Yeni bir işe başlayacak kişiler için iş başvuruları çok önemli bir konumdadır. Yapacağınız başvuru deyim yerindeyse sizin iş hayatınızdaki kaderinizi belirleyecektir. Başvurunuza göre işveren veya insan kaynakları sizi kadrosuna katacaktır.

İş başvurusu yaparken sizin için çok büyük önem arz eden konular arasında Linkedln profiliniz de çok önemli bir yer edinmektedir. Seçkin bir Lınkedln hesabına sahip olmanız sizin işe alımınızda çok büyük katkılar sağlayacaktır.


İş başvurularında ön plana çıkabilmek için profilinizin tam olarak sizi yansıtması gerekmektedir. Profiliniz ne kadar doğru ve dolu olursa iş başvurunuzun olumlu sonuçlanması da o kadar yüksek ihtimalli olacaktır.

Lınkedln Profiliniz İçin İpuçları

Lınkedln profilinizin işverenleri ve insan kaynaklarını etkilemesi için yapmanız gereken bazı işlemler vardır.

Bu işlemlerden birisi profilinizi güncel tutmanızdır. Çoğu kişi hesabını güncel tutmayı unutmaktadır. İş başvurularında eski bilgileri kaldırarak yeni bilgileri eklemeniz çok büyük yararınıza olacaktır.

Kesinlikle profilinizde bir resim bulundurun çünkü başvurunuzda en çok önem verilen konulardan birisi budur. Profilinize eklediğiniz fotoğrafın güncel ve net olmasına dikkat etmelisiniz. Biraz da resmi duran bir fotoğraf daha iyi olacaktır.


Arka plan fotoğrafınızda ise seçici davranmalısınız. Arka plana koyacağınız fotoğrafın sizin karakterinizi yansıtmasına veya mesleğinizle alakalı olmasına dikkat edin.

En önemli konulardan birisi de özgeçmişinizdir. Özgeçmişinizi yazarken kendinizi doğru, anlaşılır ve abartısız şekilde tanıtmalısınız.

Profilinizdeki bilgileri doldururken yazım hatası yapmamanız da çok önemlidir. Eğer yazım hatası yaparsanız profilinizi inceleyen kişi bunu görecek ve sizin hakkınızdaki fikirlerinim değişmesine sebep olacaktır.

Eğer kişisel bir web siteniz varsa bunu hesabınıza eklemeyi unutmayın. İletişim bilgileri bölümü altında bulunan bölümde web sitesi ekleme bölümü bulunuyor. Eğer varsa kişisel web sitenizi eklemek etkileyici olacaktır.

Diğer bir husus ise URL’dir. Lınkedln hesabınızı oluşturduğunuza otomatik olarak anlamsız harf ve işaretlerden oluşan bir URL verilmektedir. Bunun göze hitap etmesi ve dikkat çekici olması için Genel Profil bölümünden Kişileştirilmiş URL’nizi Oluşturun butonuna tıklayarak uygun bir URL düzenleyebilirsiniz.

Lınkedln hesabınızın çekici bir görünüme sahip olmasını önemsemelisiniz. Profilinize paylaşımlar, gönüllü deneyimler, onur ve patentler, yabancı diller ve önemsediğiniz amaçlar gibi bölümler ekleyerek profilinizi kişiselleştirin ve çekici olmasını sağlayın.

Profilinize kesinlikle yeteneklerinizi eklemelisiniz. Yeteneklerinizi göstererek yöneticileri veya iş verenleri etkileyebilirsiniz. Yalan veya önemsiz olan yetenekleri eklememeye çalışmalısınız.

İş Hayatında Başarılı Olabilmek İçin Linkedln’i Neden Kullanmalı?

En popüler sosyal medya ortamlarından birisi olmasına rağmen birçok kişi Linkedln’i bilmemekte ve iş hayatınızda başarı sağlayabileceğini bilmemektedir. Linkedln dünyadaki en büyük profesyonel ağlardan birisidir.

Hem iş verenlerin hem de çalışanların bu sanal ortamı kullanması iş hayatınızda çok büyük etkilere sebep oluyor. Bu yüzden Linkedln’i kullanmak için bazı nedenler vardır.

Bunlardan birisi işe alım süreçlerinin değişmesi. Önceden insanlar birebir görüşerek işe alınırken zamanla bunlar ilanlar ve sanal ortam olarak gelişim göstermektedir. Bu sanal ortamlardan birisi de Linkedln’dir. İşverenler veya işe alım yöneticileri kendilerini uygun ve yeterli gereksinimleri karşılayan kişileri bulabilmek için Lınkedln’i kullanmaktadır. Bu sebeple güncel ve iyi bir Linkedln hesabına sahip olmanız işe girmenizde çok büyük artılar sağlayacaktır.

İkinci neden ise profesyonel bir ağ oluşturabilmek için uygun bir platform olmasıdır. Sektörünüzdeki kuruluşlarla bağlantılar kurabilmek iş hayatınızda başarılı olmak için çok önemli bir yer edinmektedir. Bu sebeple Lınkedln insanları ortak profesyonel ilgi alanlarına göre bağlayan gruplara katılmanızı sağlar. Burada iş fırsatları hakkında kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz.