IBAN’dan İsim Bulma/Sorgulama

Artık bankacılık işlemlerinde daha sık karşılaşılan IBAN numarasını iban sorgulama işlemi ile nasıl öğrenirsiniz? IBAN numarası üzerinden ihtiyacınız olan hangi bilgilere ulaşabilirsiniz? ibandan isim bulma mümkün müdür? İbandan hesap no bulma için ne yapılmalıdır? Hesap numaranızı biliyorsanız, hesap numarasından iban bulma yapılabilir mi? Bankacılık işlemlerini sık kullanan kişilerin IBAN numarası ile ilgili merak ettiği soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

IBAN Nedir?


Bankada hesap açan herkesin bir banka hesap numarası vardır. Bu numara müşteriye özel olup özellikle banka içi işlemlerinizde kullanılabilir. Bankalar arası yapılan işlemlerde ise hangi bankadan işlem yapıldığını da belirtecek kodlara ihtiyaç duyarsınız. Bu bazen karışıklığa sebep olabilir. Özellikle yurtdışına yapılan para transferlerinde hesap numarası kullanımı birçok yazım hatası, bildirim eksikliği vs.ye sebep olmaktaydı. Bunu ortadan kaldırmak için, ortak bir bankacılık dili oluşturulması gerektiği ortaya çıktı. Bu ihtiyaçtan ortaya çıkan IBAN numarası, Avrupa Birliği üye ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’deki bankalar da AB’ye uyum kapsamında 2008 yılında IBAN numarası uygulamasını kullanmaya başlamıştır.

IBAN, banka müşterilerinin uluslararası banka hesap numarasıdır. Banka müşterileri iban no sorgulama yapmak için banka şubelerine, internet ya da mobil bankacılık hizmetlerine, banka çağrı merkezlerine banka ATM’lerine ya da banka web sitesine başvurabilirler. IBAN numarası kişiye özel üretilir. IBAN numarası uygulaması olan ülkeler içinde her IBAN’ın tek bir kişi karşılığı vardır.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Iban numarası farklı yollardan öğrenilebilir. Artık her yeni hesap için doğrudan IBAN numaranızı öğrenirsiniz. 2008 yılı öncesi hesap açan ya da henüz IBAN numarasını bilmeyenler için iban numarası öğrenme yöntemleri oldukça kolay ve hızlıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Öncelikle, şubenize giderek bireysel bankacılık bölümünden iban numaranızı öğrenebilirsiniz. Şubeye gidemeyecekseniz, bir ATM üzerinden de öğrenebilirsiniz. Bunun için banka kartınız ile banka ATM’sine giriş yapıp, hesap bilgilerini kontrol etmeniz yeterlidir.


Dışarıya çıkmadan, bulunduğunuz yerden iban no sorgulama yapmak istiyorsanız bunun d birkaç yolu var. Bankanızın çağrı merkezini arayarak, istenilen bilgileri doğru şekilde verdiğinizde size iban numaranızı ileteceklerdir. Internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullananlar ise sisteme giriş yaparak bir tık ile numarayı öğrenebilir. Son olarak birçok banka, banka web sitesinde Iban hesaplama bölümü oluşturmuştur. Bu bölümü hesap numarasından iban bulma amacıyla kullanabilirsiniz.

IBAN ile Neler Yapılabilir?

IBAN numarası, hesap numaranızı kullanabildiğiniz her yerde işlem yapmanızı sağlar. Bunun yanında uluslararası işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde, daha da önemlisi güvenli bir yolla yapmanıza imkan sunar. IBAN numarası ile aşağıdaki işlemler yapılabilir:

  • Banka hesaplarınız arasında para transferi
  • EFT ve Havale işlemleri
  • Kurumlara fatura ödeme
  • Başka kişi ya da kurumlara para transferi
  • Yurtdışı para transferi

Artık birçok kurum ve kuruluş bankacılık işlemleri için IBAN numarası vermekte ve IBAN numarası istemektedir. Bu nedenle iban numarası nerde yazar oldukça sık karşılaşılan bir soru haline gelmiştir.

IBAN’dan Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

IBAN numarası 26 haneli bir koddur. Uluslararası alanda standartlaşmayı sağlayan bu kod, bankacıların birbirini anlayabilmesi için bazı bilgileri içermek zorundadır.
IBAN numarasından öğrenebileceğiniz bilgiler şunlardır:

  • Müşterinin hesabı açtığı ülke,
  • Muhatap olunan banka,
  • Müşterinin hesabı açtığı il ve ilçe,
  • Müşterinin hesap numarası,

Bu bilgilere, kodda bulunan ülke kodu, banka kodu, şube kodu ve doğrudan yazılan hesap numarası üzerinden ulaşılır.

IBAN’dan Hesap No Bulma

IBAN numarasından elde edebileceğiniz en önemli bilgilerden biri müşteri hesap numarasıdır. Bu numara her IBAN kodunda bulunmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  IBAN’dan Hesap No Bulma

Banka hesap numaraları farklı sayıda rakam içerebilir. Türkiye’de genel uygulama 7 ya da 8 haneli hesap numaraları olmakla birlikte bu sayı artabilir; ama minimum 7 haneli diyebiliriz. İbandan hesap no bulma amacıyla IBAN’ın son hanelerine bakılmalıdır. Banka hesap numaranız kaç rakamdan oluşuyorsa, IBAN’ın sondan o kadar rakamı hesap numaranızı gösterecektir.

IBAN’dan Şube Kodu Bulma

IBAN numarası, hesabın hangi şubeden açıldığını da göstermektedir. Böylece, kodu gerçekten kişiye özel bir hale getirmektedir. Türkiye’de her bankanın şubelerinin kodları 4 hanelidir. İbandan şube kodu bulma amacıyla hesap numarası öncesinde bulunan 4 rakama bakmak gerekir. Bu 4 rakam banka şube kodunu göstermektedir.

Örneğin, bankanı 7 haneli hesap numarası kullanıyor diyelim. IBAN numaranız; TR01 0006 4000 0008 8881 2345 67 olsun. Burada 1234567 sizin hesap numaranız olur. Banka şube kodu ise 8888’dir. Ek olarak 00064 banka kodunu gösterirken, TR de ülke kodunu belirtir.

IBAN’dan İsim Bulma

Yukarıdan da anlaşılabileceği gibi ibandan isim bulma doğrudan yapılamaz. Başka bir ifadeyle, iban numarası müşterinin ismini size göstermez. Yalnızca müşteri hesap numarasını içerir ki bu numara üzerinden de üçüncü kişilerin isimlerine erişmezsiniz. Bunun temel nedeni ise müşteri gizliliğidir.

Öte yandan, ibandan isim bulma amacıyla kullanabileceğiniz bir yol var. İlgili hesaba iban numarasını kullanarak ATM üzerinden para göndermek bunun için bir yöntemdir. Üstelik para gönderme işlemini tamamlamanıza da gerek yok.

ATM üzerinden aynı banka müşterisi olup olmadığınıza bağlı olarak IBAN ile EFT ya da IBAN ile havale seçeneğine girin. Gerekli bilgilerini girdikten sonra, son onayı almadan önce ibanın ait olduğu kişinin ad ve soyadını görebilirsiniz. Böylece doğru kişi olup olmadığını teyit edip, işleme devam edebilir ya da işlemi iptal edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  IBAN’dan Şube Bulma (Halkbank İçin)