Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

IBAN’dan Hesap No Bulma

Para yatırmadan havale göndermeye, faturalarınızı bankadan ödemeye kadar IBAN numarası artık tüm banka işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Daha önce hesap numarası ile yaptığımız tüm işlemlerde artık iban no istenmekte ve kullanılmaktadır. IBAN nedir? IBAN numarası neye karşılık gelmektedir? Hesap numarasına ihtiyaç duyulduğunda ibandan hesap no bulma yapılabilir mi? Örneğin, ibandan hesap no bulma Vakıfbank için nasıl yapılır? Ya da örneğin, ibandan hesap no bulma Halkbank için yapılabiliyor mu? Bu ve benzeri soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

IBAN Nedir?


International Bank Account Number  (Uluslararası Banka Hesap Numarası) kısaltılması olan IBAN, uluslararası hesap numaranızdır. Banka hesap numaraları ulusal düzeyde kullanım için üretilmektedir. Bu numaralarla başka bir ülkede ya da başka bir ülkeye transfer yapamazsınız. Bunu yapabilmeniz için uluslararası alanda kabul gören IBAN numaranızı bilmeniz gerekir.

Türkiye’de konuya ilişkin tebliğ 2008 yılında 27020 numaralı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Amaç, hem ulusal hem de uluslararası hesap hareketlerinin kolay ve doğru bir şekilde yaparak gecikmeleri ve hataları engellemektir. IBAN numarası hesap no konusunda standartlaşmayı sağlamakta ve hata riski düşürülmektedir. Böylece yazım yanlışı veya eksikliği kaynaklı zararların önüne geçilmektedir.

2008 yılından itibaren aktif olarak kullanılan IBAN numarası uygulaması ile banka transferleri çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Türkiye’de üretilen IBAN numaraları 26 hanelidir. Uluslararası düzeyde her bankanın bir kodu vardır. IBAN numarası bu kodu da içerecek şekilde üretilmiştir. Ayrıca ülke kodu ve hesap numaranızı da içerir. Böylece her IBAN numarası dünyada bir tek banka müşterisine ait olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Pratik anlamda, IBAN numarası ulusal olarak üretilen ve uluslararası kullanılan rakamlar topluluğudur. Her ülke IBAN numarasını farklı bir algoritma ile üretebilir. Örneğin, Türkiye’de banka IBAN numaraları ülke kodu olan TR ile başlatılmaktadır. Takip eden iki rakam bir çeşit kontrol basamağı olarak kullanılır. Sonrasında gelen beş rakam ise bankanın uluslararası kodudur. Bunu bir adet “0” takip eder. Bu sıfır arada boşluk bırakmak niyetiyle rezerv olarak konulur. Son olarak 16 hane ise hesap numaranızı göstermektedir.


Banka müşterileri iban no öğrenmek için bankalarına başvurabilecekleri gibi kartları ile ATM’den de öğrenebilirler.

Hesap No Nedir?

Bankacılık hizmetlerinden faydalanabilmek için banka hesabı açtırmak zorundasınız. Hesap numarası ise bankanın size özel tanımlayacağı belli bir algoritma ile verilen numaradır.  Hesap no öğrenmek için genellikle banka kartı üzerine bakmanız yeterli olur. Birçok banka hesap numarasını kart üzerinde belirtir; fakat kart üzerinde bulunan kart numarası ile banka hesap numarasını da karıştırmamak gerekir.  Hesap numarasının yazılı olduğu kartlarda, numara ad ve soyadın altında yazılı olur.

Öte yandan bazı bankalar hesap numarasını kart üzerinde bulundurmayı tercih etmez. Bu durumda müşteri hizmetlerini arayarak hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

IBAN’dan Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numaraları, her ülkeye özel olmak üzere belli bir algoritma ile üretilir. Bununla birlikte IBAN numarası uluslararası bir dil oluğu için, oluşturulurken içermesi gereken bazı bilgiler vardır. Böylece Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede bankalar birbiri ile aynı dili konuşup işlemleri gerçekleştirebilir.

IBAN numarası aşağıda yer alan bilgileri içermelidir.

  • Ülke kodu
  • Uluslararası alanda kullanılan banka numarası
  • Şube kodu
  • Hesap numarası

Başka bir deyişle IBAN numarasını bildiğimiz bir kişinin hesabı hangi ülkede açtığını, hangi bankadan açtığını, bankanın şubesini ve o kişinin hesap numarasını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  İş Bankası IBAN’dan Hesap No Bulma

Bir örnek vermek gerekirse aşağıda Türkiye’de kullanılabilecek bir IBAN numarası bulunmaktadır:

TR07 12345 0 6789123456789123

Bu IBAN’dan hesap no bulma nasıl yapılır? Türkiye’de hesap numarası şube kodu da dahil 16 haneden oluşmaktadır. Yukarıda verilen örnekte TR ülke kodunu göstermektedir. 12345 banka numarasıdır ve 6789123456789123 de bireysel hesap no’yu göstermektedir. Hesap no içindeki ilk dört rakam yani 6789 şube kodunu göstermektedir.

Elbette her ülkede bu şekilde olmak zorunda değil. Örneğin, İspanya’da kullanılabilecek bir IBAN numarasını düşünelim: ES72 1234 5678 0 1234567

Burada ES ülke kodunu gösterir. 72 kontrol basamağıdır. 1234 banka kodunu 5678 ise şube kodudur. Son olarak 1234567 ise hesap numarasıdır.

Başka bir örnek olarak Yunanistan için: GR07 1234 5678 0000 0001 2345 678

Burada 123 banka kodudur. 4567 şube kodudur. 8000000012345678 ise banka hesap numarasıdır.

Öte yandan, hesap numarasından iban bulma için bankanıza ulaşabilirsiniz. İnternet bankacılığına girdiğinizde, IBAN numaranız, hesap numaranızın hemen altında veya yanında gösterilir.