Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

İskonto/İştira Kredisi Nedir?

İnsanların her zaman nakit ihtiyaçlarının olduğu bir gerçek olarak karşımıza çıkan olgulardan bir tanesidir. Özellikle ticari bir işletmeniz varsa daha ileriye gidebilmek, daha geniş kitlelere hitap edebilmek veya faaliyetlerinizin sürekli olmasını sağlamak amacı ile nakit ihtiyacı duyma ihtimaliniz normal insanlara oran ile bir kademe daha yukarı bir seviyede yer almaktadır. Ticari işletmelerin yöneldiği kredilerden en önemli olanı iskonto kredisi veya iştira kredisi olarak gözler önüne seriliyor. Senet veya çek gibi kıymetli evraklar karşılığında yapılabilen ödemeler bu kredinin ana ayaklarını oluşturan durumların da başında gelir. Bankalar bu kredi için belirli şartları da aramaktadır.

İskonto/İştira Kredisinin Şartları Nelerdir?


Yukarıda belirtmiş olduğumuz çek veya senet gibi kıymetli evrakların belirli bir vade süreleri bulunmaktadır. Dolayısı ile bu vade günlerinden önce herhangi bir ödeme talebi de söz konusu olmayacaktır. Tam bu noktada devreye giren bankalar ise sundukları şartlar ile beraber müşterilerine özel ayrıcalıkları da tanımaktadır.

Bilindiği gibi çeklerin veya senetlerin muhafaza edilmesi, saklanması ve korunması oldukça zor olan bir durumdur. Hal böyleyken bankaların sunduğu hizmetler ile beraber bu çek ve senetleri vade günlerinden önce bozmaları, nakde çevirmeleri de son derece kritik bir noktada yer almaktadır. İskonto veya iştira kredisini müşterilerine yönelterek bu çek veya senetlerin nakit ihtiyaçlarını giderme yolunda da kritik bir noktayı işaret ettiklerine şahit olmamız da son derece mümkün. İştira kredisi senedi veren borçlu kimsenin banka şubesi ile aynı belediye sınırları içerisinde ikamet etmemesini koşul olarak ortaya koymaktadır. Dolayısı ile bulunduğunuz bir bölge dışında bu krediye başvurmanız çok daha mantıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çek Karşılığı Kredi Nasıl Kullanılır?

İskonto/İştira Kredisi Ne İşe Yarar?

Aslında tam anlamı ile nakit ihtiyaçlarına doğrudan cevap veren ve ticari işletmelerin hayat kaynağı olarak söylemek bu kredi türü için en güzel analizlerden bir tanesi olacaktır. Yukarıda belirtilen şartlar sağlandığı takdirde bankalar alacaklara karşılık olarak bu krediyi müşterilerin kullanımına açıyorlar. Dolayısı ile ticari işletme sahibiyseniz ve nakit ihtiyacınız had safhaya ulaştıysa iskonto/iştira kredisine yönelmeniz oldukça doğru bir adım olacaktır.