Garanti Bankası 1946 yılında ülkemizde kurularak bankacılık sektöründe çalışmalarını sürdürdü. Şuan ülkemizin en büyük ikinci özel bankası konumunda yer almaktadır. Gelişimini sürdürmek ve küresel ölçekte daha da büyük yatırımlar yaparak Türkiye’ye de katkı sağlamak amacıyla globalleşme çalışmalarıyla birleşmeler ve ortaklıklar da yapılmıştır.

Garanti Bankası Sahibi Kimdir


1946 yılında Ankara’da kurularak faaliyetlerine başlayan Garanti Bankası’nın ülkemizde sahibi Doğuş Holding Grubu’dur. 2010 yılından itibaren ise İspanyol banka grubu olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) ile yapılan ortaklık ve iş birliği anlaşması sayesinde Doğuş Grubu’nun elindeki hisselerin bir miktarı BBVA’ya geçmiş ve Garanti Bankası artık Garanti BBVA olarak hizmetini sürdürmeye başlamıştır. 2019 yılında matematiksel verilere dayanan çalışmalar sonucunda Garanti BBVA Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası konumunda yer alarak yatırımlarını ve globalleşme sürecini doğru yönettiğini müşterilerine göstermiştir.

Garanti Bankası Ortaklık Yapısı

Garanti Bankası ve BBVA arasında bir ortaklık zaten söz konusuydu ancak ilerleyen süreçte BBVA Grubu, Doğuş Holding’in hisse miktarının bir kısmını daha satın aldı. Anlaşmadan önce Doğuş Grubu’nun yüzde 24,2 BBVA grubunun ise yüzde 25 hissesi vardı. Diğer ortaklara düşen yüzde ise 50,7 idi. Daha sonra Doğuş Holding bir miktar daha hisse satışı gerçekleştirdi. BBVA’nın hisse yüzdesi 39,9’a yükselirken Doğuş Grubu’nun payı yüzde 10’a geriledi. Doğuş Grubu’nun elinde yüzde 14,89’luk Garanti Bankası hissesi 2 milyar Euro değerine sahipti ve para BBVA grubu tarafından ödendi.  Bu satış işlemi son yılları en büyük doğrudan yabancı sermaye girişi olarak yankı uyandırdı.

Garanti Bankası İş Kolları

Garanti Bankası, bireysel, kurumsal, yatırım bankacılığı, KOBİ, ödeme sistemleri gibi çalışmalarıyla bankacılık sektörü içinde bulunmaktadır. Bunlara ek olarak bireysel emeklilik ve hayat sigortası, faktöring, finansal kiralama, portföy yönetimi ve yatırım yönetimi gibi alanlardaki çalışmalarıyla yatırımcılarla iş birliği yapmaktadır. Stratejik ortaklıklar yaparak, Garanti BBVA paydaşlarının öncelik kabul ettiği konulara yönelir. Toplumsal programlar ve etki yatırımı odaklı kredi imkanlarıyla, işbirlikçileri ile arasında değer yaratıyor ve pozitif değişim imkanı sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:  İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar