Her telefonda numarayı gizlemek için bulunan bir özellik mevcuttur. Bu özellik sayesinde kimi insan arkadaşlarına şaka yapabilmekte, kimisi ise numarasının gözükmesini istememektedir. Bütün bu işlemler için numara gizleme uygulanır. Numara gizlemesi yapıldıktan sonra karşı tarafa giden çağrıda numara gözükmeyecektir.

Fakat bu durum bazı zamanlarda rahtsız edici bir hal alabiliyor. Çünkü bazı kişiler insanları rahatsız etmek amacıyla bu özelliği kullanıyor. Peki bu özellik kullanılarak size bir çağrı geliyorsa ve bu çağrıdan rahatsız oluyorsanız ne yapmanız gerekir? Tabi birçok farklı yöntem bulunuyor. Fakat bu yöntemlerin hepsi çalışmamaktadır. Gizli numarayı bularak da isim sorgulaması yapabiliyorsunuz. Fakat öncelikle gizli numaranın tespitini yapmanız gerekir.

Gizli Numaralardan Gelen Çağrıları Engellemek

Rahatsız edici şekilde gizli numaralardan çağrı alıyorsanız çağrı almamak için cihazınızı gizli numaralara kapatabilirsiniz. Bu durumda sizi gizliden aramak isteyen kişi ulaşım sağlayamayacaktır. Bunu yapmak için ise telefonunuzun ayarlar kısmından gizli numara özelliklerine gidebilirsiniz. Bu kısımdan kolay bir şekilde gizliye kapatma yapılacaktır.

Aynı zamanda operatörler de bu hizmeti vermektedir. Operatörünüzün online işlemlerinden hattınızı gizliden gelen çağrılara kapatabilirsiniz.

Yine de telefonunuzu gizli numaralardan gelen çağrılara kapatmak istemiyor ve gizli numaranın kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Turkcell Gizli Numara Tespiti


Hattınız Turkcell ise ve gizli numaradan kimin aradığını görmek istiyorsanız Tukcell uygulaması veya internet şubesi aracılığıyla online işlemlere giriş yapmanız gerekecek. Giriş işleminizi yaptıktan sonra fatura detaylarından numarayı görmeniz mümkün olacaktır. Fatura analizi kısmından detaylar sekmesine ilerleyerek sizi arayan tüm numaraları görebilirsiniz. Bu kısımdan gizli numaranın sizi aradığı gün ve saati bularak gizli numarayı da kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom Gizli Numara Tespiti

Türk Telekom operatörünü kullanıyorsanız da aynı işlemi yapmanız mümkün. Online işlemlere giriş işleminizi tamamladıktan sonra “TL İşlemlerim” ve “Harcama Detayı” kısmından fatura detaylarınızı görüntüleyebileceksiniz. Yine gizli numaranın sizi aradığı gün ve saatten faydalanarak gizli numaranın tespitini yapabileceksiniz.

Vodafone Gizli Numara Tespiti

Vodafone hat sahipleri gizli numaradan arayanların kim olduğunu tespit edememektedir. Yani online işlemler ve fatura detayı kısmından bile bu hatta sahip olanlar gizli numaranın kime ait olduğunu tespit edemiyorlar.

Gizli Numara Öğrenmek İçin Uygulamalar

Akıllı cihazların çok fazla kullanılması nedeniyle birçok uygulama da piyasaya sürülmektedir. Bu uygulamalardan bazıları da gizli numaradan arayanı bulma adı altında işlem yapmaktadır. Fakat hiçbir uygulamanın gizli numarayı tespit etme ihtimali yoktur. Bu uygulamalar sadece rehberinde kayıtlı olmayan kişilerin ismini tespit etmek için yaratılmış yazılımlardır.

Savcılığa Başvurarak Gizli Numara Öğrenme

Savcılığa başvurarak da gizli numarayı tespit edebilirsiniz. Fakat bu işlemi yapacak olan kişinin suç duyurusunda bulunması gerekir. Dilekçe yardımıyla yapılan suç duyurusunda numaranın tespiti yapılacaktır. Dilekçeyi veren kişinin gizli numaradan arayan kişiyi bir suçla itham etmesi veya rahatsız olduğunu belirtmesi gerekir. Yani bu işlem ile sizi gizli numaradan arayan kişi ceza alabilmektedir. Zevki olarak numarayı öğrenmek amacıyla bu yönteme başvuramazsınız.

Yukarıda bulunan yöntemler haricinde gizli numarayı tespit edebilmenin imkanı yoktur. En kesin yöntem ise savcılığa suç duyurusunda bulunmaktır. Fakat bir arkadaşınız ise bu kişi suç duyurusundan sonra ceza alabilmektedir.

Numaradan İsim Tespiti

Gizli numara tespitini yaptınız. Fakat bu numara rehberinizde kayıtlı değil. Bu durumda yapmanız gereken numaranın hangi isme ait olduğunu bulmak olacaktır. Bu noktada mobil uygulamalardan yardım alınabilir. Bahsettiğimiz numaradan isim bulma uygulamalarıyla, eğer kişinin numarası uygulama veri tabanında bulunuyorsa isim size gösterilecektir. Şunu da belirtmek isteriz ki bu tarz uygulamalar kullanan kişilerin rehberini veri tabanına kopyalamaktadır. Bu nedenle numaralardan isim kolay bir şekilde bulunabiliyor.

Numaranın kime ait olduğunu öğrenebilmek için her operatörün verdiği hizmetler de bulunuyor. Bu hizmetlerin yanı sıra operatör ile alakası olmayan özel servisler de bu hizmeti vermektedir. Fakat bu hizmetler ücretli olarak kullanıcılara sunulmaktadır. 118 80, 118 18 gibi numaralar üzerinden de numara ile isim sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca operatörünüzün hizmet numarasını arayarak da bu işlemi yapmanız mümkün. Aynı zamanda operatörler mesaj ile de sorgulama işlemi yapmaya imkan vermektedir.