Gazilere Kredi Veren Bankalar

Türkiye, şehit yakınları ve gazilere sahip çıkarak, hayatlarını kolaylaştırabilmek için destek veren bir ülkedir. Şehit yakınları ve gazilere kredi imkanları devlet desteği ile sunulmaktadır. Vefa kredisi olarak da adlandırılan bu hizmet, şehit yakınları ve gazilere faizsiz kredi vermektedir. Bankaların yanında kurumlar şehit yakınları ve gazilere avantajlı satışlar yapmaktadır. Barınma ihtiyaçlarını karşılamak için TOKİ gazilere faizsiz konut kredisi vermektedir. Bunun yanında özel inşaat firmaları da bu kesimlere yönelik özel uygulamalar yapabilmektedir.

Gaziler Nasıl Kredi Kullanılır?


Farklı kurum ve bankalar gazilere avantajlı kredi imkanı sağlar. Bankalar zaman zaman bu konuda kampanya yapar. Gazilere kredi 2019 yılında TOKİ ve Halkbank’tan alınabilmektedir.

TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Toplu Konut Fonu’ndan şehit aileleri ile harp ve vazife malulleri yani gazilere faizsiz konut kredisi vermektedir. 1985 yılında başlayan bu uygulama öncelikle şehit olan polislerin ailelerine 5 milyon TL faizsiz kredi verilerek başlamıştır. 1991 yılında ise uygulamanın kapsamı genişletilmiştir. Bu düzenlemeye göre Emekli Sandığı’ndan maaş bağlanan tüm şehit aileleri, terör mağdurları ve bunların dul ve yetim kalan aile fertleri faizsiz konut kredisi almak için hak sahipliği belgesi aldığı taktirde krediden yaralanmaktadır.

İNCELEYİN:

Halkbank Vefa Kredisi Başvuru ve Faiz Oranları (Gazi ve Şehit yakınlarına)

Hak Sahipliği Belgesi Nasıl Alınır?

Gaziler, hak sahipliği belgesini T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu, Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü’nden almaktadır. Bu belge E-devlet üzerinden de alınabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Akbank 20 bin TL 48 Ay Vadeli Gelir Belgesiz Kredi

E-devlet’e girebilmek için aşağıdakilerden biri kullanılabilir:

  • T.C. kimlik kartı: kimlik kartı numaranız ile E-devlet kapısına giriş yapabilmek için PTT’den e-devlet şifresi almanız gerekir. Bunun için başvuruları şahsen yapmalısınız.
  • İnternet bankacılığı: Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı hizmetini kullanıyorsanız, T.C. kimlik numaranız ve internet bankacılığı şifrenizle e-devlet kapısına giriş yapabilirsiniz.
  • Mobil imza
  • E-imza

E-devlet kapısına giriş yaptıktan sonra, SGK’nın ilgili bölümünden belgenize ulaşabilirsiniz.

Hak sahipliği belgesi aldıktan sonra bankaya başvuru yapılabilir. Gazilere kredi Ziraat Bankası aracılığı ile verilmektedir. Başvurular da Ziraat Bankası’na yapılmalıdır.

Başvuru takibi ise yine e-devlet üzerinden TOKİ’nin Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama bölümünden yapılabilir.

Gazilere Ne Kadar Konut Kredisi Verilir?

Krediden yararlanma koşullarına sahip olanlar için konut konusunda bir kısıt belirtilmemiştir. Yani konutun fiziksel durumu, fiyatı, nerede olduğu, vs. bağlayıcı değildir. Tek kısıt, kredi kullanacak olan şehit yakını, terör mağduru ya da dul ve yetim yakınları tarafından alınan tapunun en fazla bir yıl önce el değiştirmiş olması gerekir.

Verilebilecek kredi miktarı ise her yıl belli bir oranda arttırılır. Bu oran Türkiye İstatistik Kurumu’nun Türkiye genelinde tespit ettiği fiyat artışı kadardır. Gazilere kredi 2019 yılı için 137 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar 2018 yılında 114 bin TL’dir.

Gazilere Konut Kredisi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Kredi ile konut sahibi olmak isteyen gazilere kredi başvuru belgeleri aşağıda belirtilmiştir.:

  • Kredi başvuru dilekçesi,
  • Eğer kredi müşterek olarak kullanılıyorsa, diğer hak sahiplerinin kredi kullanmaktan feragat ettiklerini gösteren noter onaylı belge,
  • SGK’dan alınan hak sahipliği belgesi,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Konutun tapu senedi ve örneği

İNCELEYİN:

En Düşük İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Gazilere Konut Kredisi Nasıl Geri Ödenir?

Normal banka kredilerinden farklı olarak, şehitlere ve gazilere verilen kredinin belli bir vadesi yoktur. Yani asgari ya da azami vade sayısı belirlenmemiştir. Ödeme oldukça esnektir ve kişinin ödeyebilme kapasitesi göz önünde bulundurulur.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi geri ödemesi, hak sahibinin gelirlerinden yapılacak olan kesinti ile olur. SGK her ay kişinin tazminatı dahil tüm maaşının dörtte birinin kesilmesiyle yapılır. Vade, ödemenin tamamının yapılması ise sona erer.

Öte yandan, gazilere kredi faizsiz olarak veriliyor olsa da bir defaya mahsus verilen kredinin yüzde 1’i kadar masraf kesilir.

2018 yılında toplam 1758 kişi bu krediden faydalanırken, 2019 yılının ilk altı ayında 879 kişi TOKİ faizsiz konut kredisi imkanını kullanarak ev sahibi olmuştur.  Uygulanmaya başladığından bu yana ise 20 binden fazla kişi bu hizmetten yararlanarak ev sahibi olmuştur.

Halkbank Vefa Kredisi

Halkbank şehit yakınları ile gazilere avantajlı ihtiyaç kredisi hizmeti vermektedir. Halkbank Vefa Kredisi 60 aya varan vadeli 50 bin TL’ye kadar masrafsız olarak kullanılabilmektedir.

Krediden yararlanmak isteyen gazilerden muharip gazi ya da malul gazi belgesinin ibrazı istenmektedir. Kredi faiz oranı ise yüzde 1,80’dir.

Başvuru Halkbank şubelerinden yapılmaktadır.

İNCELEYİN:

En Kolay Kredi Veren Bankalar


Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum


Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar