Hayvan Kredisi Başvurusu, Faiz Oranları, Hibesi ve Şartları

Ülkemizde kabul gören iş sektörlerinden birisi de hayvancılıktır. Ülkemizde özellikle devlet destekli hayvancılık teşvik kredileri verilmektedir. Devlet hayvancılığı geliştirmek, üretimde sürekliliği sağlamak için genç çiftçilere destek ve hibe paketleri hazırlamıştır. Ülkemizde hayvancılık; küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Koyun, keçi, tavuk gibi hayvanlar küçükbaş hayvancılık olarak değerlendirilirken inek, öküz, at gibi hayvanlar büyükbaş hayvan olarak değerlendirilir. Devlet destekleri de küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık olarak destek paketleri hazırlanır.


Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösterenler özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinden önemli gelir elde etmektedir. Büyükbaş hayvancılık destek kredileri ile genç çiftçiler büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için gerekli olan sermayeyi bankalardan uygun faiz oranları ve ödeme kolaylığı ile çekmektedir. Hayvancılık sektöründe işlem yapan ya da ilk defa işlem yapacak olan kişiler için büyükbaş hayvancılık kredi paketleri hazırlandı. Büyükbaş hayvancılık kredisi destek paketinin faiz oranı oldukça düşüktür. Ödeme vadesi de uzundur. Amaç burada çiftçilerin desteklenerek üretime katkı sağlamalardır. Genç çiftçilerin bu destek paketleri ile üretim seviyelerini arttırmaları hedeflenmektedir.

Büyükbaş Hayvan Kredileri Veren Bankalar Hangileri?

Bazı bankalar tarımsal kredi sunarken bazı bankalar ihtiyaç kredisi ile müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verirler.

Gün itibariyle hayvancılık destek kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Şekerbank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Türkiye Finans Bankası
 • İş Bankası
 • Kuveyt Türk

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası uzun yıllardır çiftçiliği ve tarımı destekleyen bankalardan birisi olmuştur. Devlet bankası olarak Ziraat Bankası genç çiftçiler için büyükbaş hayvancılık kredisi paketini hazırladı. Hayvancılık sektörünün lokomotifi olarak bilinen bankadan besi ve süt hayvancılığı için destek kredileri alabilirsiniz. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi şartları için banka şubelerinde müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz. Faiz oranları günün koşullarına göre değişmekte olup ihtiyaç kredisine göre çok uygun faiz oranları sunulmaktadır. Ürün ve hizmetler hakkında detaylı bilgi almak için banka şubelerine gelmelisiniz.

Yapı Kredi Hayvan Kredileri


Hayvancılık kredisi denilince akla ilk gelen bankalardan birisi Yapı Kredi Bankası’dır. Süt hayvancılığı ve besicilik için Yapı Kredi Bankası‘ndan 18 ay vadeli hayvancılık kredisi alabilirsiniz. Hayvan alımı için kredi çekerseniz vadeyi banka 60 aya çekebilmektedir. Bu krediyi almak için çiftçi kayıt sistemine üye olmanız gerekir. Hayvancılık kredisi ile üretim kalitenizi arttırabilir, işletmenizi büyütebilirsiniz. Hayvancı kredisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yapı Kredi Bankası şubelerini haftanın 5 günü mesai saatleri içinde sabah 8.30 ile 17.30 arasında kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi ve Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Şekerbank Büyükbaş Hayvan Kredisi

Damızlık Hayvan Kredisi Destekleri adı altında kredi sunan Şekerbank müşterilerine 60 ay vadeli kredi vermektedir. Size özel vade ve ödeme seçenekleri sunan Şekerbank hayvancılık kredisi için banka şubelerini kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi almak, ürün ve hizmetler hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız sizi de banka şubelerine bekliyoruz.

Denizbank Büyükbaş Hayvancılık Kredisi

Büyükbaş hayvancılık kredisi denilince akla ilk gelen bankalardan bir diğeri Denizbank’tır. Yıllardır tarım ve hayvancılığa büyük destek veren banka özellikle büyükbaş hayvan almak isteyen genç çiftçilerin en sık kapısını çaldığı banka olmuştur. Uygun faizleri ve uzun vadeli ödeme seçenekleri ile her zaman çiftçilerin yanında yer alan banka bugün ülkemizde ekonominin, tarımın ve hayvancılığın gelişmesine büyük katkılar sunmaktadır. Dinamik yapısı ile geçmişten günümüze çiftçilerin yanında yer alan Denizbank büyükbaş hayvancılık paketi hakkında detaylı bilgi almak için sizi Denizbank şubelerine bekliyoruz. Denizbank hayvansal üretim kredileri; hayvancılık kredisi ve hayvan yetiştiriciliği, besicilik, hayvan alım kredisi imkanı sunar.

Finansbank Büyük-Küçükbaş Hayvan Kredileri

QNB finansbank hayvancılık kredileriyle hayvan alımı, donanım, makine ve teçhizat alımı gerçekleştirebilirsiniz. Uygun faiz oranı ve uzun vadeli ödeme seçeneği sunan banka çiftçiliğin ve tarımın gelişmesine büyük katkılar sunmaktadır. Finansbank geçmişten günümüze tarım ve hayvancılığın gelişmesine büyük katkılar sunmuş, katkılar sunmaya devam ediyor.

Küçükbaş-Büyükbaş Hayvan Kredileri Veren Diğer Bankalar

Yukarıda vermiş olduğumuz 5 bankanın dışında diğer hayvancılık kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Türkiye Finans Bankası
 • İş Bankası
 • Kuveyt Türk

5 ve 7 Yıl Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi 100.000 Lira

2019 yılında düve yetiştiriciliği için kredi destek paketi hazırlandı. Kredi paketleri 1 yıl ödemesiz 5 ve 7 yıl vadelidir. Düve yetiştiriciliği için 7500 lira ile 5.000.000 lira arası küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık kredi paketleri hazırlandı. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği için belirlenen üst limit ise 3.000.000 liradır. Kredileri Ziraat Bankası‘ndan 60 ay vadeli 1 yıl geri ödemesiz çekebilirsiniz. Kredi paketi 9 Ocak 2019 da yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yoğun talep üzerine banka 90 bin liralık kredi paketini 12 aylık vadelerle oluşturdu.

5 ve 7 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Resmi gazetede yazılan bildirgeye göre devlet tarım ve hayvancılığı geliştirmek için uygun şartları taşıyan çiftçiler için 5 senden başlayıp 7 seneye kadar uzun vadeli geri ödemesiz hayvancılık kredisi paketleri hazırlandı. Hayvancılık kredisi bütçe gözetilmeksizin şartları taşıyan tüm çiftçilere verilecektir.

1 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredilerinde Talep Edilen Şartlar Nedir?

Her yıl olduğu gibi 2019 yılında da Ziraat Bankası, tarım ve hayvancılığı desteklemek amacıyla 1 yıl geri ödemesiz faizsiz hayvancılık kredisi paketi hazırladı.

İlginizi Çekebilir:  Hayvancılık Hibe Kredileri ve Başvuru Şartları (YENİ)

Bu krediyi çekebilmek için çiftçilerin şu şartları yerine getirmesi gerekir:

 • ÇKS belgesinin fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı belgesinin fotokopisi
 • Rehin gösterilecek taşınmasa ait tapu
 • Muhtarlıktan alınacak hayvancılık yaptığına dair yazılı belge
 • Çiftçilerin borcu yoktur yazısı getirmesi gerekir ( Yeni yönetmelik gereği)
 • Çiftçilerin bu krediyi çekebilmek için kredi notunun 1499 puan üzerinde olması gerekir.

1 Yıl Geri Ödemesiz Olarak Sağlamış Olduğu Hayvancılık Desteği Faiz Oranları Ne Kadar?

Çiftçilere destek olmak amacıyla hazırlanan destek kredilerinin faiz oranları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kombine sığır yetiştirmek için üretim alanında kullanmak üzere 100 bin lira krediye %0 faiz uygulanmaktadır.
 • Damızlık ve düve yetiştirmek için 7.5 trilyon liraya kadar %0 faizle işletme kredisi verilmektedir.
 • Büyükbaş hayvan besiciliği için 5 trilyon liraya kadar %50 faiz desteği sağlanır.
 • Küçükbaş hayvancılık için 5 trilyona kadar %100 faiz desteği sunulur.
 • Arıcılık yapan çiftçiler için %50 faiz desteği sağlanır.

5 Yıl Geri Ödemesiz Sıfır Faizli 750 Bin TL Hayvancılık Kredisi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçilere destek olmak için; büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı desteklemek adına 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi paketini hazırladı. Ziraat Bankası aracılığı ile çiftçilere 750 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır. Bu destek paketinden çiftçi kayıt sistemine kayıt olan çiftçiler faydalanabilir. Bu destek paketi 2018 yılında verilmeye başlandı. 2019 ve 2020 yıllarında de bu destek paketi verilmeye devam edilecek. 50 bin lira ile 12.500.000 lira aralığında kredi paketinden faydalanmak için gerekli şartları taşımanız gerekir.

Tam 5 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Üretime katkı sağlamak isteyen devlet özellikle tarım ve hayvancılığı kalkındırmak için devrim niteliğinde adımlar atmaktadır. Çiftçiler her alanda desteklenmektedir. Amaç üretimde sürekliliği sağlamaktır. Devlet çiftçileri geri ödemesiz krediler ile desteklemektedir. 5 yıl geri ödemesiz kredi paketlerini Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesine ayrılan paralarla çiftçilere ulaştırılmaktadır. Çiftçiler yatırım yapmaları için hibe destek paketleri ile desteklenir. Çiftçiler %8 faizle küçükbaş ve büyükbaş hayvan almaları için desteklenmektedir. Çiftçilere verilen destek paketleri 60 ay vadeli verilmektedir. Ziraat Bankası dışında özel bankalardan da 1 yıl geri ödemesiz düşük faizli hayvancılık kredisini çekebilirsiniz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Geri Ödemesiz Destek Kredileri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçilere; buzağı, malak, tiftik keçisi alımı için geri ödemesiz nakit para desteği sağlamaktadır. 81 il genelinde 4 aylık buzağı ve malak alımı için kelle başı 350 lira destek vermektedir. Çoban desteği için 250 baş küçükbaş hayvan için 5000 lira ödeme yapmaktadır. DAP, GAP ve DOKAP ile KOP bölgelerinde koyun-keçi yetiştiriciliğine kelle başı 25 TL, tiftik için 22 TL ödeme yapmaktadır. Uşak, İzmir, Erzincan, Bursa, Balıkesir, Aksaray ve Adana bölgelerinde ipek böceği tohum kutusu için 50 lira, yaş koza için 40 lira, bombus arısı için 60 lira destekleme vermektedir.

İlginizi Çekebilir:  Hayvancılık Hibe Kredileri ve Başvuru Şartları (YENİ)

7 Yıl Vadeli 100 Bin Lira Faizsiz Hayvan Kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye’de tarım ve hayvancılık sektörüne canlılık katmak, üretimde sürekliliği ve verimliliği sağlamak için genç çiftçilere teşvik ve hibe paketleri hazırladı. Çeşitli projeler gerçekleştiren bakanlık bu proje ile dışarıya bağımlılığı azaltarak yerli üretimi arttırmayı hedefliyor. Devlete bağlı kurum ve kuruluşların yanı sıra devlet ve özel bankalarla çeşitli imkanlar sunuyor. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı her teşvik ve destek paketini resmi gazetede yayınlayarak çiftçilere paketleri sunmaya devam ediyor. Başvuru sahibi kendisine uygun gelen yüksek limitli olan destek paketlerine başvuru yapabilecek.

Sığır Yetiştiriciliği Kredisi


Çiftçiler sütçü, etçi ve kombine cins sığır yetiştirmek için 12.500.000 liraya kadar kredi çekebilirler. Bazı limitler için çiftçilerden faiz alınmaz. İşletme ve yatırım dönemlerinde çekilen kredinin faiz oranları ve şartları döneme göre değişiklik gösterir. 100 bin lira krediyi işletme döneminde faizsiz, 100 bin ile 750 bin lirayı işletme dönemlerinde yarı faizli, 750 bin ile 5 milyon lira arası krediyi yatırım dönemlerinde %75, işletme dönemlerinde %50 faiz indirimi ile çekebilirsiniz. 5 milyon ile 12,5 milyon arasındaki krediyi yatırım dönemlerinde % 50, işletme dönemlerinde % 25 faiz indirimi ile çekebilirsiniz. Krediye uygun sığırlar 5 baş ve üzeri kapasitede manda ve damızlık sığır işletmesi kurmanız gerekir. İşletmede kullanacağınız sütçü sığırlar; Avrupa kırmızıları, Jarser ve Hostein olmalıdır. Kombine ırklar ise Simental, Montbeliard ve Brown Swiss olmalıdır. Etçi ırkla içinse; Limuzin, Angus, Şarole ve Herefor olmalıdır. Sığırlar pedigri sertifikasına ya da damızlık belgesine sahip olmaları gerekir. Manda ve düve desteği almak için hem manda hem de düvede en az 50 hayvanınız olmalıdır. Düve yaş aralığı 4 ile 13 ay arası olmalıdır. Irklar bakanlıkça belirlenen ırklar olmalıdır. Aksi takdirde kredi destek paketinden faydalanamazsınız.

Krediye Uygun Büyükbaş Besi Hayvanı Kriterleri

Büyükbaş besi hayvan kredisi alabilmeniz için en az 10 hayvanınızın olması gerekir. Kaba yemi kendiniz üretiyorsanız bu konuda şanslısınız demektir. Çünkü kaba yemini kendisi üretenlere kredi verilirken öncelik tanınmaktadır. İşletme döneminde verilecek kredi ile alacağınız besi sığırlar en fazla 20 aylık olmalıdır. Alacağınız hayvanların size tebliğ edilen özellikleri taşıması gerekir.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Amacınız köye yerleşip koyun yetiştirmekse hem işletme döneminde hem de yatırım döneminde devletten tam destek alabilirsiniz. Küçükbaş hayvancılık için faizsiz 100 bin lira destek paketi sunulmaktadır. Koyun ve keçileriniz varsa sürünüzü genişletmek istiyorsanız bu sefer banka size işletme indirimi uygular. Krediye %75 faiz indirimi ile sahip olabilirsiniz. Yıllık %6 faiz veren bankadan % 4,5 indirim alıp yıllık % 1,5 faizle küçükbaş hayvancılık kredisine sahip olabilirsiniz. Koyun ve keçilerde bazı kriterler aranır. Küçükbaş hayvancılık kredisi almak için en az 50 keçi ve koyun sahibi olmalısınız. Hâlihazırda koyun ve keçiniz varsa bu sayıyı 50 ye ulaştırmanız gerekir. Koç alırsanız işletme kredisi, koyun alırsanız yatırım kredisi alabilirsiniz. Dişi hayvanların 6-24 ay, erkek hayvanların ise en az 3 aylık olması şartı aranır.