2020 yılında insanlar birçok işlemlerini banka aracılığıyla gerçekleştirmekte ve zaman zaman bankaların bu işlemler karşılığında aldıkları ücretler karşısında şikayetlerini dile getirmektedir. Ancak bankalar da kazanabilmek amacıyla yapılan her işlemden komisyon almayı genellikle tercih ediyor. Müşterilerine güven vermeyi amaçlayan ve onlara en iyi hizmeti vermek isteyen bankalar mümkün olduğu kadar her türlü işlemde aldıkları komisyonları düşük miktarlarda tutmaya çalışıyor. Bunun yanında hesap işletim ücreti almayan bankalar da yok değil. Birçok banka işletmesini yürütebilmek amacıyla hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı ve diğer işlemlere karşılık birtakım ücretler müşterilerinden isteyebilmektedir. Bu gelirlerle müşterilerine hizmet verebilmekte ve işletmelerini daha iyi bir konuma ulaştırmak için çalışmaktadır. Ancak bankalardan işlem yapan insanlar bankaların hesap işletim ücreti almalarını istemiyor. 2020 yılında hesap işletim ücreti almayan bankaların sayısı her geçen gün artıyor. Çünkü bankalar müşterilerini kazanmak istiyor. Sizlere bu yazımızda hesap işletim ücreti almayan bankalar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

QNB Finansbank Enpara


QNB Finansbank 2020 yılında geçtiğimiz yıllarda dijital bankacılık sektörüne enpara.com ile giriş yaparak pek çok müşterisinden hesap işletim ücreti talep etmeyerek oldukça büyük bir banka olma yolunda ilerliyor. Enpara.com uygulaması ile Finansbank hem kendi bankasına hem de diğer bankalara EFT havale ücreti almayarak pek çok müşterisini memnun etmeyi başarıyor.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası seninbankan dijital bankacılık uygulamasıyla müşterilerinden yaptığı işlemlerde herhangi bir hesap işletim ücreti talep etmiyor. Böylece insanlar banka aracılığıyla işlemlerini ücretsiz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Yapı Kredi

2020 yılında müşterilerinden hesap kesim ücreti almayan bankalar arasında Yapı Kredi Nuvo uygulaması ile müşterilerinden herhangi bir hesap işletim ücreti almıyor. Ayrıca kredi kartı kullanımlarında yıllık kart aidatı da kesilmiyor. Yapı Kredi uzun bir zamandır Nuvo dijital bankacılık ile müşterilerine sunduğu bu avantajı geçtiğimiz günlerde sonlandırdı.

İlginizi Çekebilir:  ING Bank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

ING Bank

ING Bank dijital bankacılık sektöründe turuncu hesap uygulamaları ile müşterilerinden tüm bankacılık işlemlerinde herhangi bir hesap işletim ücreti talep etmiyor. Böylece insanlar da ING Bank’ı tercih ederek turuncu hesap ile oldukça büyük bir avantaj sağlıyor.


Yukarıda saydığımız bankalarda pek çok işlemde müşterilerden hesap işletim ücreti alınmamakla beraber insanların maaş ödemesi aldıkları bankalarda durumlar bu şekilde değildir. Memur ya da işçi olarak çalışan insanlar maaşlarını aldıkları bankalardan işlem gerçekleştirdiklerinde birtakım hesap işletim ücretleri ile karşılaşabiliyor. Bu durum bankadan bankaya değişkenlik göstererek yapılan işlemin büyüklüğüne göre de artıp azalabiliyor. Ayrıca emeklilere pek çok banka 3 yılda bir promosyon ödemesi gerçekleştirerek büyük bir avantaj sağlıyor.