiği ilde programdan faydalanması gerekmez. Her bir yaz döneminde bir öğrenci en fazla 3 adet sosyal çalışma programına başvuruda bulunabilir. Tüm öğrencilik hayatı boyunca 90 gün süreyle programdan yararlanabilirler.