İpotekli Kredi Veren Bankalar

Bankalar, kredi çekmek isteyen müşterileri için çok farklı araçlar üretmektedir. Örneğin gelir belgesi sunamayan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ipotekli kredi hizmeti sunulmaktadır. Üstelik bu ürün, kredi notu düşük olduğu için kredi çekemeyen, sicili bozuk olana kredi vermek için de uygundur. İpotekli kredi veren bankalar taşınır ya da taşınmazlarınızı teminat olarak alarak ihtiyaç duyduğunuz krediyi size sağlayacaktır.

İpotekli Kredi Nedir?


İpotekli kredi, bankaların sunduğu bir çeşit bireysel ihtiyaç kredisidir. İpotekli kredi taşınır ya da taşınmaz bir teminat karşılığında ve teminat bedelinin belli bir yüzdesi kadar verilir. Genel olarak bireysel ihtiyaç kredilerinin limiti kısıtlıdır. Daha yüksek miktardaki nakit ihtiyaçları için gayrimenkul ipoteği karşılığı kredi verilmektedir.

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

İpotekli kredi almak için öncelikle ipoteğe konu olabilecek bir malınızın olması gerekir. Çoğu banka kredi çekmek isteyen kişiye ait gayrimenkulü şart koşsa da VakıfBank, Odeabank gibi bazı bankalar malik olamayan kişilere de ipotekli kredi verebilmektedir. Genel olarak bankalar konut teminatı tercih eder. Bunun yanında örneğin Ziraat Bankası ipotekli kredi imarlı arsa ve işyeri teminatı da kabul etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Araba İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Son olarak, bankalar normalde teminat olarak taşınmaz ipoteği kabul etmektedir. Öte yandan örneğin örneğin VakıfBank araba/araç ipotekli kredi de vermektedir.

İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi, bankaların teminat olarak kabul ettikleri mallar çeşitlilik göstermektedir. Aşağıda ipotekli kredi veren bankalar ve ürünleri ile teminat olarak kabul ettikleri mallar ve kredilerin özellikleri listelenmiştir.

Akbank İpotekli Kredi


İpotekli ihtiyaç kredisi ile kendinize ya da yakınınıza ait konut ya da iş yerini teminat olarak gösterebilirsiniz. Vade süresi 12-60 ay arasında değişebilir. Vade sayısına göre kredi faiz oranı asgari yüzde 2,09; azami yüzde 2,28’dir.

Alternatifbank İpotekli Kredi

Alternatifbank tarafından sunulan bireysel finansman kredisi ile kendinize ait konutu teminat olarak gösterebilirsiniz. Geri ödemeleriniz için 60 aya kadar vade yapan bankanın sunduğu faiz oranı yüzde 2,05’dir.

Burgan Bank İpotekli Kredi

Burgan Bank ipotekli ihtiyaç kredisi ile kendinize ait konutun ekspertiz değerinin yüzde 50’si kadar ve maksimum 1.000.000 TL’ye  kredi kullandırır.

Denizbank İpotekli Kredi

Denizbank bireysel finansman kredisi ile kendinize ait konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar yüzde 2,59 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz. Vade süresi ise 12-60 ay arasında değişebilmektedir.

HSBC İpotekli Kredi

HSBC ipotekli kredi vermek için konutun size ait olmasını ve içinde ikamet etmenizi istemektedir. Bu koşullarda 48 aya varan vade ve yüzde 2,40 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz.

ICBC Turkey Bank İpotekli Kredi

ICBC Turkey Bank’ın ipotekli finansman kredisi, kendinize ait konutu teminat olarak sunarak nakit ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar.

OdeaBank İpotekli Kredi

Odeabank bireysel finansman kredisi ile kendinize ya da bir yakınınıza ait konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’ine; işyerini ve imarlı arsa değerinin yüzde 50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Maaşını Ziraat Bankası'ndan Alanlara Kredi

QNB Finansbank İpotekli Kredi

QNB Finansbank, diğer bankalardan farklı olarak KOBİ’lere ipotekli kredi hizmeti vermektedir. 120 ay vadeli ipotek teminatlı taksitli kredi, cirosu 20 bin TL’ye kadar olan firmalar tarafından ev, işyeri ya da arsa teminatla kullanılabilmektedir. Azami kredi tutarı ev ve işyerleri işin ekspertiz değerlerinin yüzde 75’i, arsa değerinin ise yüzde 50’sidir.

Şekerbank İpotekli Kredi

Şekerbank, kendinize ait konutu teminat gösterdiğiniz taktirde bireysel finansman kredisi ile ekspertiz değerinin yüzde 50’si tutarında ve azami 100 bin TL’ye kadar kredi vermektedir. Kredi faiz oranı vade süresine göre değişmektir. 3-36 ay vadeli çekimlerde yüzde 2,20; 37-48 ay için yüzde 2,22 ve 49-60 vadeli ödemelerde yüzde 2,33 faiz oranı uygulanmaktadır.

Ziraat Bankası İpotekli Kredi

Ziraat Bankası ipotekli bireysel finansman kredisi ile konut, işyeri ya da imarlı arsanızı ipotek teminatı olarak göstererek kredi çekebilirsiniz. İpotekli kredi hesaplama için konut ekspertiz değerinin yüzde 80’i, işyeri değerinin yüzde 75’i ve imarlı arsa değerinin yüzde 50’si hesaba katılmaktadır. Maksimum vade süresi ise 60 aydır.

TEB İpotekli Kredi

TEB bireysel finansman kredisi ile kendinize ait konutun ekspertiz değerinin yüzde 60’ına kadar 60 ay vadeli ve yüzde 2,69 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz.

Halkbank İpotekli Kredi

Halkbank bireysel destek kredisi ile kendinize ait konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar 60 ay vadeli ve yüzde 2,05 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz.

İş Bankası İpotekli Kredi

İş Bankası tüketici destek kredisi ile kendinize ait konutun ekspertiz değerinin yüzde 50’sine kadar 36 ay vadeli ve yüzde 2,70 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz.

VakıfBank İpotekli Kredi

Vakıfbank ipotekli kredi konusunda en fazla ürün yelpazesine sahip bankadır. İpotekli krediler için uygulanan faiz oranı yüzde 2,09’dur. İpotek karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi ile kendinize ya da bir yakınınıza ait konutu; arsa ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi ile kendinize ya da üçüncü bir şahsa ait arsayı ve otomobil rehni karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi ile kendi otomobilinizi ipotek teminatı olarak kullanabilirsiniz. Araç ipotekli kredi ile arabanızın ekspertiz değerinin yüzde 50’sine kadar kredi çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Yapı Kredi Cepten Kredi Başvurusu