İş Bankası IBAN’dan Hesap Numarası Bulma

Ülkemizde 10 yıldır banka işlemlerinde IBAN numarası kullanılsa dahi bazı durumlarda hesap numarasına ihtiyaç duyabiliriz. Bu durumda ibandan hesap no bulma gerekebilir. İşbankası hesap no öğrenme banka müşterilerinin sık sık sorduğu bir konudur. Oysa İş Bankası ibandan hesap no bulma işlemi yapılabilir. Türkiye İş Bankası iban numarasında olduğu gibi elbette diğer bankaların iban numaraları da müşteri hesap numarasını içerir. Zira, iban numarası belli bilgileri içeren 26 haneli bir koddur.

IBAN Numarası Nedir?


IBAN numarası, hesap numarasının uluslararası alanda kullanılabilen bir versiyonudur. Uluslararası Banka Hesap Numarası’nın İngilizcesi olan International Bank Account Number baş harflerinin kısaltılmasıdır. IBAN numarası ile özellikle ve sıklıkla sorun yaşanan yurtdışına para transferini kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. IBAN no sorgulama yoluyla iban numaranızı öğrenebilirsiniz.

Türkiye, IBAN numarası kullanımına 2008 yılının sonunda geçmiştir. Böylece bankacılık işlemleri konusunda da AB ile uyum sağlanmıştır.

IBAN No Nasıl Oluşturulur?

Her ülke IBAN no oluştururken farklı bir algoritma üretir. Fakat uluslararası alanda kullanılan standart bir kod olması nedeniyle, belirli bazı bilgileri içermek zorundadır.

Öncelikle, her kod IBAN’ın hangi ülkede oluşturulduğunu dolayısıyla banka hesabının nerede açıldığını göstermek zorundadır. Bu nedenle, her bir IBAN numarası hesabın açıldığı ülkenin ülke kodu ile başlar. Örneğin TR ile başlayan bir IBAN numarası Türkiye’deki, ES ile başlayan ise İspanya’daki bir bankanın müşterisini ifade eder.

İlginizi Çekebilir:  IBAN’dan Hesap No Bulma (İş Bankası İçin)

IBAN kodundan o ülkedeki hangi bankanın müşterisi olduğu anlaşılmalıdır. Böylece bankalar arası bir dil oluşturulur ve işlemler güvenilir bir şekilde yapılır. Örneğin Türkiye İş Bankası banka kodu 064, Ziraat Bankası banka kodu 010, Vakıflar Bankası banka kodu ise 015’tir. Ülkemizde her bir banka ve özel finans kurumunun kodu vardır. Buna ek olarak her banka şubesine de bir kod atar. IBAN numarası şube kodlarını da göstermektedir.

IBAN numarasının son bölümü ise müşteri hesap numarasından oluşur. Böylece ibandan hesap no bulma kolaylıkla yapılabilir.

Özetle her bir IBAN numarasından aşağıdaki bilgileri öğrenebiliriz:

  1. Hesabın açıldığı ülke
  2. Hesabın açıldığı banka
  3. Hesabın açıldığı banka şubesi
  4. Müşteri hesap numarası

IBAN Numarası Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

IBAN numarası, global hesap numaranızdır. Hesap numarası kullanarak yapabileceğiniz tüm işlemlerin yanında; uluslararası bankacılık işlemlerini güvenli ve hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar. Artık neredeyse her kurum bankacılık işlemleri için IBAN numarası vermekte ve karşıdan da IBAN numarası istemektedir. Bu doğrultuda iban sorgulama ve kullanma oldukça avantajlıdır.

IBAN ile işlem yapmanın avantajları şu şekilde özetlenebilir.

  • IBAN sisteminde her bir numara bir tek müşteriye aittir. Bu nedenle herhangi bir karışıklık riski oldukça düşüktür.
  • Bankalar arası bir dil niteliğinde olan ibanınızı uluslararası bankacılık işlemlerinizde rahatça kullanabilirsiniz. Aksi halde gecikmeler ya da ekstra maliyetle karşılaşabilirsiniz.
  • Belli bir sistemle oluşturulan bu kod ile banka özet bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

İş Bankası IBAN Numarası Nerede Yazar?

İş Bankası müşterilerinin merak ettiği bir soru İş Bankası iban numarası nerde yazar? Kartın üzerinde iban numarası arayanlar için kötü haber, iban numarası banka kartı üzerinde yazmaz. İş Bankası kartı üzerinde hesap numarası ile kart numarası yazılıdır.

İlginizi Çekebilir:  IBAN’dan İsim Bulma

IBAN numarasını farklı yollardan öğrenebilirsiniz.

ATM’lerden IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numaranızı banka kartınızla ATM’den sorgulayabilirsiniz. Benzer şekilde internet bankacılığından da IBAN numaranızı görebilirsiniz.

Çağrı Merkezinden IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

İş Bankası Çağrı Merkezi olan 0850 724 0 724 numaralı hattan, kimlik numaranız, müşteri numaranız, kart şifreniz ya da hesap numaranızı veya bunların kombinasyonunu kullanarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

İş Bankası Web Sitesi Üzerinden IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

İş Bankası internet sitesinde yer alan iban hesaplama sayfasından IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Bunun için Hesap tipinizi, şube kodunuzu ve hesap numaranızı girmeniz yeterli. Şube kodunuzu bilmiyorsanız, şubenizin bulunduğu ilçe üzerinden yine internet sitesinden aradığınız koda ulaşabilirsiniz.

İş Bankası IBAN’dan Hesap No Bulma Nasıl Yapılır?

İş Bankası IBAN numaranızı biliyorsanız, hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. İş Bankası IBANdan hesap no bulma amacıyla IBAN numaranızın son 7 hanesidir.

Örneğin, TR61 0006 4000 0012 3456 7890 12 numaralı IBANınızda, 00064 ya da kısaca 064 banka kodu 2345 şube numarasını ve 6789012 ise hesap numaranızı göstermektedir. Öte yandan genel olarak hesap numarası denince şube numaranızı da içerecek şekilde IBAN’ın son 16 hanesi kastedilmektedir.