İkinci El Araç Kredisi

Bir otomobil satın almaya karar verdiniz. Bunun için birikim yapmanız gerekir. Birikimi olmayıp düzenli geliri olanlar araç kredisi alarak ihtiyaçlarını giderebilir. Araç kredileri; sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi olmak üzere iki şekilde verilir. Sıfır km araç kredisi için araç satan firmalarla iletişime geçmeniz tavsiye edilir. Araç satan firmaların bankalarla özel anlaşması olabilir. Belli bir miktar krediyi sıfır faiz kampanyası ile çekebilirsiniz. 2.el taşıt satın alacaksanız 2. el taşıt kredisi çekmelisiniz. Bu yazı dizimizde sizler için ikinci el araç kredisi nasıl çekilir, şartları nelerdir, hangi evrakları tamamlamanız gerekir, kimler ikinci el taşıt kredisi çekemez gibi soruları sizler için cevaplandırmaya çalıştık.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?


0 km taşıt kredisi ve ikinci el taşıt kredisi almak için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Bankalar şartları yerine getiren kişilere kredi imkânı sunar. Taşıt kredisi şartları bankadan bankaya farklılık gösterir.

İkinci El Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

İkinci el araç alırken aracın yaşına dikkat etmelisiniz. Araç kredilerinde yaş sınırı vardır. Bankalar 5 yaş altındaki araçlara araç kredisi vermeyi tercih ediyor. 10 yaşından büyük araçlar için kredi daha zor verilmektedir. İkinci el araçlar için ekspertiz raporu almalısınız. Bu rapor sayesinde aracın kaza geçmişi, her parçasının son durumunu ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Böylece satın aldığınız araçla ilgili sonradan bir sürprizle karşılaşmazsınız.

İlginizi Çekebilir:  2.El Taşıt Kredisi Şartları ve Başvurusu

Satın alacağınız araç üzerinde bir ceza olup olmadığını kontrol edin. Vergi borcu, köprü geçiş cezası, trafik cezası olup olmadığını araştırın. Satın alacağınız aracın temiz olup olmadığına dikkat edin. Satıcı ile alıcı arasında noter onaylı sözleşme hazırlamalısınız. Noter satış onayı ve ruhsatı bankaya sorunsuz bir şekilde ulaştırmalısınız. Bireysel satışlarda noter onayı olmadığı durumlarda sorun çıkabilir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

İkinci el taşıt kredisi çekebilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Bankadan kredi için onay aldıktan sonra bankaya bir takım evrakları tamamlayıp teslim etmeniz gerekir.


İkinci el taşıt kredisi için sizden istenen evraklar şunlardır:

  • Maaş bordrosu ya da kazancı gösteren belge (aylık geliri beyan etmek için),
  • Serbest meslek sahipleri için üye olunan meslek kuruluşuna dair belge,
  • Nüfus cüzdanı,
  • Son 2 aya ait elektrik, su, telefon, doğal gaz faturalarından biri,
  • Araç satın alınmamışsa ruhsat fotokopisi,
  • Eğer araç satın alınmışsa noter onaylı satış sözleşmesi (noter onayından itibaren 15 gün içerisinde kredi için başvuru yapılmalıdır)

Araç Kredisi Onayı Kaç Gün Sürer?

Sıfır ve ikinci el araç kredi onayları bankaya sunulan belgelere göre değişiklik gösterir. Bankaların dönüş süresi 1 ile 3 iş günü arasında değişir. Kredi notunuz yüksekse bu süre maksimum 1 gün içinde sonuçlanır.

Taşıt Kredisinde Kredi Notunun Etkisi Nedir?

Bankalara taşıt kredisi için başvuru yaptığınızda iki konuda inceleme yapılır. İlki gelir durumunuza bakılır. Düzenli bir işiniz varsa kredi başvurunuz büyük oranda kabul edilir. İkinci kriter ise kredi notunuza bakılır. Daha önce bankalarla olan ilişki durumunuz kredi notunuzu belirler. Ödemelerinizi zamanında yaptınız mı? Ödemeleri eksiksiz yaptınız mı? Borç durumunuz nedir? Gelir durumunuz nedir? Tüm bu hususlar bir havuzda değerlendirmeye alınır. Değerlendirmede kişilere 0 ile 1900 arasında puan verilir. 0 ile 599 puan arası gurup yüksek riskli gurup olarak değerlendirilir. Bu gurupta yer alan kişilerin kredi alması çok zordur. Bu guruptaki kişiler borçlarını hep aksatıp eksik ödemiş kişilerdir. Birçok kez takibe düşmüş avukatlık olan kişiler bu puan aralığında yer alır. 699 ile 1099 arasındaki gurup orta riskli guruptur. Bu gurupta yer alan kişiler kefil ve ipotek göstererek kredi çekebilirler. 1100 ile 1900 arasında yer alan kişiler az risk taşır. Bu guruptaki kişilerin kredi başvuruları hemen onaylanır. 5 dakika gibi kısa sürede kredi çekebilirler. Kredi notunuzu yükseltmek için ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Her ay ekstrenizin asgarisini değil tamamını ödemelisiniz. Ödemeleri gününde eksiksiz yapmalısınız. Kredi kartınız yoksa düşük limitli de olsa bir kredi kartı çıkartıp düzenli harcama ve ödeme yapmalısınız. Otomatik ödeme talimatı vermek, faturalarınızı son günü gelmeden ödemek kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Bankaların Kredi Onay Süreci Ne Kadar Sürede Gerçekleşmektedir?

En Fazla Hangi Oranda Taşıt Kredisi Kullanılabilir?

Sıfır araçlarda kredi oranları müşterilere daha geniş sunulur. Araç bedelinin %80’i kadar kredi çekebilirsiniz. 100 bin liralık bir araç için 80 bin lira kredi çekebilirsiniz. Bazı kampanyalarda kredi çekim oranı % 100 bulabilir. İkinci el taşıt kredisinde üst limit belirsizdir. Bankaya ve aracın değerine göre üst limit farklılık gösterir. Bankalar aracın kasko değerinden hareket ederek 50 bin liraya kadar olan kısım için kredi çektirir. Arabanın yaşı da çekeceğiniz kredi oranını etkiler.

Bankalar İkinci El Araç Kredisi Verirken Hangi Yöntemleri İzler?

İkinci el araç kredisi başvurusu yapıyorsanız kredi tutarının %5’i kadar ek masraf banka tarafından tahsil edilir. Bu masraflara bankada dosya masrafı denir. Dosya masrafının dışında ek bir kasko yani kaza sigortası yaptırmanız gerekir. Düşük maliyetli kredi almak için farklı bankalarla görüşüp bankaların taşıt kredisi  faiz oranlarını incelemeniz gerekir. Bazı markalar bankalarla özel anlaşma yapılır. Aracın yaşına göre faiz oranı artabilir. Kullanılan kredinin vadesi uzadıkça ödeyeceğiniz faiz miktarı artacağı için mümkün olduğunda kredi vadesini kısa tutmaya özen göstermelisiniz. Krediyi aldıktan sonra ara ödeme dönemlerini iyi belirlemelisiniz. Ara ödeme tarihleri önceden belirlenirse bankalar bundan ek ücret almazlar. Her ara ödeme döneminde yeni bir kredi ödeme planı hazırlanır. Bunun için de bankalar sizden ek ücret talep edebilir.

Sıfır veya İkinci El Taşıt Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

Bankalar taşıt kredisi verirken sıfır kilometre taşıt kredisi, ikinci el taşıt kredisi, ticari taşıt kredisi, motorsiklet taşıt kredisi, tekne kredisi olmak üzere 5 kategori altında müşterilerine kredi imkânı sunar.

Taşıt kredisi çekebilmek için 18 yaşından büyük olmanız, aktif olarak en az 6 ay sigortalı bir işte çalışıyor olmanız, alacağınız taşıt üzerinde bir ipotek durumunun olmaması, kredi notunuzun yeterli seviyede olması ve geliriniz taksit ödemenizi karşılayacak düzeyde olması gerekir. Bankalar taşıt kredilerini en fazla 60 ay vade ile sunar. Alınan taşıt üzerine banka ipotek koyar. Kişinin kredi borcu bitmeden satın aldığı aracı satması ve bir başkasına devretmesi söz konusu değildir. Kredi vadesini ödemeyen kişinin aracına bankaların el koyma hakkı vardır. Son yapılan değişikliğe göre bankalar 120 bin lirayı aşmayan taşıtlar için %70 oranında kredi çekebilirler. 100 bin liralık araç satın alan birisi bankadan maksimum 70 bin lira kredi kullanabilir. 120 bini aşan araçlar içinse %50’sini araç kredisi olarak çekebilir. Taşıt kredisi çekme şartları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bu anlamda tüm bankaların faizlerini ve araç kredisi çekme şartlarını inceleyip size en uygun olanı seçmelisiniz.