HGS Kredi Kartı ile Ödeme

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile ülkemizde tüm otoyollarında, gişelerden kolayca geçiş sağlayabiliyorsunuz. Karayolları hgs ile daha hızlı akış sağlarken, birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Yeni kullanmaya başlayanlar için hgs yükleme nasıl yapılır sorusu ilk sorulardan biridir. En çok tercih edilen yöntemlerden biri ptt atm hgs yükleme yoldurur. Bunun yanında PTT atm’leri ise tek alternatif değildir. Hgs yükleme Ziraat Bankası üzerinden de yapılabilmektedir. Diğer birçok banka da HGS ödemesini otomatik olarak yapmanızı sağlayacak talimat yöntemine geçmiştir. Diğer bir soru ise hgs bakiye sorgulama nasıl yapılır sorusu biten bakiye nedeniyle cezaya düşmemek için merak ediliyor. Olur da ödemeler geç yapıldı, hgs ceza ödeme için nereye başvurmak gerekir? Son olarak ise, özellikle arabalarını sattıkları için bundan sonra kullanma ihtiyacı duymayacaklar için hgs iptali için ne yapmak gerekir?

HGS Nedir?


Otoyollarından geçerken daha önce biletli gişeler kullanılırdı. Kullandığınız otoyolun girişinde, giriş zamanınızı ve yerinizi yazan bir bilet alırdınız. Çıkış gişesinde bu bileti göstererek, giriş yaptığınız ve çıkış yaptığınız yer arasındaki mesafeye göre otoyol ücreti öderdiniz.

Biletli gişelerde ücret elle hesaplandığı için hem zaman alırdı hem de hatalar nedeniyle sorunlar yaşanabilirdi. Bu sistem trafik akışında da sorunlar yaratırdı.

Bu sorunları aşmak için 14 Mayıs 2012 tarihinde Karayolları hgs uygulaması başlattı. HGS sayesinde radyo frekansı ile temassız geçiş sağlandı. Bunun için aracın ön camına plakaya özel alınan HGS etiketini yapıştırmak ve bu barkoda para yükleme işlemi yapmak yeterli. Böylece, otoyol giriş ve çıkışlarında durmadan ilerlemenin rahatlığını yaşayabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  HGS Yükleme (Kredi Kartı İle)

HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS’nizi kullanmaya başlamak ve hgs yükleme yapmak için öncelikle PTT ya da yetkili diğer kurumlardan plakanıza kayıtlı HGS etiketi almalısınız. Bunun için araç ruhsatı, kimlik ve güncel iletişim bilgileri gerekmektedir. Ayrıca kullanıma başlamak için ilk seferde minimum bakiye yüklemesi yapmanız gerekir. Araç sınıf kategorilerine göre bu tutar şu şekilde belirlenmiştir.

  • 1. Sınıf araçlar içim 30 TL,
  • 2. Sınıf araçlar için 37,5 TL,
  • 3. Sınıf araçlar için 70 TL,
  • 4. Sınıf araçlar için 80 TL,
  • 5. Sınıf araçlar için 90 TL’dir.

HGS sahipleri, birçok farklı şekilde yükleme işlemi yapabilir. En çok bilinen yöntem PTT atm hgs yükleme olup, PTT ATM’si bulunan her yerden çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Diğer bir yöntem ise banka üzerinden otomatik yükleme talimatı vermek olabilir. HGS yüklemeyi Ziraat Bankası üzerinden yapmak için kredi kartı, kredili mevduat ya da vadesiz mevduat hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vermeniz yeterli. Bu talimatla, HGS bakiyeniz belli bir limitin altına düştüğünde banka hesabınızdan otomatik olarak transfer gerçekleştirilir. Diğer birçok banka da benzer hizmet vermektedir.

Son olarak, PTT’nin internet sitesi üzerinden de yükleme yapabilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS’de bakiyeniz sıfırlandığında, yol tarifesini cezalı öderseniz. Bunu yaşamamak için yola çıkmadan önce hgs bakiye sorgulama ile hesabınızda paranızın kalıp kalmadığını kontrol etmelisiniz.

Bakiyenizi hızlı bir şekilde yapabilmek için, hgs kaydı yaparken verdiğiniz bilgilerin güncel olduğundan emin olun. Bakiye sorgulamak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

  • PTT’nin HGS için oluşturulmuş hgsmusteri.ptt.gov.tr sitesine girin.
  • E-posta ve şifrenizi kullanarak ya da e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.
  • Sistemde bakiye sorgulama bölümünden otoyolları geçişinde kullanmak üzere ne kadarınız kaldığını görebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Asgari Hesaplama

HGS Ceza Ödeme Nasıl Yapılır?

Öncelikle hgs kullanıcıları iki tip ceza ile karşılaşır. Bunlardan biri bakiye yetersizliği nedeni ile diğeri ise yanlış şerit kullanma nedeniyle meydana gelir. Araç sınıfları için ayrılmış farklı geçiş şeritleri vardır. Örneğin HGS yerine otomatik geçiş sistemi (OGS) kullanırsanız, ödemeniz gereken miktarın 5 katına kadar ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bu ihlalleri öğrenip hgs ceza ödeme işlemini yapmak için öncelikle yukarıda bahsedilen PTT sayfasından, sisteme giriş yapmadan yalnızca plaka numaranız ile ihlal sorgulayabilirsiniz. Ceza ödeme için ise sisteme para yüklemeniz gerekir. Para yüklediğinizde ceza miktarı direk hesabınızdan düşecektir. Bu nedenle, ceza miktarını bilmeniz net bakiyenizi takip edebilmeniz için oldukça önemlidir.

Takip etmenizin kolay olması ve cezai duruma düşmemek için, yukarıda bahsedildiği gibi banka talimatı vermeniz tavsiye edilir.

HGS İptali İçin Ne Yapmak Gerekir?

Araç sahipleri iki farklı nedenle hgs iptali isteyebilir. Bunlardan ilki, hgs’nin kayıtlı olduğu aracı değiştirmek için olabilir. Diğeri ise tamamen iptal ettirmek olabilir. Bunların ikisi için de başvuru yaparken olduğu gibi PTT ve anlaşmalı işyerlerine başvuru yapmak gereklidir.

Eğer hesabınızda bakiye varsa, 7 gün içinde diğer HGS’ye aktarılabilir. İptal ettirmek isteyenler ise başvurunun ardından 30 gün içinde PTT şubelerinden para iadesi alabilirsiniz.