1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

İskonto/İştira Kredisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

1

Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

İskonto/İştira Kredisi Nedir?

İnsanların her zaman nakit ihtiyaçlarının olduğu bir gerçek olarak karşımıza çıkan olgulardan bir tanesidir. Özellikle ticari bir işletmeniz varsa daha ileriye gidebilmek, daha geniş kitlelere hitap edebilmek veya faaliyetlerinizin sürekli olmasını sağlamak amacı ile nakit ihtiyacı duyma ihtimaliniz normal insanlara oran ile bir kademe daha yukarı bir seviyede yer almaktadır. Ticari işletmelerin yöneldiği kredilerden en önemli olanı iskonto kredisi veya iştira kredisi olarak gözler önüne seriliyor. Senet veya çek gibi kıymetli evraklar karşılığında yapılabilen ödemeler bu kredinin ana ayaklarını oluşturan durumların da başında gelir. Bankalar bu kredi için belirli şartları da aramaktadır.

İskonto/İştira Kredisinin Şartları Nelerdir?


Yukarıda belirtmiş olduğumuz çek veya senet gibi kıymetli evrakların belirli bir vade süreleri bulunmaktadır. Dolayısı ile bu vade günlerinden önce herhangi bir ödeme talebi de söz konusu olmayacaktır. Tam bu noktada devreye giren bankalar ise sundukları şartlar ile beraber müşterilerine özel ayrıcalıkları da tanımaktadır.

Bilindiği gibi çeklerin veya senetlerin muhafaza edilmesi, saklanması ve korunması oldukça zor olan bir durumdur. Hal böyleyken bankaların sunduğu hizmetler ile beraber bu çek ve senetleri vade günlerinden önce bozmaları, nakde çevirmeleri de son derece kritik bir noktada yer almaktadır. İskonto veya iştira kredisini müşterilerine yönelterek bu çek veya senetlerin nakit ihtiyaçlarını giderme yolunda da kritik bir noktayı işaret ettiklerine şahit olmamız da son derece mümkün. İştira kredisi senedi veren borçlu kimsenin banka şubesi ile aynı belediye sınırları içerisinde ikamet etmemesini koşul olarak ortaya koymaktadır. Dolayısı ile bulunduğunuz bir bölge dışında bu krediye başvurmanız çok daha mantıklı olacaktır.

İskonto/İştira Kredisi Ne İşe Yarar?

Aslında tam anlamı ile nakit ihtiyaçlarına doğrudan cevap veren ve ticari işletmelerin hayat kaynağı olarak söylemek bu kredi türü için en güzel analizlerden bir tanesi olacaktır. Yukarıda belirtilen şartlar sağlandığı takdirde bankalar alacaklara karşılık olarak bu krediyi müşterilerin kullanımına açıyorlar. Dolayısı ile ticari işletme sahibiyseniz ve nakit ihtiyacınız had safhaya ulaştıysa iskonto/iştira kredisine yönelmeniz oldukça doğru bir adım olacaktır.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

58 kez okundu.

1 Yorum  1. İlknur İlkaya on

    genelde ticari işletmelerin kullandığı bir model olduğu için vatandaşların çoğu bu konuya hakim değildir. Yazınızda çok güzel açıklamışsınız.Bu krediyi kullanmanız için nakit ihtiyacınızın hat safhaya ulaşması şart ihtiyaç dahilinde çekilebilecek kredidir diyebiliriz hatta banka krediyi vermeden iş yerine gelip iş yerinde araştırma yapabilir tabi bu genelde kredi notu düşük yada başka bir kredisi olan iş yeri sahiplerine uygulanabiliyor.Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.