İpotekli Kredi Nedir?

Bankalar, daha fazla kazanç sağlamak için herhangi bir risk görmedikleri müşterilerinin dışında kalan kişilere de örneğin kara listeye kredi hizmeti vererek ürün satmak isterler. Bir yandan da müşterinin borcunu ödeyememe riskini almak istemezler. İpotekli kredi bu ikilemi ortadan kaldırmak için hizmete sunulmuş bir kredi türüdür. İpotek karşılığı kredi piyasada belli bir değere sahip olan bir malınızın bankadan çekeceğiniz kredi için teminat olarak verilmesidir. İpotekli ihtiyaç kredisi olarak sunulan bu ürün bazı bankalar tarafından ticari müşterilere de verilmektedir. Yine de büyük oranda bireysel finansman için verilir.

Hangi Durumlarda İpotekli Krediye Başvurulur?


Evinizi ya da otomobilinizi ipotek altına aldırmak çok da istenen bir durum olmasa gerek. Borcunuza karşılık olarak verdiğiniz bu malları kullanırken daha çok kiracı gibi hissedebilirsiniz. Bu nedenle, ipotekli kredi başvurusu çok tercih edilmez; fakat bazı durumlarda zorunluluk olarak karşınıza çıkabilir.

Aşağıda belirtilen durumlarda nakit ihtiyaçlarınızı ancak ipotekli krediyle karşılayabilirsiniz.

Kredi Notunuz Düşük İse İpotekli Kredi Kullanabilirsiniz.

Kredi notunuzun düşük olması banka için oldukça riskli bir durumdur. Düşük kredi notu banka için borçlarınızı zamanında ve düzenli ödeyemediğiniz anlamı taşımaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak için siz borcunuzu ödeyemeseniz de kendi zararını tahsil edebileceği bir teminat ister. Kara listeye ipotekli kredi veren bankalar genel olarak size ait olan konutu teminat olarak kabul eder. Öte yandan hizmet kapsamını genişleterek üçüncü şahıslara ait konutları, iş yeri ve arsaları ve hatta otomobilinizi teminat olarak kabul eden bankalar da bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Çalışmıyorsanız İpotekli Kredi Kullanabilirsiniz.

Bankaların kendilerini güvence altına almak için istedikleri bir diğer şart ise gelirinizin olması. Böylece, kredi borcunuzu düzenli bir şekilde ödemediğiniz durumlarda banka zararını tanzim etmek için gelirinizden yararlanabilirler. Çalışmadığınız için maaş bordrosu sunamıyorsanız ve gelir belgesi sunabilecek başka bir geliriniz yok ise çalışmayana kredi olarak değerlendirilebilen ipotekli kredi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Yüksek Miktarda Nakit İhtiyacınız İçin İpotekli Kredi Kullanabilirsiniz.


Evinizi ipotek teminatı olarak verdiğinizde, kullanabileceğiniz kredi tutarı, bankadan bankaya değişse de evinizin ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar çıkabilir. Bu miktar, piyasada kullanılabilen diğer kredi miktarlarından daha yüksektir. Bu nedenle, ipotekli kredi yüksek nakit ihtiyacı olanların sıklıkla tercih ettiği bir kredidir.

İpotekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalar, ipotekli kredi başvurusu için banka şubelerini görevlendirmiştir. Kredi kullanmak isteyen kişi gerekli evraklarla birlikte bizzat şubeye başvurmalıdır. Gerekli belgeler banka özelinde değişebilmekle birlikte, genel olarak aşağıdaki bilgi ve belgelerin sunulması talep edilmektedir:

 • Kimlik aslı ve fotokopisi– nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport kabul edilebilir.
 • İkametgah belgesi ya da yerleşim yeri gösterir belge
 • İpotek teminatı olarak sunulacak olan gayrimenkulün tapusu

Çalışmayanların da kullanabildiği bu kredi için ipotekli kredi veren bankalar çok riskli gördükleri durumlarda gelirinizi belgelemenizi isteyebilir. Gelir belgesi olarak kabul gören evraklar şunlardır:

 • Ücretli çalışanlar için maaş bordrosu
 • Serbest meslek sahipleri için vergi levhası
 • Şirket ortakları için vergi levhası ya da şirket kuruluş ilanını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
 • Gayrimenkul geliri sunacaklar için ilgili gayrimenkulün tapusunun aslı ve fotokopisi
 • Emekliler için hesap cüzdanı

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

İpotek teminatı olarak gösterebileceğiniz bir malınız var ise ve bankaların başvuru için istediği şartlara ve belgelere sahip iseniz ipotek kredisi veren bankalar arasından bir tanesini tercih ederek başvuru yapabilirsiniz. Karar verirken aşağıdaki göstergeleri karşılaştırmalısınız.

 • Banka teminat gösterdiğiniz malın ekspertiz değerinin ne kadarını kredi olarak kullandırıyor?
 • Faiz oranı nedir?
 • Vade sayısı nedir?
 • Kredi kullanmak için ve vade süreci içinde ekstra koşulu var mı?
İlginizi Çekebilir:  30.000 TL Kredi İçin En Uygun Faiz Oranı Veren Bankalar

Kredi başvurusu yapacağınız bankaya karar verip, kredi başvurunuz onaylandığında teminata konu malın değerini tespit etmek için ekspertiz yapılır. Ekspertiz yapılmasının ardından 3 gün sonra çekebileceğiniz kredi miktarını öğrenebilirsiniz. Müşterinin bu değere itiraz etme hakkı saklıdır. Bu durumda banka değerin yeniden gözden geçirilmesini isteyebilir.

Piyasada kullandırılan maksimum kredi miktarı taşınmazın ekspertiz değerinin yüzde 80’idir. En az kullandıran bankalar ise bu değerin yüzde 50’sini kredi olarak vermektedir.

Özetle, ipotekli kredi nasıl alınır sorunusun yanıtı başvuru, onay, ekspertiz ve kredi miktarının banka hesabınıza yatırılması olarak sıralanabilir. Kredi ödemelerinizi gerçekleştiremediğiniz taktirde, banka teminata konu taşınmaz ya da taşınır malı satarak uğradığı zararı tanzim etme hakkına sahiptir.