Kredi Kartıyla HGS Yükleme

HGS Nedir?

HGS, “Hızlı Geçiş Sistemi” ifadesinin kısaltılmışıdır. Karayolları Genel Müdürlüğü ve PTT’nin işbirliği ile kurulmuş ve ülkemizde 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren kullanılmakta olan bir ödeme sistemidir. Araçlara bir cihaz takılmaktadır ve geçiş yapacak araçlardan etiket okunması RFID teknolojisi aracılığıyla sağlanmaktadır.  RFID teknolojisi sayesinde de araçlar duruş yapmadan geçiş yapmış olurlar.

İNCELEYİN:

En Uygun Kredi Faiz Oranları (GÜNCEL)


HGS Karayolları’nın sorumlu olduğu ve Yap-İşlet-Devret ile işletilen Boğaz Köprüleri’nden, otoyollardan, tünellerden geçişlerde, Skylines Eskihisar- Tavşanlı hattı feribotunda, İDO Harem, Sirkeci, Topçular, Eskihisar’dan yapılan feribotla seyahatlerde, Milli Parklarda kullanılmaktadır.

HGS sisteminden önce banka veya PTT’den aldığımız kartları okutarak geçiş yapılmakta idi, aracımızı da kartın okunması için durdurmak zorunda kalıyorduk. Eskiden kullanılan sistemin adı KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) idi.  HGS ile getirilmek istenen sistemde, araçların gişelerde durmasının önüne geçilerek trafik sıkışıklığını azaltmak amaçlanmıştır.

HGS, plakaya ücretlendirme yapmaktadır. HGS cihazının farklı araçlarda kullanılmasına izin verilmez. Eğer aracınızı satıyorsanız plakanıza kayıtlı HGS’nizi iptal ettirmeniz gerekir. Aksi halde ihlal cezaları gelebilir ki, HGS cihazı sizin üzerinizde gözüktüğünden cezayı siz üstlenmek durumunda kalabilirsiniz.

İptal ettirdiğiniz kartta kalan bakiyeler, yeni aldığınız HGS kartına aktarılacaktır.

İNCELEYİN:

Tüm Bankalar Kredi Kartı Başvurusu (Karşılaştırmalı)

HGS Nereden Alınmaktadır?


HGS bankalardan veya PTT’den temin edilebilmektedir. PTT, HGS’yi ücretli olarak araç sahiplerine vermektedir. Bankalar ise mevduat sahibi veya kredi kartı müşterilerine HGS’yi ücretsiz olarak verebilmektedirler.

İlginizi Çekebilir:  HGS Kredi Kartı ile Ödeme Yöntemleri

HGS Nasıl Alınır?

  • HGS Kartınızı tüm PTT şubelerinden, bankalardan, Karayolları otoban girişinde bulunan şubelerden satın alabilirsiniz.
  • Öncelikle aracınızın plakası üzerinde tanımlı HGS’nin olup olmadığını TC numaranızı ve şifrenizi girerek e-devlet’ten öğrenebilirsiniz.
  • HGS alımı için PTT’den başvuru yapacaksanız kimlik, araç ruhsatı ve fotokopileri ile başvuruda bulunmak gereklidir.
  • PTT Gişe Görevlisi’ne HGS almak istediğinizi belirttiğinizde HGS cihazı için sizden ücret istemektedir. HGS yüklemelerinde alt limit 50TL’dir. Siz kendiniz kredi kartınızla istediğiniz zaman HGS’yi yükleyebileceğiniz gibi kredi kartınıza verdiğiniz otomatik talimatla da yükleme yaptırabilirsiniz. Belirli bir alt limit değer tanımlar ve hesabınızdaki bakiye bu limitin altına düştüğünde bankanın otomatik yüklemesini sağlayabilirsiniz. Otomatik yükleme için minimum alt limit değeri 30TL’dir.
  • HGS hesabında bakiye sorgu işlemleri için de PTT veya e-devlet’ten “HGS bakiye sorgulama” işlemini yapabilirsiniz. Veya 444 1 778 ya da 0580 460 60 60 numaralı telefonlardan da sorgulama yapılabilmektedir.

İNCELEYİN:

Hemen Kredi kartı Veren Bankalar

HGS Ödeme Talimatları Tüm Banka Kartlarına Verilebilir mi?

Tüm banka kredi kartlarına otomatik ödeme talimatı verilebilir. Otomatik ödeme talimatının en önemli avantajı, bakiye yetersizliği nedeniyle kalabileceğiniz idari para cezalarının önüne geçmektir. Otomatik ödeme işleminin gerçekleşmesi için, “otomatik ödeme talimatı”nı doldurmuş olmanız ve imzalamanız gerekmektedir. Bankalar otomatik ödeme talimatlarından herhangi bir ücret tahsil etmemektedir. Aracınızın ait olduğu sınıfa göre, geçiş ücret miktarlarını da göz önünde bulundurarak alt-üst limit aralığında belirlediğiniz tutarın hesabınıza yatmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak kredi kartınızın limitinin aşılması, kredi kartının SKT’nin geçmesi veya yaklaşması nedeniyle yenilenmesi, çalınması, kaybolması gibi durumlar gerçekleşmiş ise, otomatik ödeme talimatını yenilemeniz gerekir; çünkü sizin daha önceden verdiğiniz otomatik ödeme talimatında eski kredi kartınızın bilgileri bulunmakta idi.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Aidat Ücreti Ödememek İçin Ne Yapabiliriz?

Ayrıca hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden de bakiye yüklemenizi yapabilirsiniz.

OGS, kredi kartına tanımlandığı ve otomatik ödemeler belirli bir limit dahilinde gerçekleştiği için vatandaş tarafından çokça tercih edildi. PTT AŞ, HGS’li geçişleri vatandaşlara alıştırmak, bakiye yetersizliinden kaynaklanan ihlali engellemek için HGS hesaplarına bakiye yükleme kolaylığı getirdi. Türkiye’de HGS’nin 12 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır. HGS’nin otomatik yükleme ve ödemelerinin kredi kartlarına tanımlanması ile sürücülerin işi bir nebze kolaylaştırılmış oldu.

HGS’li Geçişlerde Kart Tanınmazsa İzlenen Yol Ne Olmalıdır?

HGS elektronik bir cihazdır. Bozulması durumunda veya gişelerde okuyucularda problemlerin oluşması durumunda, okuyucu cihaz HGS’yi tanımaz. HGS sistemi aracı tanıyamadığı için, kaçak geçiş veya U dönüşü ücreti HGS’den tahsil edilebilmektedir. Böyle durumlar yaşandığında, itiraz etmelisiniz. İtiraz Karayolları Genel Müdürlüğü’nün HGS çağrı numarası olan 0850 460 60 60 nolu telefona yapılmaktadır. Hangi gişede problem yaşadığınızı, hattaki görevliye söylerseniz, kesinti yapılan paranız 48 saat içinde hesabınıza iade edilecektir.

İNCELEYİN:

Mesajla Kredi Kartı Başvurusu (Tam Liste)

HGS Hareket Dökümünü Nereden Takip Edeceksiniz?

hgsmusteri.ptt.gov.tr” adresinden, HGS etiketleriyle ilgili bilgilerinizi takip edebilirsiniz. HGS etiket no’su, TC kimlik no, cep telefonunuzu internete girdiğinizde ödediğiniz ücret, kaçak geçişler, kalan bakiye bilgilerini, yaptığınız geçişlerin yerlerini ve saatlerini görebilirsiniz.

İNCELEYİN:

Kredi Kartı İle HGS Ödeme Yöntemleri