GÜVENLİ KREDİ KARTI ŞİFRESİ NASIL OLMALIDIR?

Yıllar önce insan hayatında teknoloji yokken, tanıdık esnaflara ya da tanımadığımız esnaflar da kefil gösterilerek taksit yapıldığı dönemlerden tamamen teknolojik ve interaktif bir sisteme hızla geçiş yaptık. Eskiden birden fazla yere taksit ile borçlanma olurken şimdilerde ise tek bir yere borçlanma yapılmakta. Kredi kartı adı verilen bu akıllı kartlar sayesinde alacağınız bir ürün ya da hizmeti nakit para vereden, senet vs. imzalamadan ya da elden taksitler yerine banka üzerinden taksitlerle almak mümkün. Kredi kartı bir nevi kendinize ait olmayan parayı harcamak ve belirlenen ödeme tarihinde o parayı geri ödemek olarak da tarif edilebilir. Üstelik bu parayı bankaya taksitler şeklinde ödemekte mümkün. İşte bu hayatımızı gerçekten kolaylaştıran bir icattır. Anca teknoloji ilerlerken ortaya çıkan bazı tehlikelere karşı da dikkatli olmak gerekmektedir.

Güvenlik İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?


Bir kredi kartı sahibi oldunuz. Bu durumda daha da dikkatli olmak gerekiyor. Öncelikle kartınızı ilk aldığınızda ki ilk yapmanız gereken işlem güvenli kredi kartı şifresi belirlemektir. Eskiden şifreli işlemler başlamamışken kredi kartı kullanıldığında cihaz içinden çıkan fişin bir nüshasına kart sahibi imza atardı. Çoğu zaman imza atmadan önce kişinin kimliğini de göstermesi gerekmekteydi. İlerleyen teknoloji bu durumu da sona erdirdi ve şifreli işlemler başladı. Bu işlemler hem hayatın daha hızlanmasına hem de işlemlerin daha güvenli bir biçimde yapılmasını sağladı. Peki, hayatımızı kolaylaştıran bu kredi kartları için güvenli kredi kartı şifresi nasıl belirlenir ve nasıl olmalıdır?

Öncelikle asla kimsenin tavsiye etmediği şifre olan doğum tarihiniz. Bu kesinlikle olmamalıdır. Çünkü kolay bulunabilen ve tahmin edilebilen rakamlardır. Asla doğum tarihim tahmin edilmez ya da nasıl olsa en fazla deneme şansı 3 kez bu denemeler içinde bulunamaz diye düşünmeyin. Çünkü yasal olmayan işlemleri yapacak olan insanlar her zaman uzakta olmayabilir ya da kimlik bilgilerinizi vermiş olduğunuz birileri de olabilir. Sizin kolay aklımda tutarım diye belirlediğiniz şifreler aklınızdan hiç çıkmayacak sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmakta fayda var.

İlginizi Çekebilir:  Akbank Kredi Kartı Faiz Oranları Ne Kadar?

Nasıl Şifreler Daha Güvenlidir?

Güvenli Kredi Kartı Şifresi belirlerken dediğimiz gibi doğum tarihinden kesinlikle uzak durun. Ayrıca doğum tarihinizin tersinden de uzak durun. Doğum tarihi yerine kullanılan ikinci tercih genellikle bu olmaktadır. Birbirine ardışık olan sayılardan ve aynı rakamların 4 kez kullanılmasından da uzak durmakta fayda var. Eğer banka sistemi bu duruma müsaade etmiyorsa sorun yok ancak aksi durumda 1234 ya da 1111 gibi şifrelerden uzak durunuz. Güvenli kredi kartı şifresi belirlerken unutmamanız için kendinize özel rakamlar yapabilirsiniz. Kendinizin ve sevdiğiniz birisinin doğum tarihinin gün kısımları olabilir. Yani siz herhangi bir ayın beşinde diğer kişi de yirmisinde doğmuşsa bu tarihlerle 0520 gibi unutmayacağınız bir şifre belirleyebilirsiniz. Ayrıca kendi doğum tarihinizin gün ve ay kısmını yazmanızda yıl kısmından daha güvenli sayılabilir. 10.09 gibi. Evlilik yıldönümünüz, nişan, nikah tarihiniz, anne babanızın doğum ve evlilik tarihleri gibi tarihlerde hem akılda kalıcı hem de tahmin edilmesi zor güvenli kredi kartı şifreleri olabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gerekense tarihimizde önemli olan tarihlerden oluşması olabilir. Örnek olarak 1453 İstanbul’un fethi, 1071 Malazgirt savaşı ya da bu rakamların tersten yazılışları daha da güvenlidir. Son olarak da güvenli kredi kartı şifresi belirlerken rastgele rakamlar kullanmak daha iyi olmaktadır. Rakamları kullanarak ardışık ve tekrar olmayan rakamlarla şifre belirlemeniz en mantıklısı olabilir. Unutmayın yeter.