Hibe Kredi Kimler Alabilir? Nasıl Alınır?

Ülkemizde KOSGEB aracılığıyla sıkça duymaya başladığımız nadir desteklerden olan hibe kredi nedir? Hibe kredi kimler alabilir ve hibe kredi nasıl alınır gibi ifadelere bu yazı içerisinde yer veriyoruz. Hibe kredi destekleri nasıl alınır ve hibe krediyi kimler alabilir gibi ifadelere geçmeden önce konu hakkında yeteri kadar bilgi paylaşımında bulunalım.

Hibe Kredi Nedir?


Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde nadir olarak görülen bu destek paketlerinin yaygınlaşması ve ülke ekonomisine destek sağlanması adına birçok farklı girişim devam ediyor. Hibe kredi nedir sorusuna cevap vermeden önce bu kredinin neden verildiğine dair küçük bir bilgi aktaralım. Belli başlı projeler için hazırlanan destek paketleridir ve amacı da girişimcilerin ayakta kalmasını sağlamaktır. Bununla beraber ülkede iş istihdamı yaratmak ve ekonomiyi hareketlendirmek amacıyla girişimcilere verilen nakit destek paketidir. Hibe kredi verilmesinin amacı bu şekilde tanımlanabilir. Bu kredi desteklerini banka kurumlarının kredileri ile karıştırmayınız. Esnafımızın piyasa içerisinde daha kaliteli işler yürütüp dünyaya ulaşması ve beraberinde ülkede ekonomi açısından harekette bulunması adına esnafa hibe krediler verilmektedir.

Hibe Kredi Desteklerini Kimler Alabilir?

Hibe kredi desteklerinden yararlanacak olan girişimciler birtakım şartlar sonucunda bu paketleri elde edebilmektedir. Genellikle KOBİ için verilen kobi hibe destekleri esnaf vatandaşlarımız için uygundur. Bununla beraber diğer hibe kredi paketlerinden girişimci adayları da yararlanabilmektedir. KOSGEB ve TKDK aracılığıyla yeni bir iş kurmak isteyen girişimci adayları da bu hibe desteklerinden yararlanabilir. Hibe kredi desteklerinden 18 yaş üzeri her krediye hak kazanan girişimci ve adayları yararlanabilir. Aşağıdaki satırlarda hibe kredi desteklerini kimler alabilir sorusuna tekrardan değinmeye devam edeceğiz.

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hibe kredi destekleri ülkede KOSGEB aracılığıyla başlamıştır. Bundan yıllar önce ilk olarak Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından çıkarılan destek paketlerinin yansımasıdır. Özellikle tarımsal alanlardaki geriye dönüşü tekrardan kazanmak ve üretken bir millet olmak amacıyla başlatılan kampanyalar yıllar sonra KOSGEB aracılığıyla tekrardan can buluyor. Hibe kredi desteklerinden yararlanacak olanlar KOSGEB ve TKDK kurumlarına başvuruda bulunabilir. Hibe kredi nasıl alınır dilerseniz buna iki maddede cevap verelim.

 • Kuruluşundan itibaren ülkemiz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile hareket eden ve buna bağlı olan KOSGEB ülkemiz girişimcilerine 50 bin TL hibe veriyor. Özellikle işyeri açacak olanlar için başlatılan hibe kredi desteği 50 bin Türk Lirasıdır.
 • Tarım ve Hayvancılık sektöründe faal olanlara da destek sağlanıp ülkeye katkıda bulunmak adına TKDK üzerinden genç çiftçilere 30 bin lira geri ödemesiz hibe verilmeye devam ediyor.
İlginizi Çekebilir:  65 Yaş Yaşlılık Maaşı Parası Ne Kadar Nasıl Alınır?

Hibe kredi nereden alınır sorusuna da bu şekilde cevap verebiliriz. Unutulmamalıdır ki bu hibe kredi desteklerinin amacı ülke ekonomisini canlandırmaktır. Sizler işinizi kurup işçi çalıştırmanız ve ihracat yapmanız için devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede hem sizler ülkemizi temsil edecek hem de işsizlik oranının düşmesine vesile olacaksınız.

Hibe Kredi Geri Ödenir Mi?


Hibe kredi geri ödemesi hakkında yalnızca yukarıdaki iki maddeyi okumanız bile bilgi edinmenize yetecektir. Yukarıdaki iki örnekten de anlaşılacağı üzere hibe kredi geri ödemesi yapılmaz ve yalnızca belirli program kapsamında sunulmakta.

Hibe Kredi Veren Kurumlar

Ülkemizde KOSGEB ile duymaya devam ettiğimiz hibe kredi destekleri şuan farklı kurum ve kuruluşlarca alınabilmektedir. Ülkemiz sınırları içerisinde hibe kredi başvurusu yapmak için aşağıda yazılı olan kurumlara müracaat edebilirsiniz.

 • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (proje zorunluluğuyla)
 • Tarım ve Hayvancılık bakanlığına bağlı kurumlar (yine proje kapsamında verilmektedir.)
 • TKDK (farklı destek paketleri vardır 4 ana programdan oluşur)
 • KOSGEB (9 ana programın destek paketleri mevcuttur. Hibe almaya hak kazanılmalıdır.)
 • Ticari ve Sanayi Odaları ve bunlara bağlı kurumlar (Belirli dönemlerde yapılmaktadır. Bilgi ve takip için kayıtlı odalara başvuruda bulunabilirsiniz. Yahut dilerseniz site içerisinde arama yaparak ilgili konuları görebilirsiniz.)
 • Kooperatifler (belirlenmiş olan sektörlere)
 • TÜBİTAK
 • Kalkınma Ajansları
 • Özel ve resmi finans kurumları

Yukarıda yazılı olan kurum ve kuruluşlardan hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz. Buna ilave olarak ülkemizdeki bakanlıkların kimileri yine geri ödemesiz hibe kredi destekleri sunuyor. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan kimi kuruluşlar yine hibe kredi desteği sunuyor.

Hibe Kredi Başvurusunu Nereye Yaparım?

Hibe kredi başvuruları için öncelikle yatırım yapılacak sektör belirlenmelidir. Ardından ise sektöre bağlı kurumlar aracılığıyla hibe kredi başvurusu yapılabilir.  Şu ifadeyi de eklemek istiyoruz ki alınacak olan hibe kredi destekleri bir amaç doğrultusunda verilmektedir. Yukarıdaki sayılı kurumlar aracılığıyla hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz.


ÖRNEK: KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi Desteği ile kurumun desteklediği sektör ve alanlarda faaliyet gösterebilirsiniz. KOSGEB 50 bin lira hibe alarak ilçedeki eksik sektörü tamamlayabilirsiniz.

NOT: Yukarıdaki örnekte üstü kapalı anlatıldığı gibi, KOSGEB hibe kredi destekleri belirlenmiş sektör ve alanlara verilir! Diyelim ki nüfusu 10.000 olan ilçede 10 tane ayakkabıcı dükkanı var ve sizler de bu alana girmek isterseniz bu durumda krediden yararlanamazsınız! KOSGEB hibe kredi verilmesinin amacını yukarıda açık ve detaylı bir şekilde anlattık.

Devletimiz ülke ekonomisinin canlanması adına hazırladığı destek paketlerini ihtiyaç doğrultusunda vermektedir. Devlet destekli hibe kredi alarak iş kurmak için bu destekleri nerede kullanmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Hibe Kredi Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Hibe Kredi Desteklerini Nasıl Alabilirim?

Devlet destekli verilen kredi paketlerinden, koşulları sağlayan her 18 yaş üzeri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yararlanabilir. Faaliyet yürütülecek alan için başvurular ilgili kurumlara yapılmalıdır.

Kırsal alanlarda çiftçilik ve bitkisel üretim gibi faaliyetleriniz için TKDK hibe kredi destek paketlerine başvurmalısınız.

Şehir sınırları içerisinde ve merkezlerde işletme kurmayı düşünenler KOSGEB hibe kredi destek paketlerinden yararlanmak için müdürlük ve temsilciliklere başvurmalıdır.


NOT: KOSGEB 50 Bin TL Faizsiz Hibe Kredi destekleri hakkında bilgi edinmek için lütfen BURAYA tıklayınız.

Hibe Kredi Destekleri Hangi Sektörlere Verilir?

Hibe kredi desteklerinin ilk olarak Mustafa Kemal ATATÜRK zamanında köylülere ve çiftçilere verilmeyle duyulmuştu. Günümüzde yine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı köylüye, üreticiye ve çiftçiye hibe vermeye devam ediyor.

TKDK hibe kredi destekleri için üretim ve yetiştiricilik faaliyetlerine yönelmelidir.

KOSGEB hibe kredi alabilen sektörler oldukça fazladır. Bunun için sizlere aşağıya not bırakıyoruz. Not içerisinde KOSGEB NACE Formu bulunmaktadır. NACE formuna tıklayarak hangi sektörlerin destek aldığını görebilirsiniz.

Hibe Kredi Destek Programları

Her yıl düzenli olarak verilmeye ve kimi zaman aniden verilen hibe kredi destek programları aracılığıyla binlerce girişimci şuan kendi işletmesinin sahibi. Örneğin geçen yıl verilen damızlık düve yetiştiriciliği hibe kredileri %50 geri ödemesiz hibe olarak verilmişti.

 • Canlı hayvan yetiştiriciliği için geçen yıl verilen %50 geri ödemesiz hibe kredi haberini Resmi Gazeteden
 • İşletme kurma, ahır yapım ve inşaatı için verilen %80 hibe kredi ve %50 hibe kredi için; hibe proje destek rehberine tıklayın.
 • KOSGEB hibe kredi destekleriyle yeni bir iş kurmak isteyen vatandaşlara %50 hibe kredi destekleri verilmeye devam ediyor.
 • KOSGEB hibe kredi alanların yorumları ile bu kurumun ne denli büyük projelere destek verdiğine şahit olabilirsiniz. Ayrıca üstteki KOSGEB menüsünden ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
KOSGEB Hibe Kredi Alanların Yorumları

KOSGEB hibe kredi alan girişimcilerin yorumları ile sizler de yeni fikirler üretebilirsiniz. Projenizi hazırlayın ve aklınızdaki güzel fikri KOSGEB ile paylaşın. Devletin verdiği geri ödemesiz kredi desteklerinden yararlanmanız halinde artık umarız ki işinizi kurabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Senetle Borç Para Veren Yerler Diyarbakır
Hibe Kredi Danışmanlık Hizmetleri ve Şirketleri

Ülkemizde hibe kredi sorularının yoğunlaşmasıyla beraber kredi danışmanlık merkezlerinin de artış göstermesine neden olmuştur. İşini gerçekten hakkıyla yapan şirketleri bulduğunuzda bunlarla çalışabilirsiniz. Ancak bunlar içerisindeki dolandırıcılara da lütfen dikkat ediniz. Hibe kredi için art niyetli kişiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden oldukça dikkatli olmanız lazım. Devlet hibe desteklerinden yararlanmanız için uygun bir iş planı projesi sunmalısınız.

NOT: KOSGEB Hibe kredi danışmanlık firmaları olarak kendisini tanıtan ve sizlerin üç kuruş parasına göz diken kişi/kurumlara karşı dikkatli olunuz. Bu kurumlar %100 hibe kredi garanti vaadiyle sizlerin parasına göz dikecektir! Unutmayın ki KOSGEB iş planı projenin onaylanması kamu elindedir! Kurul heyetinin yoğun analizleri sonucunda hibe kredi desteklerini almaya hak kazanıp kazanmayacağınız bildirilir!
Hibe Kredi Desteklerinden Nasıl Yararlanılır?

Yukarıdaki bilgiler eşiğinde hibe kredi başvurusunu nereye yaparım sorusuna ifade getirebilirsiniz. Hibe kredi desteklerinden yararlanıp bu güzel ülkenin güzel işsizlerine de yardımcı olmanızı dileriz. Konu içerisinde Hibe Kredi Kimler Alabilir? Nasıl Alınır? Konularına cevaplar bulabilirsiniz. İlgili konular için site içerisinde arama yapabilirsiniz.

NOT: KOSGEB Hibe kredi danışmanlık firmaları olarak kendisini tanıtan ve sizlerin üç kuruş parasına göz diken kişi/kurumlara karşı dikkatli olunuz. Bu kurumlar %100 hibe kredi garanti vaadiyle sizlerin parasına göz dikecektir! Unutmayın ki KOSGEB iş planı projenin onaylanması kamu elindedir! Kurul heyetinin yoğun analizleri sonucunda hibe kredi desteklerini almaya hak kazanıp kazanmayacağınız bildirilir!

Hibe Kredi Destekleri

Yukarıdaki bilgiler eşiğinde hibe kredi başvurusunu nereye yaparım sorusuna ifade getirebilirsiniz. Hibe kredi desteklerinden yararlanıp bu güzel ülkenin güzel işsizlerine de yardımcı olmanızı dileriz. Konu içerisinde Hibe Kredi Kimler Alabilir? Nasıl Alınır? Konularına cevaplar bulabilirsiniz. İlgili konular için site içerisinde arama yapabilirsiniz.

UygunKrediler.ORG ekibince hazırlanan bir önceki,  65 Yaş Yaşlılık Aylığı Maaşı Ne Kadar Oldu? adlı yazımızı incelemek ve ilgili konuya anında kredi başvurusu yapmak için lütfen tıklayınız. Bununla birlikte, Uygun Faizlerle Akbank Konut Kredisi Başvurusu ve Faiz Oranları isimli makalemiz hakkında detaylı bilgi almak ve yazıyı incelemek için lütfen tıklayınız.

Ayrıca görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanları üzerinden dile getirebilirsiniz. Aklınıza takılan, öğrenmek istediğiniz ve bizden istediğiniz konular için lütfen yorum alanlarını kullanınız.