Halkbank IBAN’dan Şube Bulma

Halkbank müşterilerinin sıklıkla ihtiyaç duydukları konulardan biri ibandan şube kodu bulma yoludur. IBAN’dan şube bulma Halkbank müşterileri kadar Halkbank müşterileri ile iş yapan kişi ya da kurumlara da lazım olabilmektedir. Halkbank iban numarasından hesap numarası bulma yapılabildiği gibi şube kodu da bulunabilmektedir. Başka bir deyişle, Halkbank iban sorgulama yoluyla banka bilgilerinizle ilgili birçok özet bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şube Kodu Nedir?


Bankaların genel merkezlerinin yanında birçok farklı il ve ilçede banka şubeleri de vardır. İl ve ilçelerdeki müşteriler işlemleri şubeler üzerinden yapar ve bu işlemler genel merkeze yönlendirilir. Bu işlemler yapılırken, banka çalışanlarının aynı dili konuşabilmesi için çeşitli kodlamalar yapılır. Bu kodlamalardan biri de şube kodudur. Halkbank şube kodu aşağıdaki bilgileri gösterir:

  • İşlem yapan kişinin hangi ilde olduğu,
  • İşlemin hangi ilçeden yapıldığı,
  • İlçede birden fazla Halkbank şubesi var ise, hangi şubeden işlem yapıldığı

Hangi bankacılık işlemini kullanacak olursanız olun, şube kodu istenen bir veridir. Örneğin, ATM’den bir kişiye para göndermek isterseniz, göndereceğiniz hesabın açıldığı şubenin kodunu bilmeniz gerekir.

Halkbank Şube Kodunu Nasıl Öğrenirim?

Halk Bankası ülkemizin en büyük bankalarından biridir. Bankanın yurtiçinde 81 ilde toplam 990, yurt dışında ise 6 adet şubesi bulunmaktadır. Her bir şubenin spesifik bir kodu vardır. Yukarıda da belirtildiği gibi, bu kod bir çok işlemi yapabilmek için zaruridir. Halkbank şube kodu öğrenme amacıyla birçok yola başvurabilirsiniz.

Öncelikle hesap açtığınız banka şubesinde görevli banka memurlarına, banka şube kodunuzu sorarak öğrenebilirsiniz. Bunun dışında diğer bir kolay yol ise banka kartı üzerinden şube kodunu öğrenmektir. Halkbankası banka kartları üzerinde 16 haneli rakamlar bulunmaktadır. Bu rakamın ilk 4 hanesi şube kodunu göstermektedir. Banka kartınız ile ATM’de hesap bilgilerinizi kontrol edebilir, buradan da şube kodunu öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Ayrıca, Halkbank şube kodunu öğrenmek için 0850 222 0400 numaralı Halkbank çağrı merkezini arayabilirsiniz. Benzer bir şekilde, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanarak şube kodunuzu hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Son zamanlarda daha sık merak edilen konu ise Halkbank ibandan şube bulmanasıl yapıldığıdır.

Ibandan Şube Bulma Halkbank İçin Nasıl Yapılır?

IBAN, kişiye özel global hesap numaranızdır. Farklı coğrafyalarda bulunana bankaların konuştuğu dil de diyebiliriz. Örneğin, bir bankaya para transferi yapıldığında, parayı alan banka IBAN numarası üzerinden paranın hangi ülkeden ve bankadan gönderildiğinin yanı sıra parayı gönderen müşterinin bankanın hangi şubesinden hesabı açtığını da öğrenebilir.

Diğer bankalarda olduğu gibi Halkbank iban numarası 26 karakterden oluşur. İlk iki hane ülke kodunu gösterir. Bu doğrultuda Halkbank müşterilerinin IBAN numaralarının ilk iki hanesi de TR’dir. IBAN’ın 5-9 arasından kalan 5 karakteri ise banka kodunu gösterir. Halkbank’ın banka kodu 012’dir. IBAN’da ise bu kod 00012 olarak kullanılmaktadır. Halkbank IBAN numarasının son 8 hanesi hesap numarasını gösterir. Bunun öncesinde bulunan 4 hane ise şube kodunu göstermektedir.

Örneğin, 9739 Halk Bankası Çankaya şubesini gösterirken 9849 ise İstanbul Aksaray şubesinin kodudur.

Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse, Halkbank ibandan şube bulma konusunu örneklendirelim. Örneğin, IBAN numaranız TR020001200000973913456789 olsun. Dünyanın neresinde olursanız olun, bu IBAN numarasından şunlar anlaşılıyor:

  • TR: Hesabınızı Türkiye’de açtığınız.
  • 00012: Hesabınızın Halkbank’ta açtığınız.
  • 9739: Hesabınızı Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Halkbank Çankaya şubesinde açtığınız.
  • 13456789: hesap numarasına sahip müşteri olduğunuz.

Bir cümle ile anlatmak gerekirse, bu IBAN numarası ile başka bir ülkedeki bankaya para transferi yaptığınızda banka görevlisi şu cümleyi kurabilecektir. Parayı gönderen kişi Türkiye’de Halk Bankası Ankara Çankaya Şubesinden hesap açmış 13456789 hesap numarasına sahip müşteridir.

İlginizi Çekebilir:  IBAN’dan Hesap No Bulma

Halkbank müşterileri bankanın web sitesi üzerinden de ibandan şube kodu öğrenebilirsiniz. Bunun için Halkbank internet sitesi üzerinden IBAN hesaplayıcı sayfasına girmelisiniz. Sayfanın aşağısına doğru indiğinizde Hesap No/ Şube Bulma kutucuğunu görebilirsiniz. Buraya IBAN numaranızı doğru bir şekilde girdiğinizde hesap numaranızı ve şube numaranızı öğrenebilirsiniz.

Benzer bir şekilde, aynı sayfadan şube kodunuz ve hesap numarası ile iban bulma konusunda yardım alabilirsiniz.

Son olarak, yine bankanın internet sitesine girerek bulunduğunuz il ve ilçedeki şube ya da şubelerin kodlarını bulabilirsiniz. İlçenizde birden fazla şube olsa dahi, şubenin adresi üzerinden şube kodunu da rahatça bulabilirsiniz.