Hibe Kredi Nedir?

Projenizi hayata geçirmek için nakit paraya ihtiyacınız var ise hibe kredi sizin için uygun bir seçenek olabilir. Geri ödemesiz hibe krediler ile projenizin başarılı olması için ilk adımı atabilirsiniz. Kosgeb küçük ve orta ölçekli işletmeler için bu tür destekleri veren kurumdur. Kosgeb hibe programları her dönem öncelik olarak belirlenen sektörlerde hizmet veren işletmelere hibe desteği sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kosgeb destekleri 2019 yılında düşük faizli kredilerden de yararlanılabilir. Kosgeb’in yanında kırsalda tarım ve hayvancılığı desteklemek için de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da geri ödemesiz kredi verilmektedir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hibe Kredi Kimler Alabilir? Nasıl Alınır?

Hibe Nedir?

Türk Dil Kurumu Türkçe sözlükte hibe nedir sorusunun cevabı bağış olarak verilmektedir. Kredi ise ödünç alınan veya verilen mal, para anlamına gelmektedir. Bu doğrultuda, hibe kredi kalıbı kullanım açısından tutarsızdır. Yine de halk arasında sıkça kullanılan bu söylem ile ne anlatılmak istendiğine bakmak gerekir. Hibe kredi genellikle belirlenen koşulları sağladıktan ve belli sorumlulukları yerine getirmeyi taahhüt ettikten sonra geri ödemesiz olarak verilen parayı işaret etmektedir. Bağıştan farklı olarak, alıcıya belli sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluklar maddi olmaktan çok, belli eğitimleri tamamlamak, rapor yazmak gibi kalemlerdir. Örneğin, Kosgeb girişimcilik hibesi alabilmek için öncelikle Uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamlanması beklenmektedir. Verilen hibeyi harcayabilmek için daha önce belirttiğiniz kalemler için faturalandırmanız beklenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tüm Girişimci Kredileri ve Hibe Başvuru Şartları (KOSGEB, İŞKUR, Halkbank,vs.)

Girişimciler İçin Kosgeb Hibe Destekleri Nelerdir?

Küçük ve orta ölçekli işletmeciler ya da işletmeci adayları için hibe desteği veren Kosgeb 31 Aralık 2018 itibari ile Yeni Girişimci Desteği almamaktadır. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ise başvuru kabule etmeye devam etmektedir. Bu program geleneksel girişimcilere 60 bin TL’ye kadar; stratejik öncelik olarak belirlenen sektörlerde çalışan ileri girişimcilere ise 370 bine varan hibe desteği yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kayıt Bürosu

Kosgeb’in farklı hibe destekleri de bulunmaktadır. Örneğin, stratejik ürün destek programı Stratejik Ürün/ Ürün Grubu Listesi’nde yer alan ürünlerin üretimini yapmak üzere 3 milyon TL’si geri ödemesiz 5 milyon TL destek vermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Devlet Destekli KOSGEB Hibe Kredisi Alanların Projeleri


KOSGEB Desteklenen Bölgeler (Hibe ve Faizsiz Kredi)


KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri (Hibe Alan Projeler)


KOSGEB Kredisini Kimler Alamaz?


KOSGEB Kredi Alanların Yorumları

Ayrıca İŞGEM/ TEKMER destek programı kapsamında aşağıdaki kurumlara da hibe kredi başvurusu yapabilmektedir.

  • İl özel idaresi
  • Belediyeler
  • OSB yönetimleri
  • TOBB’a bağlı odalar
  • Üniversiteler
  • TGB yönetici firmaları,
  • TTO
  • Kamu kurum ve kuruluşları ile firmalar

Bu program kapsamında, 2 bin 800 TL’si geri ödemesiz olmak üzere 3 bin 800 TL’ye kadar destek verilmektedir. Destek oranı ise sunulan proje bütçesinin yüzde 75’i kadardır.

Tarım ve Hayvancılık İçin Hibe Destekleri Nelerdir?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Avrupa Birliği Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPRAD) üzerinden hibe çağrıları yapmaktadır. Belli dönemlerde yapılan bu çağrılar tarım ve hayvancılığın özel alanlarına ve Türkiye’nin belli bölgeleri için yapılmaktadır. Başvuruları 8 Temmuz 2019’da başlayıp 23 Ağustos 2019’da bitecek olan 6. IPRAD Çağrısı “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” üzerinedir. Bu kapsamda bitkisel üretim, arıcılık, zanaatkarlık, su ürünleri, kırsal turizm ile makine parkları ve yenilenebilir enerji desteklenecektir. 15 ili kapsayan ve toplam 60 milyon avro bütçeli çağrıda bazı illerde destek oranı yüzde 65 iken bazı illerde ise yüzde 55’tir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İş Yeri Açan Bayanlara Devlet Destekli Faizsiz Kredi

Tarım ve Orman Bakanlığı ise belli sektörlerde dekametre başına hibe desteği vermektedir. Örneğin fındık üreticilerine 1 da başına 170 TL destek yapılmaktadır. Bakanlık hem hayvan yetiştiriciliği için hem de hayvan hastalıklarını önlemek için destek vermektedir. Örneğin kovan arıcılığı için arı başına 10 TL destek verilirken, aşı desteği olarak ise hayvan başına 1,50 TL verilmektedir. Destek verilen alanları ve uygulamaları Bakanlığın internet sitesinden inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Senetle Para Veren Yerler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ziraat Bankası Genç Girişimci Esnaf Kredisi

Engellilere ve Eski Hükümlülere İş Kurma Desteği Nedir?

Engelli bireylerin önce kendi işini kurup daha sonra da istihdam sağlayabilmeleri için İŞKUR geri ödemesiz hibe vermektedir. Buna göre 3 bin TL’ye kadar kurulum desteği ile 12 ay boyunca da fatura karşılığı işletme giderleri ve malzeme giderleri için destek vermektedir. Bu harcamaların üst limiti ise yıllık 47 bin TL’dir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İŞKUR Hibe Kredi Başvurusu İle Kredi Nasıl Alınır?

Kurum, eski hükümlülerin çalışma hayatına katılımını da desteklemektedir. Bu amaçla, asgari ücretin 15 katına kadar kuruluş desteği vermektedir.

İŞKUR’un hibe programlarına başvurmak için kurumun internet sitesinde yer alan başvuru rehberine göre proje hazırlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Hayvancılık Hibe Kredileri ve Başvuru Şartları
KOSGEB Tavuk Çiftliği Kredisi (2 yıl, 30 bin TL Hibe)
Beyaz Eşya Bayiliği İçin KOSGEB Kredi Nasıl Alınır?
Meslek Lisesi Mezunlarına KOSGEB Hibe Kredi Destekleri