IBAN’dan Hesap No Bulma İş Bankası

Ülkemizde son 10 yıldır hesap numarası yerine banka iban kodları kullanılmaktadır. IBAN, hesap numarasının uluslararası kullanımı için üretilen bir koddur. İban sorgulama şube, internet sitesi, ATM vb. farklı birçok yoldan yapılabilir. Türkiye İş Bankası iban numarası diğer ibanlar gibi 26 karakterden oluşmaktadır. İş Bankası iban numarası nerde yazar diye soranlar için kartın üzerinde yazmadığını söyleyebiliriz. Yani İş Bankası hesap numarası öğrenme ile iban numarası öğrenme farklı şeylerdir. Hesap no öğrenme kart üzerinden de yapılabileceği gibi iban üzerinden de analiz edilip bulunabilir.

İş Bankası IBAN Numarası Nedir?


İş Bankası IBAN numarası, İş Bankası müşterilerinin bankacılık işlemlerini yaparken kullandığı koddur. Hesap numarasından farklı olarak, bu kod uluslararası alanda da kabul görmektedir. Yani kişinin uluslararası hesap numarasıdır.

Diğer bankaların olduğu İş Bankası iban numarası da 26 hanelidir. İlk iki hanesi ülke kodunu gösteren TR’dir. Takip eden iki rakam, kontrol amaçlı rasgele verilen rakamlardır. Sonraki 5 hane banka kodu için bırakılmıştır. Türkiye’de banka sayısı en fazla üç haneli olduğu için bu 5 hanenin ilk ikisi 00’dır. İş Bankası banka kodu ise 064’tür.

İş Bankası IBAN numarasından hesap no bulma amacıyla numaranın son 7 rakamına bakmanız yeterli. İş Bankası hesap numaranız IBAN numaranızın son 7 hanesidir. Hesap numarasından önce gelen 4 hane ise şube kodunu gösterir. IBAN numarasının bu bölümü bankadan bankaya değişebilir zira bazı bankaların hesap numaraları daha uzun ya da daha kısa olabilir.

İlginizi Çekebilir:  IBAN’dan Hesap No Bulma

Türkiye bankalarında bulunan hesap numaraları için genelleme yapılacak olursa, IBAN numarasının son 16 hanesi banka şube kodunu da içerecek şekilde hesap numarasını gösterir.

İş Bankası IBAN ile Neler Yapılabilir?


İş Bankası müşterileri, İş Bankası iban sorgulama ile kişisel IBAN numaralarını öğrendikten sonra aşağıdaki banka işlemleri başta olmak üzere birçok işlemi hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde yapabilir.

  • Hesaplar arası para transferi
  • EFT ve Havale işlemleri
  • Başka hesaplara para transferi
  • Yurtdışı para transferi

Başka hesaplara para transferi yapabilmek için karşı tarafın IBAN numarasını da bilmeniz gerekir.

İş Bankası IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

İş Bankası IBAN numaranızı farklı yollarla öğrenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, banka kartınızın üzerinde IBAN numaranızın yazılı olmayacağıdır. İş Bankası banka kartı üzerinde müşteri numarası ile hesap numarası bunulur. Peki, İş Bankası IBAN numarası nerde yazar?

İş Bankası IBAN numaranızı ATM’lerden öğrenebilirsiniz. Kartınızla hesap bilgilerinize baktığınızda IBAN numaranızı da göreceksiniz.

Ayrıca 0850 724 0 724 numaralı İş Bankası Mağrı Merkezi’nden de IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Ya da Mobil bankacılık kullanıyorsanız, telefonunuzdan hızlıca IBAN numaranıza ulaşabilirsiniz.

Bu sıralarda daha çok kullanılan yöntem ise internet sitesi üzerinden İş Bankası ibandan hesap no bulma yoludur. Bunun için şifreye, giriş yapmaya, doğrulama kodlarına vs. ihtiyaç yoktur. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

  1. İş Bankası web sitesini ziyaret edin.
  2. IBAN hesaplama sayfasına gidin.
  3. Sayfada karşınıza çıkan forma Hesap Tipini (Vadeli ya da Vadesi), şube kodunuzu ve hesap numaranızı girin.
  4. Şube kodunu bilmiyorsanız, bankanın şubelerinden hesap açtığınız ilçede bulunan şubenin kodunu öğrenebilirsiniz.
  5. Tüm bilgileri girdikten sonra hesapla diyerek IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

İş Bankası Hesap No Nasıl Öğrenilir?

7 haneli İş Bankası hesap numaranız öncelikle banka kartı üzerinde yazmaktadır. Bunun dışında herhangi bir şubeden, çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. Mobil ya da internet bankacılığı üzerinden de öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  IBAN’dan İsim Bulma

Daha çok merak edilen konu ise İş Bankası IBANdan hesap no bulma nasıl yapılacağıdır. Yukarıda da bahsedildiği gibi, IBAN numaranızın son 7 hanesi banka hesap numaranızı göstermektedir. Bunu bir örnekle açıklayalım.

Örneğin, IBAN numaranızın TR01 0006 4000 0077 3456 9999 12 olduğunu düşünün. Burada 00064 ya da 064 İş Bankası’nın banka kodudur. Müşteri hesap numaranız 6999912’dir. Bu kartınızın üzerinde de yazar. Ek olarak banka şube kodunuz ise 7345’tir.

İnternet sitesi üzerinden ibandan hesap numaranızı öğrendiğiniz gibi aynı site üzerinden İşbankası Ibandan hesap no bulma işlemi de yapabilirsiniz. Bunun için sayfanın biraz daha aşağısında yer alan bölüme IBAN kodunuzu girmeniz yeterlidir.